800,467 unikalne wizyty

NASZE ALBUMY Z PODRÓŻY I SPOTKAŃ
ZBÓRKA KSIĄŻEK DLA UCZNIÓW SZKÓŁ JĘZYKA POLSKIEGO NA UKRAINIE,BIAŁORUSI I ŁOTWIE

Lista lektur (dla uczestników z Białorusi, Łotwy, Ukrainy)

Z poniższej listy uczestnik wybiera 3 pozycje z różnych epok, w tym obowiązkowo co najmniej jeden dłuższy utwór prozatorski i co najmniej jeden wybór poezji. Jedna pozycja musi pochodzić z XX wieku. W ramach minimum obowiązkowego może zaproponować jedną samodzielnie wybraną - spoza listy -pozycję (tzn. utwór prozatorski, wybór wierszy lub dramat - z dowolnej epoki).

Lista lektur do wyboru

1. Bogurodzica

2. Jan Kochanowski: wybór fraszek (np. Do gór i lasów, Na lipę, Na dom w Czarnolesie, O doktorze Hiszpanie - min. 5)

3. Jan Kochanowski: Treny (7 i 8)

4. Jan Kochanowski: Pieśni (Czego chcesz od nas, Panie - p. XXV. Ks. II + inne - min 3)

5. Jan Andrzej Morsztyn: wybrany wiersz

6. Ignacy Krasicki: wybór bajek lub satyry: Pijaństwo, Żona modna, Do króla

7. Adam Mickiewicz: ballady (np. Romantyczność, Świteź lub Świtezianka. Lilie, Pani Twardowska - min. 4)

8. Adam Mickiewicz: Dziady cz. II

9. Adam Mickiewicz: Pan Tadeusz (fragm. ks. I, ks. X)

10. Adam Mickiewicz: wybór wierszy, np. Niepewność, Reduta Ordona - min. 4

11. Juliusz Słowacki: wybór liryki (np. W pamiętniku Zofii Bobrówny, Swoiński w okopach Woli - min. 4)

12. Aleksander Fredro: Zemsta

13. Wybór nowelistyki pozytywistycznej, np.:

  • Bolesław Prus: Kamizelka, Katarynka 
  • Maria Konopnicka: Mendel Gdański
  • Henryk Sienkiewicz: Janko Muzykant (min. 4)

14. Wybrana powieść pozytywistyczna: np. Eliza Orzeszkowa: Nad Niemnem, Henryk Sienkiewicz: Quo vadis, wybrana część Trylogii, Bolesław Prus: Lalka lub inna powieść

15. Stanisław Wyspiański: Wesele

16. Gabriela Zapolska: Moralność pani Dulskiej

17. Leopold Staff: wybór wierszy (min. 4)

18. Bolesław Leśmian: Dusiołek lub inna ballada

19. Stefan Żeromski: Wierna rzeka

20. Stefan Żeromski: wybrane opowiadanie (np. Siłaczka, Rozdziobią nas kruki, wrony…)

21. Władysław Reymont: Chłopi (t. I)

22. Stefan Żeromski: Przedwiośnie

23. Julian Tuwim: wybrane wiersze (np. Do krytyków, Mieszkańcy, Sitowie - min. 4)

24. Maria Dąbrowska: Noce i dnie (t. I) lub Maria Kuncewiczowa: Cudzoziemka lub Leśnik

25. Maria Pawlikowska - Jasnorzewska: wybór wierszy (min. 4)

26. Witold Gombrowicz: Ferdydurke (cz. I)

27. Krzysztof Kamil Baczyński: wybór wierszy (min. 3)

28. Tadeusz Borowski: wybór opowiadań (np. U nas w Auschwitzu, Proszę państwa do gazu, Dzień na Harmenzach)

29. Gustaw Herling Grudziński: Inny świat

30. Czesław Miłosz: wybór wierszy (min. 4) lub wybrany utwór prozą

31. Zbigniew Herbert: wybór wierszy (min 4)

32. Miron Białoszewski: wybór wierszy (min. 4)

33. Wisława Szymborska: wybór wierszy (min. 4)

34. Jan Twardowski: wybór wierszy (min. 4)

35. Sławomir Mrożek: Tango

36. Tadeusz Konwicki: Kronika wypadków miłosnych

37. Hanna Krall: Zdążyć przed Panem Bogiem lub inna pozycja z tzw. literatury faktu (np. wybrany tom Ryszarda Kapuścińskiego)

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 4,765
Najnowszy użytkownik: ematusis
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
ZARZĄD GŁ. I ODDZIAŁY
WALNE ZEBRANIE 29-09-2014
STATUT
SPRAWOZDANIA
WALNE ZEBRANIE 20-10-2017
TAM BYLIŚMY..
WW KOWLU 17.11.2018
W OSTRÓWKACH 2.09.2018
WARĘŻ,BEŁZ, SOKAL 3.08.2018
NA GROBACH-WOŁYŃ 20.07.2018
75.ROCZNICA-WOŁYŃ 7.07.2018
W RYMACZCH I LUBOMLU 19.04.2018
W ŁUCKU 2-3.02.2018
W KOWLU 12.11.2017
NA ZIEMI LWOWSKIEJ 13-15.09.2017
NA GROBACH-WOŁYŃ 14.07.2017
NA PODOLU 22-27.05.2017
W KOWLU 13.11.2016
LWÓW, KRZEMIEN. 7-9.10.2016
NA KASZUBACH 20.09.2016
W OSTRÓWKACH 28.08.2016
W HELENÓWCE 22.07.2016
CHORWACJA, CZARNOG.-2016
W WARSZAWIE 16.03.2016
W KOWLU 13.12.2015
W KOWLU 14.11.2015
WE LWOWIE 10 - 11.10.2015
W OSTRÓWKACH 30.08.2015
W KOSTIUCHNÓWCE 21.08.2015
NA WOŁYNIU 25.07.2015
W BIAŁORUSI 15-19.07.2015
WARSZAWA 24.03.2015
OPŁATEK W KOWLU 14.12.2014
W KOWLU 15.11.2014
NA CMENTARZU W BIELINIE
W RYMACZACH I BINDUDZE
W PAROŚLI I SARNACHi
W ŁUCKU, OŁYCE I KLEWANIU
LWÓW, OLESKO, PODHORCE..
PUBLIKACJE
ZAPOMNIANE POWSTANIE...
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

---------------------------------

 
27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------


Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------


Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły
Wyjazd do Kowla - 17...
75. Rocznica zagład...
Wizyta w Łucku, 2 -...
Byliśmy w Rymaczach...
Uroczystość 75. ro...
Copyright © 2014
Towarzystwo Przyjaciół Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie
Administrator - Tadeusz Halicki, e-mail: thalicki@poczta.onet.pl

 

Administrator - Tadeusz Halicki: thalicki@poczta.onet.pl
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.03