Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 3

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 18,294
» Najnowszy użytkownik: gncplwmkhc
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
TAM BYLIŚMY..
PUBLIKACJE
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

--------------------------------- 
 

27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------

Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------
 

Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły
Nawigacja
Oddział Chełmski Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia na obchodach 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej w Kowlu.

2016-11-17

 W niedzielę 13 listopada br. grupa czterdziestu dwóch członków Oddziału Chełmskiego Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia uczestniczyła w Kowlu na Wołyniu w obchodach 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczypospolitą Polską.

Z Chełma wyjechaliśmy o godzinie 7.00.  Po wyjątkowo sprawnej odprawie paszportowej  o godzinie 8.30 byliśmy już po stronie ukraińskiej. Z granicy udaliśmy się bezpośrednio na stary kowelski Cmentarz Parafialny. Kowel powitał nas trochę większym chłodem i opadami śniegu.

W kwaterze polskich żołnierzy z I wojny światowej oraz kwaterze polskich policjantów z okresu międzywojennego grupa nasza zapaliła ponad 120 zniczy ofiarowanych przez Chełmian 1 listopada w dniu Wszystkich Świętych z przeznaczeniem na groby Polaków na Wołyniu.  

 

Następnie uczestniczyliśmy w uroczystej akademii poświęconej naszemu Narodowemu Dniu Niepodległości. Akademię przygotowało Towarzystwo Kultury Polskiej w Kowlu, na zaproszenie którego uczestniczyliśmy w tej uroczystości oraz Uczniowie Szkoły Języka Polskiego.


Uroczystość otworzył Pan Wacław Herka długoletni Prezes TKP w Kowlu, który w styczniu przyszłego roku obchodził będzie jubileusz 90 lat życia.


W uroczystości uczestniczył Konsul, Konsulatu Generalnego w Łucku Pan Krzysztof Sawicki i towarzyszący Konsulowi I Radca w Departamencie Azji i Pacyfiku MSZ Pan Paweł Krupka.

Władze Kowla reprezentowała Pani Wiera Fedosiuk Sekretarz Rady Miasta Kowla.    


Ponad godzinny program słowno-muzyczny poświęcony historii walki Polaków o Niepodległość w wykonaniu polskich i ukraińskich dzieci bardzo podobał się wszystkim uczestnikom. Śpiewane patriotyczne pieśni i deklamowane wierszyki przez najmłodsze dzieci z charakterystycznym kresowym akcentem  słuchane były przez nas Polaków z dużym wzruszeniem.  


W programie wystąpił Pan Radca Krzysztof Krupka, który przy własnym gitarowym akompaniamencie zaśpiewał 3 piosenki. Wystąpił również kowelski chór kobiecy "Rodzinka".      Po programie artystycznym głos zabierali,  Sekretarz Rady Miasta Kowla, Pani Wiera Fedosiuk,  Konsul, Pan Krzysztof Sawicki i Prezes Oddziału Chełmskiego TMWiP,  Stanisław Senkowski.  


Zakończeniem tej uroczystości był wspólny poczęstunek.    Towarzystwo nasze i tym razem przekazało dla Szkoły Języka Polskiego pewne rzeczy i przedmioty potrzebne Szkole, którą wspieramy od 12 lat.


Prezes Towarzystwa przekazał dla Szkoły   "Słownik współczesnego języka polskiego" pod redakcją prof.  Bugusława  Dunaja,  ofiarowany przez Członkinię Towarzystwa  Panią Janinę Kosiniec.

     Pobyt w Kowlu zakończyliśmy wspólnym obiadem w Restauracji "Nasze Misto".Przy powrocie grupa nasza poddana była szczegółowej kontroli celnej ale nie stwierdzono przekroczenia norm celnych i dzięki internetowemu systemowi "eBooking Bus" w miarę szybko opuściliśmy przejście graniczne w Dorohusku i po 20-ej byliśmy już w domach.
 

 

Tekst: Stanisław Senkowski.

Więcej zdjęć >>