1,831,473 unikalne wizyty
Nawigacja
Artykuły » TAM BYLIŚMY » ZBRODNIA W PAROŚLI
ZBRODNIA W PAROŚLI

W dniu 21 września 2013 roku, członkowie: Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja” w Chełmie, Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie, Chełmskiego Środowiska ŚZŻAK Okręg Wołyński i grupa funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, odwiedzili zbiorową mogiłę pomordowanych mieszkańców przedwojennej polskiej wsi Parośla koło Sarny.

Mieszkańcy zostali zamordowani 9 lutego 1943 roku przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii dowodzoną przez Hrygorija Perechijniaka. Dojście do miejsca w głębi lasu, ( gdzie była polska wieś) było utrudnione. Delegację liczącą 75 osób, do zbiorowej mogiły zaprowadził leśną drogą, ksiądz Władysław Łukasiewicz, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Sarnach.

 


 
Zbrodnia w Parośli I – zbrodnia dokonana przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii pod dowództwem Hryhorija Perehijniaka "Dowbeszki-Korobki" (według Władysława Filara dowodził Korziuk Fedir ps. Kora) w dniu 9 lutego 1943 na ludności polskiej we wsi Parośla w gminie Antonówka, w powiecie sarneńskim województwa wołyńskiego. Liczba ofiar szacowana jest w granicach od 149 do 173 zamordowanych Polaków.
Zbrodnia ta była pierwszym masowym mordem UPA i uważana jest za początek rzezi wołyńskiej.

Przed zbrodnią

Parośla I była polską osadą złożoną z 26 zagród, które zamieszkiwały ok. 130 osób. Od grudnia 1942 kilkuosobowe patrole UPA, czasem udające partyzantów radzieckich, kilkakrotnie przechodziły przez okolice.
Kilka dni przed atakiem na polską kolonię Parośla I sotnia "Dowbeszki-Korobki" (pierwsza sotnia UPA podległej OUN-B) zaatakowała niemiecki posterunek we Włodzimiercu. Stoczyła tam potyczkę z oddziałem policji pomocniczej złożonym z Kozaków. Zabito jednego Niemca i trzech Kozaków, zaś sześciu wzięto do niewoli. Po drodze do Parośli w lesie sotnia napotkała pięciu mieszkańców kolonii Wydymer rąbiących drzewo. Wszyscy zostali zabici.

Zbrodnia
Mieszkańcy Parośli I nie spodziewali się ataku. Uzbrojona głównie w noże i siekiery sotnia bez problemu weszła do wsi podając się za partyzantkę radziecką, po czym rozstawiła straże w pobliżu polskich gospodarstw. Upowcy weszli do domów i zażądali podania sobie obiadu. W domu rodziny Kołodyńskich, gdzie wkroczyło dowództwo sotni, przesłuchali i zamordowali siekierami sześciu prowadzonych ze sobą jeńców kozackich. Upowcy otoczyli wieś i zatrzymywali każdego, kto chciał przez nią przejechać. Po zjedzeniu obiadu rzekomi partyzanci radzieccy stwierdzili, że Parośla zostanie niedługo napadnięta przez hitlerowców i w związku z tym muszą zabezpieczyć ludność przed ich zemstą za udzielanie pomocy partyzantom. Zażądali, by wszyscy Polacy położyli się na ziemi i pozwolili się związać. Miało to dowieść, że zostali zmuszeni do wsparcia partyzantki i uratować ich od niemieckich represji. Mieszkańcy wsi zgodzili się lub też zostali do tego zmuszeni - napastnicy posługiwali się językiem ukraińskim, a nie rosyjskim, co wzbudziło podejrzenia niektórych Polaków.
Związanych i bezbronnych mieszkańców wsi napastnicy zamordowali przy użyciu noży i siekier, zabijając od 149 do 173 osób, w tym kobiety, dzieci i niemowlęta. Ze szczególnym okrucieństwem zamordowano komendanta miejscowego Związku Strzeleckiego Walentego Sawickiego. Udało się uratować jedynie 12 Polakom (według innych źródeł - ośmiu), w większości dzieciom. Część z nich do końca życia pozostała niepełnosprawna. Majątek zabitych został zrabowany i wywieziony na saniach.
Zamordowani zostali pochowani we wspólnym grobie, nad którym usypano kurhan. Wieś Parośla przestała istnieć. Napad przeżyła również sześcioosobowa rodzina żydowska, którą ukrywał w piwnicy Klemens Horoszkiewicz i która nie została odkryta przez sprawców zbrodni.
Siemaszkowie podają, że w zbrodni brali udział Ukraińcy mieszkający w sąsiednich wsiach, dobrze znający zamordowanych, zaś napastników określają jako "bulbowców".
 
Po zbrodni

Po odejściu z Parośli oddział Perehijniaka dokonał kolejnej zbrodni na 15 Polakach w Toptach, planował również atak na Wydymer. Ostatecznie nie doszło do niego, gdyż na miejsce spotkania nie stawił się oddział dowodzony przez Ukraińca nazwiskiem Mizowiec, a "Dowbeszka-Korobka" nie chciał ryzykować uderzenia zbyt małymi siłami. W związku z tym część sotni została rozpuszczona, część zaś ukryła się w leśnym obozie.
Wiadomość o zbrodni w Parośli rozeszła się następnego dnia, kiedy do wsi pojechał gospodarz z Wydymeru umówiony na spotkanie z zamordowanym jak się okazało gospodarzem Hilarym Boberem, zaś do Wydymeru dotarła ciężko ranna w Parośli Maria Bułgajewska. Do spalonej wsi zaczęli przyjeżdżać również inni Polacy z okolicy. Odwieźli oni rannych do szpitala we Włodzimiercu oraz poprosili o osłonę Niemców z Antonówki. Pod ich osłoną zdołali pogrzebać zamordowanych oraz wykonać fotografie ciał.
 
 
Upamiętnienie ofiar zbrodni

Jeszcze w 1943 został wzniesiony pierwszy krzyż upamiętniający zabitych, który już nie istnieje. W lesie, w miejscu dawnej kolonii, Ukrainiec Antin Kowalczuk wzniósł pamiątkowy krzyż z informacją, że zbrodni dokonali nacjonaliści ukraińscy. Jest on obecnie jednak bardzo zaniedbany, a dotarcie do niego - utrudnione.

Źródło http://pl.wikipedia.org/
 
Zbudowany z bazaltu w początkach 20-lecia międzywojennego kościół garnizonowy Korpusu Ochrony Pogranicza, obecnie kościół ojców Pallotynów w Sarnach.

 

 

Rzymskokatolicki kościół Przemienienia Pańskiego w Maniewiczach

Za kościół parafialny posłużyła drewniana kaplica w pobliżu torów kolejowych, wybudowana w 1915 jako kaplica wojskowa. W latach 1922–1926 została wykończona. Nowy, murowany kościół został zbudowany w latach 1933–1937 ze składek wiernych – pracami kierował proboszcz ks. Bolesław Jastrzębski (ur. 1893, wyśw. 1925, zm. 1942). Budowla ma plan krzyża z krótkim transeptem, wielobocznie zamkniętym prezbiterium i dwiema zakrystiami. Frontowe elewacje nawy i transeptu zdobią oryginalne schodkowe szczyty. Elewację frontową zdobił również niewidoczny dziś napis "Sursum Corda".
Do końca 1943 kościół funkcjonował dzięki przybyłemu tu ks. Edmundowi Domańskiemu. Po II wojnie światowej władze sowieckie zamknęły świątynię urządzając w jej wnętrzu magazyn soli mineralnych. Przechowywana tu przez 40 lat sól wywołała nieodwracalne zniszczenia. Sól później została wysadzona w powietrze, zniszczeniu uległo sklepienie i dach. Pierwszą Mszę św. po wielu latach na schodach zrujnowanego kościoła odprawił w 1990 o. Jan Paweł Mucharski OFMCap. Kościół został odzyskany przez wiernych w 1992 i jest odbudowywany i poddawany renowacji.
Ponownego poświęcenia kościoła w Maniewiczach, 4 czerwca 1995, dokonał bp Marcjan Trofimiak, ówczesny biskup pomocniczy Archidiecezji lwowskiej. Staraniem ks. prał. Ludwika Kamilewskiego z Łucka została wybudowana plebania. W latach 1992–1994 proboszczem był tu ks. Adam Galek, a w latach 1994–2001 ks. Kazimierz Bolesław Zając. Od listopada 2001 proboszczem parafii Maniewicze i parafii Lubieszów jest ks. Andrzej Maciej Kwiczala.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/Na terenie przykościelnym znajduje się cmentarz legionistów. W centralnej części cmentarza znajduje się betonowy obelisk, o wysokości 4 m, przygotowany do montażu odrestaurowanej płyty pamiątkowej. Na cmentarzu znajduje się 19 mogił ustawionych w dwóch rzędach. Obok kwatery legionowej znajdują się groby proboszczów parafii maniewickiej.
Cmentarz przykościelny powstał w drugiej połowie lat 20. XX wieku, jako cmentarz poekshumacyjny, na który zwieziono szczątki żołnierzy z najbliższej okolicy. 21 czerwca 1929 uroczystego odsłonięcia obelisku na ukończonym cmentarzu dokonał Prezydent RP Ignacy Mościcki. W okresie powojennym cmentarz uległ zniszczeniu, a część mogił została zniwelowana i oddana pod zabudowę. Ze względu na podział gruntów część mogił znalazła się na działce sąsiadującej z plebanią. W 2004 szczątki żołnierzy ze zniwelowanych mogił zostały ekshumowane i pochowane za obeliskiem, tworząc w ten sposób drugi rząd grobów. Ostateczny wygląd cmentarz uzyskał w 2005 po ustawieniu betonowych krzyży i obramowań na mogiłach żołnierzy pochowanych rok wcześniej. Obecnie cmentarz znajduje się pod opieką parafii Maniewicze.

Źrdło: http://pl.wikipedia.org/
Komentarze
#161 | jkelley3 dnia maj 22 2021 06:47:04
Nike Outlet Online
Wholesale NFL Jerseys
Pandora Jewelry
New Nike Shoes
Balenciaga Sale
Cheap NHL Jerseys
Pandora Jewelry Official Site
Adidas Shoes Women
Pandora Outlet
Jordan 1 Retro
Pandora Jewelry
Moncler Jacket
Goyard Bag
Moncler Coat
Cheap Mens Adidas Shoes
Pandora Charms
Ferragamo
Pandora Jewelry Official Site
Nike
Pandora Charms
Asics Shoes
Moncler Jacket For Men
Nike Sneakers For Men
Wholesale Jerseys China
Jordan 1 Retro High
Cheap NFL Jerseys
Pandora Charms Sale Clearance
Pandora Charms Outlet
Goyard Handbags
Air Jordan 1 Retro
Pandora
Jordan 1 Lows
Best NFL Jerseys
Pandora Jewelry
Air Jordan 1 Dior
Pandora
Pandora Bracelet
Cheap Jerseys From China
Moncler Outlet
Custom Baseball Jerseys
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry
NHL Jerseys
Moncler Jackets
Balenciaga
Pandora Jewelry 70% Off Clearance
Nike Outlet
NFL Apparel
Cheap NFL Jerseys
Pandora Charms Bracelets
Cheap Moncler Jackets
Salvatore Ferragamo
Nike Shoes Women
NFL Jerseys
Nike Shoes
Women Nike Sneakers
Pandora Jewelry Outlet
Men's Nike Shoes
Adidas
Nike Air Jordans 1
Jordan 1 Lows
Pandora Charms
Adidas Shoes
Adidas Clearance
Pandora Jewelry
Pandora Charms
Cheap NHL Hockey Jerseys
Nike Store
Balenciaga
Pandora Charms
NFL Jerseys
Puma Shoes
MLB Shop
Custom Football Jerseys
Moncler Coats
Cheap NFL Jerseys
Adidas Trainers
Pandora Jewellery
Jordan Ones
NFL Jerseys
Asics Running Shoes
Pandora
Pandora Charms
Moncler Jackets Sale
Cheap NFL Jerseys From China
Nike Women Shoes
Pandora Outlet Online
Nike Air Jordan 1
Pandora Charms
Adidas Outlet Store
Pandora Charms
Adidas Official Website
Jewelry Pandora
Pandora Jewelry Black Friday
Nike Shoes
Air Jordan 1 Retro
Pandora
Pandora Charms
Pandora Jewelry Website
Best Basketball Shoes
Pandora
Pandora Rings
Pandora Jewelry Official Site
Moncler Outlet
Nike Store
Pandora Outlet
Air Jordan 1 Mid
Cheap Jerseys From China
Ferragamo Belt
Pandora Jewelry
Pandora Bracelet
Pandora Jewelry
Balenciaga
Pandora
Jordan 1
Nike Shoes For Men
Jordan 1's
Nike Running Shoes
Adidas Running Shoes For Men
Pandora Jewellery
#162 | Woodlenks788 dnia maj 31 2021 08:21:55
NFL Shop
Adidas Yeezy
Jordans 2021
Air Jordan 13
Jordans 15
Nike Shoes
Air Jordan Retro
Adidas
MLB Jerseys
Adidas Wholesale
Wholesale Nike Shoes
Christian Louboutin Outlet
Jordan Dior
Kids Jordans
Jordan 13
Nike Wholesale
Nike Air Max 270
Jordan 27
Jordan 29
Pandora Jewelry
Jordan Retro 11
Cheap Nike Shoes
Jerseys Wholesale
Nike Sneakers
Adidas Outlet Store
Air Jordan 23
Lebron James Shoes
Nike Slides
Adidas Outlet Store
Pandora Charms
Nike Blazers
Nike Outlet Store
Wholesale Jordans From China Factory
NBA Store
Nike Shoes
Wholesale Clothing
Jordan 2
Jordan 11 Concord
Jordan 11 Retro
Rings Pandora
Huaraches
Jordan 33
Adidas China
Nike Huarache Women
Nike Air Max Men
New Nikes
Nike Outlet
Wholesale Adidas
Wholesale Nike Shoes China
Nike Shoes For Men
Nike Acg
Women's Nike Shoes
Air Jordan 35
Red Bottom Shoes
Nike Wholesale China
Nike Sneakers
NHL Store
Jordan 33 shoes
Nike Free
Nike Dunk
Nike Uptempo
Jordan 19
Toddler Jordans
Air Force 1s
Pandora Jewelry
Nike Air Foamposite
Nike Outlet Store
Air Max
Jordan Retro 12
Jordan 31
Pandora
Jordan 30
Adidas NMD
Jordan 25
Jordans Wholesale
Jordan 14
Jordan 18
Pandora Jewelry
Michael Jordan Shoes
Nike Air Force 1 High
Pandora Bracelet
Cheap Jordans
Jordan 11 Low
Pandora Ring
Pandora Jewelry
Nike Blazers
Nike Black Friday
Nike Zoom Pegasus
Nike Air Jordan 1
Nike Outlet Store Online Shopping
Nike Air Force 1 Low
Jordan 32
Nike Air Force 1
Nike Clearance Outlet
Nike Shoes
Fjallraven
Nike Outlet
MLB Shop
Air Jordan 5 What The
Air Jordan
Nike Outlet Online
Jordan 28
Nike Shox
Pandora Jewelry
Nike Air Max 270
Nike Off White
Nike Outlet Store
Nike Metcon
Nike Running Shoes For Women
Jordan 4
Cheap Jordan Shoes For Men
Nike Air Force
Nike Air Max 720
Jordans 34
New Nike Shoes
Jordans 12
Air Force 1s
Jordan 33
Nike Shoes
Nike Canada Store
Nike
Cheap Jordan
Yeezy Boost 350 V2
Jordan 21
Nike Jordan 1
Nike Running Shoes For Men
Nike Shoes For Women
Jordan AJ 1
Nike Wholesale Suppliers
Cheap Jerseys
Jordan 16
Cheap Nikes
Louboutin Shoes
Air Jordan 17
Nike Outlet Store Online Shopping
Jordan 22
Nikes Wholesale
Adidas Yeezy
Jordan 20
Jordan 24
Adidas Shoes For Women
Wholesale Cheap Jordans
Nike Running Shoes For Men
Air Jordan 26
Nike Air Zoom
Jordans 6
Nike Air Jordan
Jordan 12
Wholesale Jordans From China Factory
Wholesale Nike Blazers
Cheap Jordan Shoes
Air Max
Nike Shoes
NHL Shop Canada
Huarache
#163 | selinofell197 dnia czerwiec 06 2021 08:24:26
Air Jordan 12 Retro
Pandora Bracelets
Pandora Charms
Air Force 1
Nike Air Force 1 High
Jordan 11's
Soccer Cleats
Adidas Yeezy
Jordan 11s
Nike Air Max 2018
Jordan 11 Red
Pandora Jewelry
Air Jordan 11
Jordan 3s
Nike Snkrs
Jordan Retro
Jordan 9
Nike Outlet Online
Balenciaga Triple S
New Nike Shoes
Pandora
Air Jordan 6
Air Max
Air Jordan 5
Louboutin Shoes
Nike Official Website
ECCO Shoes For Men
James Harden Shoes
Jordan Retro 11
Nike Shoes Sale
Jordan 11
Golden Goose Mid Star
Golden Goose Shoes
Air Jordan Sneakers
Ferragamo Shoes
Golden Gooses Sneakers
Kanken Backpack
Pandora
Jordans 2021
Pandora Rings
Pandora Jewelry Official Site
Jordan 11
Air Jordan 12
Moncler Outlet
Nike Factory Outlet
Jordan 4
Mens Nike Shoes
Louboutin shoes
Adidas NMD
Nike Shoes
Fitflop Shoes
Air Jordan Sneakers
Outlet Moncler
Air Jordan Retro 12
Cheap Jordans
Golden Goose Sneakers Outlet
Air Max 98
Air Jordan
Nike Huarache
Yeezys
GGDB Shoes
Pandora Canada
Jordan 8
Jordan Shoes For Women
Retro Jordans
Air Jordan 4s
Pandora Charms
Nike Outlet
Pandora Ring
Jordan 12
Birkin Bag
Air Max 90
Moncler Jackets For Men
Jordan 5s
Jordan Shoes
GGDB Sneakers
Moncler Outlet Store
Jordan Retro 3
Jordan Retros
Moncler Outlet
Golden Goose For Sale
Jordan 13s
James Harden shoes
New Jordans
Jordans Sneakers
Jordan Shoes
Air Jordan 11
Jordan 6 Rings
Moncler Jacket
Air Jordan
Jordan 11 For Sale
Moncler Jacket
Jordan Retro 6
Red Bottoms Louboutin
Nike Shoes Women
Jordan 1 Retro
Fitflops
Ferragamo
Retro 4 Jordans
Jordan 14
Air Jordan Retro 10
Pandora Jewelry Official Site
Adidas NMD
Nike Shoes
Jordan 11
Moncler
Jordan Retro 11
GGDB Sneakers
Golden Goose Sneakers
Adidas Yeezy
Pandora Jewelry
Nike Outlet Store
Valentino Shoes
Win Like 96
Nike Shoes
Pandora
Jordans Sneakers
Balenciaga Triple S
Air Max 95
Jordan 4 Retro
Nike Air Max 270
Air Jordan 5 Retro
Golden Goose Sneakers
Moncler Vest
Golden Goose Outlet
Red Bottom Shoes
Nike Outlet Store Online Shopping
Golden Goose Shoes
Kyrie Shoes
Red Bottom Shoes
Retro Jordan
Adidas Yeezy
Air Jordan Retro 11
Yeezys
Yeezy Shoes
Jordan Shoes For Women
#164 | selinofell197 dnia czerwiec 08 2021 00:17:34
Nike Outlet Store
Nike Air Max 97
Michael Jordan Shoes
Nike Store
Fjallraven Backpack
New Nike Shoes
Air Max 98
Nike Sneakers
Adidas Yeezy
Mens Nike Shoes
Pandora
Air Jordan Retro
Pandora Charms
Kyrie Irving Shoes
Nike Running Shoes For Men
Air Jordan 11
Nike Shoes
Christian Louboutin Outlet
Pandora
Adidas Ultra Boost
Moncler UK
Nike Clearance Store
Lebron 16 Shoes
Air Force 1 Mid
Air Max 2019
Air Max 720
Salvatore Ferragamo Shoes
Pandora
Nike Cyber Monday
Adidas Stan Smith
Nike Shoes
Nike Outlet Store
Nike Clearance Store
Nike Shoes
Huarache Shoes
Louboutin Outlet
Christian Louboutin Outlet
Nike Lebron 17 Low
Red Bottom Heels
Nike Air Max 98 Gundam
Yeezy Shoes
Kanken Backpack
Nike Outlet
Air Jordans
Ultraboost
Nike Cortez
Red Bottom Shoes
Christian Louboutin UK
Asics Shoes
Kyries Shoes
Womens Nike Shoes
Ferragamo
Christian Louboutin
Nike Outlet Store
Nike Outlet
Golden Goose
Pandora
Pandora Bracelet Charms
Jordan Retro
Adidas Sneakers For Men
Christian Louboutin Outlet
Nike Cortez
Jordan Retro 13
Louboutin Heels
Ferragamo Belts
Christian Louboutin Shoes Outlet
Kids Nike Shoes
Jordan Sneakers
Yeezys
Yeezys
Cheap Nikes
Pandora Jewelry Store
Air Max 95
Nike Factory
Nike Outlet Store
Cheap Yeezy
Pandora Necklaces Women
Nike Air Force
Pandora
Jordans Sneakers
Louboutin Shoes
Basketball Shoes
Nike Shoes 2019
Nike Air Force 1 Women
Nike Outlet Store
Christian Louboutin Outlet
Christian Louboutin shoes
Yeezy 500 Blush
Jordan 11 Blue
Louboutin Shoes
Nike Outlet Store Online Shopping
Nike Clearance Outlet
Nike Outlet Store
Pandora Official Website
Pandora Ring
Pandora Bracelet
Nike Air More Uptempo
Lebron James Shoes
Jordan Kids
Red Bottoms
Nike Outlet Store
New Nike Shoes 2019
Nike Basketball Shoes
Nike Air Max 2019
Nike Sneakers
Yeezy Boost 350
Nike Outlet Online
Nike Factory
Nike Sneaker
Nike Factory Store
Yeezy Boost 350 V2
Pandora
Nike Zoom
Nike Running Shoes For Women
Pandora Earrings
Pandora Bracelets
Nike Air Max 270
Valentino Shoes
Nike Presto
Nike Free
Nike Factory Store
Lebron Shoes
Nike Sneakers Sale
Nike Free Run
Air Force Ones
NMD Adidas
Nike Air Max 720
Lebron 16
Pandora Rings
Nike Outlet
Vans Outlet
Nike Shoes
NMD R1
Nike Outlet Store
Nike Running Shoes For Men
Nike Air Zoom Pulse
Adidas Yeezy
Nike KD
Nike Shoes
Pandora
Yeezy Sneakers
Red Bottoms
#165 | jkelley3 dnia czerwiec 13 2021 09:36:18
Balenciaga
Asics Sneakers
Nike Air Jordan 1 Retro
Pandora
Adidas Running Shoes
Dior Jordan 1
Balenciagas
Air Jordan 1 Mid
Nike Canada
Pandora
Balenciaga Sneakers
Pandora Charms
Men's Nike Shoes
Cheap Nike Shoes
New Nike Shoes
Wholesale Jordans
Pandora Jewelry Charms
Moncler Jacket For Women
Salvatore Ferragamo Shoes
Jordan 1 High
Jordan 1 Lows
Nike Shoes Women
Adidas Sneakers
Pandora Charms
Pandora
Nike
Nike Outlet Store Online Shopping
Goyard Handbags Outlet
Outlet Moncler
Pandora Rings Official Site
Pandora
Pandora Jewelry Official Site
Asics Running Shoes
Ferragamo
Nike Shoes
Pandora Charms
Balenciaga Shoes
Asics Shoes
Asics Outlet
Adidas Official Website
Nike Store
Goyard Bags Outlet
Pandora Jewelry Outlet
Adidas Clearance
Adidas Trainers
Pandora Jewelry Official Site
Pandora Charms Outlet
Adidas Outlet
Pandora Charms Outlet
Pandora Jewelry
Nike Outlet
Pandora Bracelets
Balenciaga
Nike Outlet
Pandora Charms
Asics Outlet Store Online
Pandora Jewelry
Nike Shoes
Pandora Jewelry Store
Yeezy
Nike Canada Online
Pandora Jewelry Bracelets
Pandora Jewelry Official Site
Pandora
Nike Canada Online
Pandora Jewelry
Nike Shoes
Pandora Official Site
Moncler Jackets Men
Pandoras
Pandora Bracelet Charms
Moncler Coat Women
Balenciaga Triple S Sneakers
Cheap Jordan Shoes For Men
Asics Outlet
Pandora Jewelry Official Site
Jordan 1 High
Pandora Charms
Adidas Shoes
Pandora Outlet
Balenciaga
Moncler
Air Jordan 1 Low
Pandora
Adidas Canada
Ferragamo Belts
Moncler Outlet
Nike Outlet
Pandora Outlet
Women Nike Shoes
Asics Gel Kayano
Moncler Coats
Nike Shoes Canada
Pandora Jewelry Official Site
Pandora Outlet
Cheap Moncler
Pandora Bracelet Charms
Adidas Women's Shoes
Nike Shoes For Men
Pandora Jewelry
Yeezy Shoes
NMD
Pandora Jewelry
Air Jordan 1 Retro
Nike Store UK
Pandora Website
Pandora Outlet
Adidas Shoes Men
Wholesale Jordan Shoes
Pandora Jewelry 70% Off Clearance
Pandora Rings
Jordan Retro 1
Jordan One
Pandora Charms Sale Clearance
Adidas
Salvatore Ferragamo
Cheap Basketball Shoes
Moncler Jackets Sale
Pandora Jewelry Black Friday
Nike Running Shoes
Pandora Jewelry
Pandora Outlet
Pandora Charms
Air Jordan 1s
Ferragamo Belt
Nike Canada
Pandora Charms
Puma Shoes
Nike Sneakers Men
Air Max 720
Nike Snkrs Canada
Pandora Charms
Wholesale Jordan
Yeezy 350
Adidas Shoes Canada
Nike Sneakers For Women
Adidas Yeezy Canada
Nike Air Jordans 1
Pandora Charms
Nike Factory Store
Air Jordan 1 Retro
Cheap Adidas Shoes
Nike Shoes
Pandora Jewelry
Pandora
Adidas Shoes Canada
#166 | Woodlenks788 dnia czerwiec 24 2021 19:25:27
Nike Zoom Fly
Air Jordan
Nike Zoom Fly
Nike Sneakers For Men
Nike Air Max 2019
Nike Foamposites
Nike Outlet
Wholesale Nike Shoes
Nike Running Shoes For Women
Nikes
Huarache
Foamposites
Pandora Ring
Air Jordan 17
Nike Outlet
Pandora Earrings
Jordans 6
Nike Outlet Store Online Shopping
Air Jordan 21
Nike Free Rn 2019
Pandora Jewelry Official Site
Nike Wholesale Dealer
Air Jordan 33
Cheap Nike Shoes
Jordan 19
Nike Dunk
Jordan Retros
Cheap Nikes
Nike Huarache
Air Force Ones
Air Max
NHL Shop Canada
New Jordans
Air Force 1 Shoes
Jordans 22
Nike Air Max 270
Jordan 26
Nike Running Shoes
Custom Jerseys
Adidas Wholesale
Nike Huaraches
Air Max 720
Nike Outlet Store
Pandora CZ Charms
Nike Outlet Store Online Shopping
Wholesale Nike Shoes
Adidas Yeezy Boost 350 V2
Jordans For Kids
Cheap Jordan Shoes Supplier
Pandora Jewelry Official Site
Pandora Charms
Jordans 30
Air Jordan 13
Pandora Bracelets
Jordan 33
Jordan Retro 11
Nike Roshe
Nike Shoes Wholesale
Cheap Adidas Shoes
Nike Air Max 270
Air Force 1
Nike Shoes
Jordan 27
MLB Jerseys
Nike Shoes
Adidas Outlet
Nike Cortez
Nike Factory
Nike Shoes Canada
Nike Flip Flops
Air Jordan 32
Jordans Wholesale
Dior Jordans
Jordan 2
Nike Shoes
Cheap Jordan Shoes From China
Jordan 33
Lebron James Shoes
Nike Wholesale
Nike Outlet
Jordan 25
Adidas
Adidas Outlet
Jordans 28
Nike Jordan 1
Nike Jordan
Women's Nike Shoes
Red Bottom Shoes
Nike Outlet
Yeezy
Cheap Jordans
Jordan 4
NBA Store
Air Jordan 31
Nike Outlet Store
Fjallraven
Jordan 11
Jordan Concord
Jordan 35
Jordans 12
Nike Shoes
Nike Running Shoes For Men
Nikes Shoes
Wholesale Nike Shoes
Christian Louboutin Shoes
Jordan 34
NFL Shop
Cheap Jordan Shoes
Nike Air Force 1 High
Jordan 13s
Retro 12
Jordan 1
Nikes
Pandora
Pandora Jewelry
Nike Air Max
Wholesale Jerseys China
Jordan 5 What The
Off White Nike
Nike Shoes Canada
Jordan 23
Nike Blazers
Jordan 16
Adidas Wholesale
Nike Outlet
Nike Uptempo
Christian Louboutin Shoes
Jordan AJ 1
Nike Metcons
Air Jordan 14
Cheap Adidas Shoes For Men
Air Jordan Shoes
Wholesale Jordans From China Factory
Cheap Shoes From China
NHL Store
Nike Clearance
Jordan 18
Cheap Wholesale Nike Shoes Free Shipping
Jordan 11 Low
Nike Shoes For Men
Adidas Yeezy
Nike Shoes Cyber Monday
Nike Air Force Ones
Jordan 15
Pandora Ring
Air Jordan 24
Jordan Shoes
Wholesale Cheap Jordans
Cheap Jerseys
Air Jordan 12
NMD R1
Baby Jordan
Jordans 29
Nike Air Force 1 Men
Jordan 20
#167 | selinofell197 dnia czerwiec 26 2021 04:15:19
Nike Sneakers
Nike Free
Ultraboost
Ferragamo Shoes
Christian Louboutin
Christian Louboutin shoes
Red Bottoms
Fjallraven Kanken
Nike Basketball Shoes
Kyrie Shoes
Asics Shoes Outlet
Nike Outlet Store
Pandora
Nike Outlet Store
Yeezy 500 Black
Nike Air Max
Lebron 16
Nike Factory
Nike Air Max 720
Nike Clearance
Christian Louboutin
Air Max 98 Gundam
Nike React
Nike Air Force
Nike Running Shoes For Men
Nike Lebron 16
Nike Shoes
Air Jordan 13 Retro
Pandora UK
Jordan 11
Nike Zoom
Jordan Retro
Pandora
Nike Shoes
Yeezy Boost 350
Nike Outlet Store
Yeezy Boost 350
Nike Factory Outlet Store Online
Christian Louboutin
Nike Shox For Women
Nike Air Max 95
Nike Huarache
Lebron 16
New Nike Shoes
Valentino Sandals
New Nike Air Max 2019
Pandora Charms
Nike Shoes
Air Jordans
Nike
Jordan 11 Gamma Blue
Nike Shoes
Nike Shoes
Pandora Outlet
Air Jordan Shoes
Nike Air Max 98
Ferragamo Outlet
Pandora Charms
Nike Shoes
Sneakers Website
Pandora Bracelets
Adidas Stan Smith
Nike Outlet Store
Adidas Ultra Boost Women
Nike Sneakers
Nike Shoes
Nike Mags
Louboutin Shoes
Pandora Rings
Pandora Jewelry Official Site USA
New Shoes 2019
Air Force 1 Mid
Pandora Necklaces Women
Nike Store
Jordan Sneakers
Nike Factory Outlet Store Online
Nike Outlet Store
Air Max 720
Nike Outlet
Adidas NMD
Pandora
Yeezys
Air Force 1
Pandora Earrings
Cheap Nikes
Nike Air Max 270 Men
Lebron James Shoes
Moncler Outlet
Kevin Durant Shoes
Yeezy Shoes
Christian Louboutin Outlet
Fjallraven Kanken
Air Jordan Retro
Nike Cortez Men
Nike Shoes
Nike Lebron 17
Kyrie Irving Shoes
Air Jordan Shoes
Nike Air Zoom
Nike Factory
Yeezy Boost
Nike Store
Louboutin Outlet
Yeezy Shoes
Christian Louboutin Shoes
Pandora Canada
Christian Louboutin
Louboutin
Nike Outlet Store
Nike Cyber Monday 2020
Nike Shoes For Kids
Ferragamo
Adidas NMD R1
Pandora Ring
Nike Outlet Online
Adidas Yeezy
Yeezy Boost
Christian Louboutin Outlet
Nike Outlet Store Online
Nike Presto
Adidas Sneakers For Men
Christian Louboutin Shoes
Pandora Bracelets
Nike Outlet Store
Red Bottom Heels
Nike Clearance Sale
Nike Outlet Store
Louboutin Shoes
Nike Sneakers Sale
Nike Free Run
New Nike Shoes
Nike Air Max
Nike Air Force Ones
Yeezy
Nike Outlet Store
Jordan Shoes For Kids
Golden Goose
Red Bottom Shoes
Nike Basketball Shoes
Pandora UK
Vans Shoes Outlet
Pandora
#168 | selinofell197 dnia lipiec 05 2021 07:18:23
Adidas NMD
Christian Louboutin Outlet
Pandora Earrings
Nike Air Max 95 Essential
Nike Outlet Store Online Shopping
Nike Factory Outlet
Pandora
Nike Outlet Online
Ferragamo Shoes
Louboutin
Red Bottom
Nike Shoes For Women
Nike Outlet Store
Nike Clearance Outlet
Nike Sneakers
Kyrie Irving Shoes
Ferragamo Shoes
Nike Outlet Store
Nike Basketball Shoes
Nike Outlet Store Online
Adidas Sneakers For Women
Pandora Rings
Nike Factory Outlet
Ultra Boost
Nike Shoes Black Friday
Yeezy 700
Pandora Charms Sale Clearance
Ferragamo Belts
Lebron 16
Nike Store
Valentino Shoes
Yeezy Sneakers
Yeezys
KD Shoes
Nike Sneakers For Men
Pandora
Christian Louboutin Shoes
Nike Air Force One
Nike Air Max 98
Lebron 16
Nike Sneakers
New Air Max 2019
Pandora Jewelry
Cheap Nikes
Nike Air Max
Yeezy Boost 350
Pandora Bracelet
Nike Air Max 270
NMD
Lebron James Shoes
Jordan 11 Bred
Air Jordan Sneakers
Jordan Shoes For Kids
Nike Shoes For Kids
Jordan Shoes
Red Bottom Heels
Nike Store
Jordans Shoes
Nike Zoom
Pandora Sale
Nike Clearance Store
Pandora Jewelry Rings
New Nike Shoes 2019
Nike Factory Outlet
Christian Louboutin Shoes
Nike Air Force 1 Men
Nike Free Run
Nike Factory Store
Nike Shoes 2019
Vans Shoes Outlet
Yeezys
Pandora Earrings
Nike Outlet
Yeezys Boost 350 V2
Christian Louboutin Outlet
Nike Air Max
Nike Uptempo
Pandora Necklace Women
Jordan 13 Retro
Jordans Retro
Christian Louboutin Shoes
Nike Clearance Outlet
Nike Shoes
Pandora Jewelry Official Site
Air Jordan Shoes
Kyrie Basketball Shoes
Nike 720 Air Max
Louboutin Shoes
Nike Shoes
Red Bottom Shoes
Moncler Outlet
Nike Running Shoes
Yeezy Boost
Louboutin Outlet
Nike Air Max 98
Nike Cortez
Christian Louboutin Heels
Nike Website
Christian Louboutin Shoes
Nike Factory
Fjallraven Kanken
Nike Huarache
Jordan 11
Asics Shoes
Air Max 720
Nike Outlet
Lebron Shoes
Nike Shoes
Golden Goose
Air Force Ones Nike
Pandora Rings
Womens Nike Shoes
Christian Louboutin
Nike Shoes
Pandora Bracelets And Charms
Pandora Earrings
Nike Shoes
Christian Louboutin UK
Nike Presto
Nike Outlet
Air Jordans Sneakers
Nike Running Shoes For Women
Louboutin Outlet
Nike Air Zoom Pulse
Yeezy
Yeezy 500 Blush
Air Force 1 High
Nike Lebron 17 Low
Nike Outlet
New Nike Shoes
Nike Outlet Store
Adidas Ultra Boost
Pandora Bracelet
Nike Outlet
Nike Free Run
Stan Smith Adidas
Yeezy
Pandora Charms
Nike Shoes For Men Basketball
Nike Cortez Men
New Nike
Fjallraven Kanken
#169 | jkelley3 dnia lipiec 15 2021 18:17:27
#170 | selinofell197 dnia lipiec 19 2021 10:16:22
Jordan 11 Red
Red Bottoms
Nike Website
Golden Goose Sneakers
Jordan 12
Air Jordan 8
James Harden shoes
Air Jordan Shoes
Jordan 11
Golden Goose Sneakers
Golden Goose Sale
Jordan 6
Air Jordan Retro 12
Triple S Balenciaga
Jordan Retro
Jordan 11 Win Like 96
Valentino Shoes
Jordan Sneakers
Air Jordan 4
Air Jordan 4
ECCO Shoes
Jordans Sneakers
Jordan 3
Jordan 4 Retro
Yeezys
Moncler
Yeezy Shoes
Jordan 11
Jordan Retro 6
Hermes Birkin Bag
Christian Louboutin Shoes
Red Bottoms
Nike Air Jordan 5
Jordan Shoes
GGDB Shoes
Nike Factory Outlet
Jordans 11
Nike Air Max 98
Balenciaga
Pandora
Moncler Jackets
Moncler Outlet Store
Air Jordan 11s
Pandora Jewelry
Soccer Shoes
Louboutin shoes
Nike Huarache
Jordan 1
Jordan Retro 9
New Jordans 2018
Kyrie Shoes
Air Jordan
Kanken Backpack
Nike Air Force One
Adidas NMD
Jordan 11
Nike Air Max
Jordan 11 Low
Pandora Jewelry
Fitflops Clearance Outlet
Jordan 11 Retro
Nike Outlet Store Online
Air Jordan Sneakers
Pandora Charms
Retro Jordan
Pandora Jewelry
Jordan 12 Retro
Mens Nike Shoes
Nike Outlet
Air Jordan 12 Retro
Pandora
Cheap Nike Shoes
Yeezy
Golden Goose Shoes Women
Pandora Rings
Nike Snkrs
Women Moncler Vest
Golden Goose Sneakers
Moncler Outlet Store
Jordan Retro 3
Moncler Outlet
GGDB Sneakers
Pandora
Shoes GGDB
Golden Goose Factory Outlet
Pandora Official Site
Nike Shoes Outlet Store Online Shopping
Air Jordan Shoes For Men
Cheap Jordans For Sale
Jordan 10
Nike Shoes
Red Bottoms
Retro Jordans
Moncler Jackets
Pandora Jewelry
Pandora Bracelet Charms
Nike Air Max 90 Ultra
Retro Jordan
Jordan 14
Nike Air Force
Jordan Retro
Nike Shoes
Air Jordan 11
Golden Goose Mid Star
New Jordans 2021
Air Jordan
Air Jordan Shoes
Nike Shoes For Women
Golden Goose Shoes
Nike Air Max
Jordan 4
Air Max 270
Air Jordans
Yeezy
Air Max 95
Jordan 5 Retro
Moncler
James Harden Shoes
Nike Outlet Online
Nike Shoes For Women
Pandora Rings
Ferragamo
Fitflop Sandals
Air Jordan 6 Rings
Jordan 13s
Jordans 5
Air Jordan 11's
Adidas NMD
Golden Gooses For Sale
Yeezy
Moncler
Pandora
Yeezy Shoes
Ferragamo Outlet
Air Jordan Sneakers
Nike Running Shoes Sale
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 8,212
Najnowszy użytkownik: Davidsmith30
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
ZARZĄD GŁ. I ODDZIAŁY
WALNE ZEBRANIE 29-09-2014
STATUT
SPRAWOZDANIA
WALNE ZEBRANIE 20-10-2017
TAM BYLIŚMY..
W KOWLU 16.11.2019
HELENÓWKA, WERBA, ZAMŁYNIE 11.07.2019
W OSTRÓWKACH 31,08.2019
NA ZAKARPACIU 5-8,08.2019
W KOWLU 17.11.2018
W OSTRÓWKACH 2.09.2018
WARĘŻ,BEŁZ, SOKAL 3.08.2018
NA GROBACH-WOŁYŃ 20.07.2018
75.ROCZNICA-WOŁYŃ 7.07.2018
W RYMACZCH I LUBOMLU 19.04.2018
W ŁUCKU 2-3.02.2018
W KOWLU 12.11.2017
NA ZIEMI LWOWSKIEJ 13-15.09.2017
NA GROBACH-WOŁYŃ 14.07.2017
NA PODOLU 22-27.05.2017
W KOWLU 13.11.2016
LWÓW, KRZEMIEN. 7-9.10.2016
NA KASZUBACH 20.09.2016
W OSTRÓWKACH 28.08.2016
W HELENÓWCE 22.07.2016
CHORWACJA, CZARNOG.-2016
W WARSZAWIE 16.03.2016
W KOWLU 13.12.2015
W KOWLU 14.11.2015
WE LWOWIE 10 - 11.10.2015
W OSTRÓWKACH 30.08.2015
W KOSTIUCHNÓWCE 21.08.2015
NA WOŁYNIU 25.07.2015
W BIAŁORUSI 15-19.07.2015
WARSZAWA 24.03.2015
OPŁATEK W KOWLU 14.12.2014
W KOWLU 15.11.2014
NA CMENTARZU W BIELINIE
W RYMACZACH I BINDUDZE
W PAROŚLI I SARNACHi
W ŁUCKU, OŁYCE I KLEWANIU
LWÓW, OLESKO, PODHORCE..
PUBLIKACJE
ZAPOMNIANE POWSTANIE...
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

---------------------------------

 
27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------


Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------


Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły
Helenówka, Werba, Z...
Obchody Święta Nie...
2019. OSTRÓWKI miej...
Wycieczka na Zakarpa...
Wyjazd do Kowla - 17...
Copyright © 2014
Towarzystwo Przyjaciół Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie
Administrator - Tadeusz Halicki, e-mail: thalicki@poczta.onet.pl

 

Administrator - Tadeusz Halicki: thalicki@poczta.onet.pl
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.21