3,072,658 unikalne wizyty
Nawigacja
Artykuły » TAM BYLIŚMY » ZBRODNIA W PAROŚLI
ZBRODNIA W PAROŚLI

W dniu 21 września 2013 roku, członkowie: Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja” w Chełmie, Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie, Chełmskiego Środowiska ŚZŻAK Okręg Wołyński i grupa funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, odwiedzili zbiorową mogiłę pomordowanych mieszkańców przedwojennej polskiej wsi Parośla koło Sarny.

Mieszkańcy zostali zamordowani 9 lutego 1943 roku przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii dowodzoną przez Hrygorija Perechijniaka. Dojście do miejsca w głębi lasu, ( gdzie była polska wieś) było utrudnione. Delegację liczącą 75 osób, do zbiorowej mogiły zaprowadził leśną drogą, ksiądz Władysław Łukasiewicz, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Sarnach.

 


 
Zbrodnia w Parośli I – zbrodnia dokonana przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii pod dowództwem Hryhorija Perehijniaka "Dowbeszki-Korobki" (według Władysława Filara dowodził Korziuk Fedir ps. Kora) w dniu 9 lutego 1943 na ludności polskiej we wsi Parośla w gminie Antonówka, w powiecie sarneńskim województwa wołyńskiego. Liczba ofiar szacowana jest w granicach od 149 do 173 zamordowanych Polaków.
Zbrodnia ta była pierwszym masowym mordem UPA i uważana jest za początek rzezi wołyńskiej.

Przed zbrodnią

Parośla I była polską osadą złożoną z 26 zagród, które zamieszkiwały ok. 130 osób. Od grudnia 1942 kilkuosobowe patrole UPA, czasem udające partyzantów radzieckich, kilkakrotnie przechodziły przez okolice.
Kilka dni przed atakiem na polską kolonię Parośla I sotnia "Dowbeszki-Korobki" (pierwsza sotnia UPA podległej OUN-B) zaatakowała niemiecki posterunek we Włodzimiercu. Stoczyła tam potyczkę z oddziałem policji pomocniczej złożonym z Kozaków. Zabito jednego Niemca i trzech Kozaków, zaś sześciu wzięto do niewoli. Po drodze do Parośli w lesie sotnia napotkała pięciu mieszkańców kolonii Wydymer rąbiących drzewo. Wszyscy zostali zabici.

Zbrodnia
Mieszkańcy Parośli I nie spodziewali się ataku. Uzbrojona głównie w noże i siekiery sotnia bez problemu weszła do wsi podając się za partyzantkę radziecką, po czym rozstawiła straże w pobliżu polskich gospodarstw. Upowcy weszli do domów i zażądali podania sobie obiadu. W domu rodziny Kołodyńskich, gdzie wkroczyło dowództwo sotni, przesłuchali i zamordowali siekierami sześciu prowadzonych ze sobą jeńców kozackich. Upowcy otoczyli wieś i zatrzymywali każdego, kto chciał przez nią przejechać. Po zjedzeniu obiadu rzekomi partyzanci radzieccy stwierdzili, że Parośla zostanie niedługo napadnięta przez hitlerowców i w związku z tym muszą zabezpieczyć ludność przed ich zemstą za udzielanie pomocy partyzantom. Zażądali, by wszyscy Polacy położyli się na ziemi i pozwolili się związać. Miało to dowieść, że zostali zmuszeni do wsparcia partyzantki i uratować ich od niemieckich represji. Mieszkańcy wsi zgodzili się lub też zostali do tego zmuszeni - napastnicy posługiwali się językiem ukraińskim, a nie rosyjskim, co wzbudziło podejrzenia niektórych Polaków.
Związanych i bezbronnych mieszkańców wsi napastnicy zamordowali przy użyciu noży i siekier, zabijając od 149 do 173 osób, w tym kobiety, dzieci i niemowlęta. Ze szczególnym okrucieństwem zamordowano komendanta miejscowego Związku Strzeleckiego Walentego Sawickiego. Udało się uratować jedynie 12 Polakom (według innych źródeł - ośmiu), w większości dzieciom. Część z nich do końca życia pozostała niepełnosprawna. Majątek zabitych został zrabowany i wywieziony na saniach.
Zamordowani zostali pochowani we wspólnym grobie, nad którym usypano kurhan. Wieś Parośla przestała istnieć. Napad przeżyła również sześcioosobowa rodzina żydowska, którą ukrywał w piwnicy Klemens Horoszkiewicz i która nie została odkryta przez sprawców zbrodni.
Siemaszkowie podają, że w zbrodni brali udział Ukraińcy mieszkający w sąsiednich wsiach, dobrze znający zamordowanych, zaś napastników określają jako "bulbowców".
 
Po zbrodni

Po odejściu z Parośli oddział Perehijniaka dokonał kolejnej zbrodni na 15 Polakach w Toptach, planował również atak na Wydymer. Ostatecznie nie doszło do niego, gdyż na miejsce spotkania nie stawił się oddział dowodzony przez Ukraińca nazwiskiem Mizowiec, a "Dowbeszka-Korobka" nie chciał ryzykować uderzenia zbyt małymi siłami. W związku z tym część sotni została rozpuszczona, część zaś ukryła się w leśnym obozie.
Wiadomość o zbrodni w Parośli rozeszła się następnego dnia, kiedy do wsi pojechał gospodarz z Wydymeru umówiony na spotkanie z zamordowanym jak się okazało gospodarzem Hilarym Boberem, zaś do Wydymeru dotarła ciężko ranna w Parośli Maria Bułgajewska. Do spalonej wsi zaczęli przyjeżdżać również inni Polacy z okolicy. Odwieźli oni rannych do szpitala we Włodzimiercu oraz poprosili o osłonę Niemców z Antonówki. Pod ich osłoną zdołali pogrzebać zamordowanych oraz wykonać fotografie ciał.
 
 
Upamiętnienie ofiar zbrodni

Jeszcze w 1943 został wzniesiony pierwszy krzyż upamiętniający zabitych, który już nie istnieje. W lesie, w miejscu dawnej kolonii, Ukrainiec Antin Kowalczuk wzniósł pamiątkowy krzyż z informacją, że zbrodni dokonali nacjonaliści ukraińscy. Jest on obecnie jednak bardzo zaniedbany, a dotarcie do niego - utrudnione.

Źródło http://pl.wikipedia.org/
 
Zbudowany z bazaltu w początkach 20-lecia międzywojennego kościół garnizonowy Korpusu Ochrony Pogranicza, obecnie kościół ojców Pallotynów w Sarnach.

 

 

Rzymskokatolicki kościół Przemienienia Pańskiego w Maniewiczach

Za kościół parafialny posłużyła drewniana kaplica w pobliżu torów kolejowych, wybudowana w 1915 jako kaplica wojskowa. W latach 1922–1926 została wykończona. Nowy, murowany kościół został zbudowany w latach 1933–1937 ze składek wiernych – pracami kierował proboszcz ks. Bolesław Jastrzębski (ur. 1893, wyśw. 1925, zm. 1942). Budowla ma plan krzyża z krótkim transeptem, wielobocznie zamkniętym prezbiterium i dwiema zakrystiami. Frontowe elewacje nawy i transeptu zdobią oryginalne schodkowe szczyty. Elewację frontową zdobił również niewidoczny dziś napis "Sursum Corda".
Do końca 1943 kościół funkcjonował dzięki przybyłemu tu ks. Edmundowi Domańskiemu. Po II wojnie światowej władze sowieckie zamknęły świątynię urządzając w jej wnętrzu magazyn soli mineralnych. Przechowywana tu przez 40 lat sól wywołała nieodwracalne zniszczenia. Sól później została wysadzona w powietrze, zniszczeniu uległo sklepienie i dach. Pierwszą Mszę św. po wielu latach na schodach zrujnowanego kościoła odprawił w 1990 o. Jan Paweł Mucharski OFMCap. Kościół został odzyskany przez wiernych w 1992 i jest odbudowywany i poddawany renowacji.
Ponownego poświęcenia kościoła w Maniewiczach, 4 czerwca 1995, dokonał bp Marcjan Trofimiak, ówczesny biskup pomocniczy Archidiecezji lwowskiej. Staraniem ks. prał. Ludwika Kamilewskiego z Łucka została wybudowana plebania. W latach 1992–1994 proboszczem był tu ks. Adam Galek, a w latach 1994–2001 ks. Kazimierz Bolesław Zając. Od listopada 2001 proboszczem parafii Maniewicze i parafii Lubieszów jest ks. Andrzej Maciej Kwiczala.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/Na terenie przykościelnym znajduje się cmentarz legionistów. W centralnej części cmentarza znajduje się betonowy obelisk, o wysokości 4 m, przygotowany do montażu odrestaurowanej płyty pamiątkowej. Na cmentarzu znajduje się 19 mogił ustawionych w dwóch rzędach. Obok kwatery legionowej znajdują się groby proboszczów parafii maniewickiej.
Cmentarz przykościelny powstał w drugiej połowie lat 20. XX wieku, jako cmentarz poekshumacyjny, na który zwieziono szczątki żołnierzy z najbliższej okolicy. 21 czerwca 1929 uroczystego odsłonięcia obelisku na ukończonym cmentarzu dokonał Prezydent RP Ignacy Mościcki. W okresie powojennym cmentarz uległ zniszczeniu, a część mogił została zniwelowana i oddana pod zabudowę. Ze względu na podział gruntów część mogił znalazła się na działce sąsiadującej z plebanią. W 2004 szczątki żołnierzy ze zniwelowanych mogił zostały ekshumowane i pochowane za obeliskiem, tworząc w ten sposób drugi rząd grobów. Ostateczny wygląd cmentarz uzyskał w 2005 po ustawieniu betonowych krzyży i obramowań na mogiłach żołnierzy pochowanych rok wcześniej. Obecnie cmentarz znajduje się pod opieką parafii Maniewicze.

Źrdło: http://pl.wikipedia.org/
Komentarze
#191 | selinofell197 dnia styczeń 08 2022 12:09:33
Air Max 270
GGDB Shoes
Jordan Retro 4
Moncler Store
Moncler Jackets
Jordan Sneakers
Air Jordan 12 Retro
Jordan 11's
Nike Outlet Store Online
Jordans Retro
Nike Air Jordan 5
Yeezys
Air Jordan 12
Jordan 11's
Air Max 98
Air Jordan 4 Retro
Kanken Backpack
Jordan 13s
Pandora Charms
Pandora Rings
Jordan 3
Golden Goose Shoes Men
Ferragamo Outlet
Yeezys
Jordan Retro 5
Jackets Moncler
Mid Star Golden Goose
Nike Huarache
ECCO Shoes
Nike Factory Outlet
GGDB Sneaker
Pandora Jewelry Official Site
Pandora
Yeezy
Air Jordan
Pandora Charms
Christian Louboutin
Yeezy
Jordan Retro 14
Jordan 5
Air Max
Pandora Ring
Jordans 2021
Triple S Balenciaga
Red Bottoms Louboutin
Jordan 3 Retro
James Harden Shoes
Nike Kyrie Irving Shoes
Yeezy
Air Jordan 6 Rings
Cheap Jordan Shoes
Air Jordans
GGDB Shoes
Nike Sale
Pandora Jewelry
Red Bottom Shoes
Nike Outlet Store
Jordan Shoes For Men
Jordan 12 Retro
Golden Goose Sneakers Women
Jordan 11 Retro
Nike Official Website
Hermes Birkin Bag
Air Jordan 10
Air Jordan 11
Jordan 1
Jordan 8
Moncler Outlet Online
Cheap Jordan Shoes
Jordan Retro
Nike Shoes
Jordans Retro
Jordans 11
Pandora Jewelry
Nike Factory
Fitflop Sandals
Moncler
Jordan 11 GYM Red
Balenciaga Triple S
Air Jordan 11
Nike Air Max 95
Golden Goose
Nike Air Max 2018
Pandora Bracelet
Nike Shoes Women
Jordan Retro 11
Air Jordan Sneakers
Harden vol 1
Nike Shoes Outlet Store Online Shopping
Jordan 6 Retro
Air Max 90
Air Force One Shoes
Jordan Win Like 96
Golden Goose Sale
Red Bottoms Louboutin
Jordan 6 Retro
Moncler Jacket
Jordan Sneakers
Golden Gooses Sneakers
Jordan 12 Retro
Air Jordan Retro 11
Mens Nike Shoes
Louboutin Shoes
Adidas NMD R1
Fitflops Sale Clearance
Jordan Retros
Jordans Sneakers
Sneakers Golden Goose
Nike Air Force 1
Pandoras Jewelry
Ferragamo Outlet
Jordan 11
Air Jordan Retro 9
NMD
Adidas Yeezy
Nike Shoes
New Jordans
Outlet Golden Goose
Soccer Shoes
Golden Goose Factory Outlet
Jordans Sneakers
Pandora Jewelry Official Site
Moncler Outlet
Jordans 4
New Nikes
Jordan 4 Retro
Air Jordan Shoes For Men
Valentino
Pandora
Air Jordan 11
Jordans 11 Low
Pandora Charms Outlet
Cheap Nike Shoes
Moncler Vest
Nike Snkrs Website
Moncler Outlet
#192 | king dnia styczeń 09 2022 10:45:30
curry 8
yeezy boost 350
golden goose
a bathing ape
curry 6
supreme clothing
golden goose outlet
yeezy boost 350
air jordan
yeezy 700
off white outlet
yeezy
yeezy 380
kyrie 6
golden goose outlet
supreme clothing
golden goose outlet
alexander mcqueen outlet
air jordans
off white
kyrie 7 shoes
giannis shoes
air jordan 1
jordan 13
kyrie 5
curry shoes
off white shoes
yeezy boost 350 v2
yeezy
bape hoodie
supreme clothing
kobe 9
moncler
supreme hoodie
pg 4
kevin durant shoes
moncler outlet
curry 6 shoes
off white nike
golden goose
hermes birkin
hermes handbags
yeezys
air jordan
supreme clothing
golden goose
cheap jordans
yeezy
kevin durant shoes
kd 12 shoes
kyrie 6
bape
off white jordan 1
kyrie 4 shoes
kyrie 7
lebron 17
yeezy 350
moncler jacket
jordans shoes
bape
jordan shoes
jordan shoes
yeezy boost 500
supreme clothing
yeezy shoes
giannis antetokounmpo shoes
kyrie 7
golden goose
a bathing ape
jordan shoes
supreme shirt
jordan shoes
birkin bag
lebron 18
paul george shoes
jordans
supreme t shirt
curry 6
jordan retro
steph curry shoes
kyrie 7 shoes
golden goose sneakers
jordan 6
golden goose sneakers
golden goose
curry 6 shoes
supreme
lebron 16
supreme outlet
yeezys
golden goose
curry 8 shoes
golden goose
off white jordan 1
moncler jackets
golden goose sneakers
kobe byrant shoes
kobe byrant shoes
supreme new york
kd shoes
off-white
pg 1
kawhi leonard shoes
supreme clothing
supreme clothing
supreme new york
bape
off white
jordan 12
supreme clothing
kyrie shoes
yeezy 350
jordan shoes
100% real jordans for cheap
curry 7
off white shoes
paul george
golden goose sneakers
yeezy 350
retro jordans
lebron shoes
off white t shirt
lebron james shoes
kd shoes
supreme
lebron 18
golden goose outlet
yeezy 500
kd shoes
lebron shoes
kyrie 5 spongebob
kobe shoes
yeezy boost
jordan shoes
supreme t shirt
off white outlet
kobe shoes
kd shoes
kyrie shoes
jordan shoes
michael jordan shoes
off white nike
air jordan
supreme clothing
stephen curry shoes
bape hoodie
off white outlet
yeezy
nike sb dunks
yeezy boost 350
kd 12
jordan 11
hermes online
jordan shoes
kd 12
supreme clothing
russell westbrook shoes
goyard
adidas yeezy
supreme
kobe
kevin durant shoes
a bathing ape
moncler jackets
supreme new york
yeezy shoes
air jordan
kobe 11
yeezy
lebron james shoes
yeezy
cheap jordans
off white hoodie
golden goose shoes
off white hoodie
yeezy
supreme
curry shoes
supreme hoodie
supreme outlet
yeezy supply
golden goose sneakers
cheap jordans
yeezy 350
yeezy supply
moncler
kobe basketball shoes
lebron 18
bape hoodie
paul george shoes
off white clothing
yeezy boost 350 v2
golden goose
golden goose
nike dunks
golden goose
yeezy
air jordan
kevin durant
off white hoodie
yeezy boost 350 v2
kyrie 5 shoes
golden goose outlet
golden goose sneakers
curry shoes
yeezy
supreme
off white hoodie
moncler jackets
curry shoes
cheap jordans
jordan shoes
kyrie shoes
kobe shoes
kd13
kyrie 7
yeezy boost 350 v2
jordan shoes
kyrie irving shoes
ggdb
golden goose sale
chrome hearts outlet
curry 7 shoes
curry 7
kyrie spongebob
curry 7 sour patch
jordan 1
supreme
off white nike
curry 8
jordan shoes
nike off white
nike lebron 16
bape
supreme new york
off white x jordan 1
hermes
golden goose sneakers
hermes belt
golden goose sneakers
supreme clothing
steph curry shoes
nike sb
yeezy
golden goose sneakers
steph curry shoes
golden goose
lebron shoes
golden goose shoes
bape outlet
cheap jordans
lebron james shoes
lebron james shoes
westbrook shoes
birkin bag
kyrie 4
off white
moncler
yeezy boost 700
off white
golden goose
hermes birkin
supreme hoodie
kobe sneakers
yeezy shoes
golden goose outlet
nike x off white
off white
supreme hoodie
moncler
hermes handbags
kd shoes
yeezy shoes
goyard handbags
yeezy 700
retro jordans
kobe shoes
supreme
birkin bag
supreme clothing
off white
golden goose
lebron 17 shoes
jordan shoes
alexander mcqueen
stephen curry shoes
kyrie 6 shoes
jordans
kyrie irving shoes
supreme outlet
moncler coat
kyrie irving shoes
supreme clothing
kd 10
jordan sneakers
lebron james shoes
hermes
bape clothing
kyrie 6 shoes
moncler
alexander mcqueen shoes
lebron shoes
jordan 4
nike off white
chrome hearts online store
kd shoes
supreme clothing
#193 | selinofell197 dnia styczeń 18 2022 11:27:21
Jordan 1
NMD R1
GGDB Sneaker
Air Jordans
Jordan Retro 6
Cheap Jordans
Moncler
ECCO Shoes For Men
Golden Goose Shoes
Jordan Retro
Moncler Jackets
Moncler Outlet
Pandora
Jordan Shoes For Women
Soccer Shoes
Jordans 11 Low
Yeezy
Moncler Outlet
Yeezys
Air Jordan 4 Retro
Jordan Win Like 96
Air Jordan
Mid Star Golden Goose
Jordans Sneakers
Golden Goose Sneakers
Kyrie Shoes
Adidas NMD R1
Ferragamo Outlet Online
Jordan 12 Retro
Pandora
Red Bottoms
Golden Goose
Nike Shoes Sale
Air Max 95
Triple S Balenciaga
Nike Official Website
Valentino Shoes
Nike Outlet
Nike Shoes
Jordan Retro
James Harden shoes
Jordan 12 Retro
Air Jordan Shoes
Cheap Air Max
Air Jordans
Jordan Retro 3
Air Jordan Shoes
Jordan 11s
Jordans 13
Jordan Shoes For Men
Moncler Jackets
Moncler Jackets
Jordan Retro 12
Pandora
Fitflops Sale Clearance
Air Jordan Sneakers
Pandora Jewelry Official Site
Nike Shoes For Women
Air Jordan 3
Snkrs Nike
New Jordans 2021
Golden Goose Sneakers
Jordan 6
Air Force 1
Mens Nike
GGDB
Pandora
Yeezy
Jordan 6 Rings
Jordan 14
Jordan 11
Jordans Sneakers
Pandora Bracelets
Pandora Charms
Pandora Rings
Pandora Jewelry
Air Max 270
Golden Goose Outlets
Christian Louboutin
Jordan Retro
Air Jordan Retro 10
Air Jordan Retro
Jordan Retro 4
Fjallraven Kanken
Moncler Store
New Jordans
Air Jordan 11s
Golden Gooses For Sale
Nike Air Max 90 Ultra
Nike Shoes For Men
Adidas Yeezy Boost 350
Air Jordan 11
Balenciaga
Men Moncler Vest
Jordan 4
Air Jordan Retro 11
New Nike Shoes
Sneakers Golden Goose
Nike Outlet Store Online
Louboutin Shoes
Jordan Sneakers
Red Bottom Shoes
Jordans 4
Pandora Jewelry Official Site
Pandora Charms
Air Jordan 12
Nike Air Max 98
Golden Goose For Sale
Nike Outlet Store
Jordan 11 Red
Jordan 9
Fitflop Shoes
Jordan 11
Jordan 11
Ferragamo
James Harden Shoes
Nike Outlet Shoes
Moncler Jackets
GGDB
Jordan Retro 11 Mens
Hermes Birkin Bag
Nike Air Max
Jordan 8
Jordan 5s
Nike Huarache
Retro Jordans
Jordan Retro 5
Pandora
Red Bottoms
Yeezy
Nike Air Force 1
Nike Factory Outlet
Yeezy
Pandora Ring
Nike Air Jordan 5
Nike Outlet
#194 | selinofell197 dnia styczeń 20 2022 10:13:58
Womens Nike Shoes
Pandora
Nike Huarache Men
Kyrie Irving Shoes
Pandora Rings
Moncler UK
Air Jordan Retro
Pandora Necklace
Pandora Charms
Pandora Jewelry Official Site
Yeezy 500 Black
Nike Outlet Store Online Shopping
Pandora Necklace
Air Max 720
Pandora UK
Nike Air Max 720
Christian Louboutin Shoes UK
Jordan 13 Retro
New Nike
Nike Outlet Store
Ferragamo Shoes
Lebron 16
Nike Shoes Outlet Online Store
Air Jordans Sneakers
Cheap Nike Shoes
Nike Shoes
Nike Air Max 2019
Mens Nike Shoes
Nike Shoes For Kids
Fjallraven Kanken
Nike Shoes For Men
Nike Shoes
Nike Shoes Cyber Monday
Nike Store
Nike Air Max 95
Pandora Bracelets Charms
Nike Factory
Nike Air Mag
Fjallraven Kanken Backpack
Christian Louboutin Outlet
Yeezy Boost
Yeezy
Christian Louboutin Shoes Outlet
Pandora Ring
Nike Cortez
Christian Louboutin
Nike Air Presto
Red Bottom Shoes For Women
Nike Air Max 270
Nike Basketball Shoes
Nike Sneakers For Women
Lebron 17 Graffiti
Christian Louboutin
Christian Louboutin Outlet
Michael Jordan Shoes
Pandora Charms
Nike Air Max 270
Adidas Yeezy Shoes
Nike Outlet Online
Nike
Nike Shox
Air Force Ones
Pandora Jewelry
Yeezy
Nike Air Zoom Pegasus 36
Louboutin Heels
Adidas Yeezy
Cheap Nike Shoes
Pandora Earrings
Pandora Canada
Nike Website
Jordan Retro
Nike Outlet
Nike Air Force 1
Nike Outlet Store
Nike Clearance Store
Louboutin shoes
Nike Free Rn
Nike Shoes For Men Basketball
Nike Uptempo
Ferragamo Shoes
Air Jordan 11
Red Bottoms
Louboutin Outlet
Red Bottom Shoes
Nike Clearance Store
Nike Running Shoes For Men
Nike KD
Nike Running Shoes
Adidas Yeezy
Pandora Bracelets For Women
Adidas Ultra Boost
Adidas NMD
Nike Shoes
Nike Factory Store
Pandora
Nike Clearance Store
NMD R1
Stan Smith Adidas
Jordan 11 Gamma Blue
Nike Free rn
New Nike Shoes
Nike Factory
Nike Sneakers
Vans Shoes
Asics Outlet
Jordan Shoes
Red Bottom Shoes
Nike Zoom
Christian Louboutin Outlet
Nike Air Max 98
Adidas Sneakers For Men
Jordans Sneakers
Nike Outlet
Kyrie Shoes
Pandora Rings
Lebrons Shoes
Louboutin Shoes
Christian Louboutin Shoes Outlet
Nike Factory Outlet
Nike Outlet Store Online
Nike Air Force
Lebron James Shoes
Pandora Charms
Air Max
Adidas Yeezy Boost 350
Nike Store
Nike Outlet Online
Nike Running Shoes For Women
Golden Goose
Jordan Shoes For Kids
Nike Lebron 16
Ferragamo Belt
Nike Outlet
Adidas Ultra Boost
Valentino Sneakers
Nike Sneakers
Yeezy Boost
Yeezys Shoes
Air Force 1 Mid
Nike Store
Air Max 98
#195 | jkelley3 dnia luty 10 2022 23:07:23
Pandora Charms
Nike Running Shoes
Goyard Outlet
Pandora Jewelry
Pandora Charms
Adidas Running Shoes Women
Adidas Official Site
Pandora Charms
Jordan Retro 1 High OG
Adidas Canada Online Shopping
Asics Running Shoes For Women
Ferragamo
Cheap Jordans Wholesale
Nike Store
Yeezy
Nike Store
Pandora Jewelry Official Site
Nike Shoes
Adidas Canada
Yeezy
Wholesale Jordan Shoes
Pandora Jewelry
Adidas Clearance Sale
Nike Canada Online
Pandora Charms
Pandora Jewelry Website
Adidas Shoes
Pandora Charms
Balenciaga
Air Jordan 1 Retro
Nike Shoes
Asics Gel Kayano
Jordan 1 High
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry Official Site
Balenciaga Shoes
Moncler Outlet
Best Basketball Shoes
Air Max 720
Pandora Charms
Puma Shoes
Wholesale Jordan Shoes
Adidas Shoes
Nike Shoes
Nike Store
Pandora Jewelry
Nike Shoes
Ferragamo Belt
Pandora Jewelry
Balenciagas
Pandora Jewelry
Balenciaga Sneakers
Pandora Jewelry
Adidas Outlet Store
Pandora Jewelry Outlet
Pandora Charms
Jordan 1 Retro
Asics Shoes
Pandora Charms
Moncler Jackets
Pandora Jewelry Official Site
Ferragamo Belt Men
Adidas Shoes For Women
Nike Outlet
Salvatore Ferragamo Shoes
Nike Shoes For Women
Air Jordan 1s
Adidas Shoes
Nike Outlet Store Online Shopping
Sneakers Adidas
Yeezy Boost 350 V2
Pandora
Goyard Bags Outlet
Moncler Coat Men
Pandora Jewelry
Moncler Jackets Men
Nike Outlet Store
Jordan 1 Low
Nike
Pandora Charms Outlet
Pandora Jewelry
Jordan 1 Dior
Nike Air Jordan 1 Retro
Pandora Jewelry Official Site
Asics
Air Jordan 1 Low
Pandora Official Site
Jordan 1 Low
Nike Canada
Pandora Jewelry
Pandora Charms
Moncler Outlet
Pandora Charms
Pandora Ring
Adidas NMD
Nike Canada Online Shopping
Nike Shoes For Women
Asics Shoes Women
Pandora
Pandora Charm
Air Jordan 1 High
Nike Sneakers Women
Balenciaga Triple S
Pandora Charms
Pandora Charms
Pandora Outlet Online
Jordan Ones
Pandora Outlet
Balenciaga Sneakers Outlet
Nike Shoes
Mens Adidas Shoes
Wholesale Jordan Shoes From China
Balenciaga Sneakers
Pandora Jewelry
Adidas Yeezy
Pandora Bracelets
Cheap Moncler Coats
Air Jordans 1
Men Nike Sneakers
Adidas Trainers Sale
Asics Outlet Online
Nike Canada
Pandora Jewelry
Asics Sneakers For Men
Moncler Sale
Shoes Nike
Men's Nike Shoes
Pandora
Pandora
Nike Canada Online
Nike Shoes For Men
Nike Store
Pandora
Moncler Jackets Outlet
Shoes Ferragamo
Moncler Jacket
Pandora Bracelet
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry Official Site
Pandora
Pandora Outlet
Pandora Jewelry Official Site
Pandora Rings
Pandora Bracelet
Cheap Adidas Shoes
Nike Snkrs
#196 | Flattrade dnia luty 15 2022 09:28:46
Hi, I have been trading in stocks using Flattrade and I am really happy with the experience. They have Zero brokerage on all orders equity delivery, Futures & Options and Intraday across all segments NSE, BSE and MCX. More importantly, Flattrade gives you a stable trading experience on its advanced Mobile, web and windows platforms. Use the below link to open FREE demat account. https://flattrade.in/ and investing in IPO is totally free https://flattrade.in/kosh/ipo-2022-list/
#197 | Woodlenks788 dnia luty 16 2022 05:39:42
Christian Louboutin
Pandora Bracelets
Cheap Jordans Free Shipping Wholesale
Jordan 32
Red Bottoms Louboutin
Pandora Jewelry
Jordan 11
Nike Free Run
Jordans Wholesale
New Jordans 2021
Jordans 26
Nike Factory Store
Nike Outlet
Jordan 19
Jordan 11 Retro
MLB Jerseys
Jordan 22
Air Jordan 33
Nike Outlet
Jordan 11 Low
Hockey Jerseys
Jordan 29
Cheap Jerseys
Nike Store
Pandora Rings
Air Max 97
Nike Outlet Store
Nike Outlet
Cheap Adidas Shoes
Jordan 24
Jordans 15
Adidas Yeezy
Huarache
Adidas Factory Outlet
Nike Zoom Pulse
Nike Running Shoes For Women
Jordans 14
Nike Shoes
Air Force Ones
Jordan 23
Nike Shoes
Jordan 6s
Nike Sneakers
Air Jordan 31
Adidas NMD
Nike Jordan 1 Mid
Jordans 13
Nike Wholesale
Air Jordan 33
Pandora
Kids Jordans
Nike Air Max 720
Nike Air Force 1 Low
Pandora Charms
Nike Running Shoes For Men
Jordan 21
Jordan 16
Jordan AJ 1
Jordan 12
Nike Air Max 97
Cheap Nike Shoes
Pandora Official Site
Air Force 1s
Cheap Jordan Shoes
Nike Air Max
Nike Air Max 270
Fjallraven Kanken Official Site
Air Jordan 35
Air Jordan 33 shoes
Nike Clearance Outlet
Jordan Retros
Nike Store
Wholesale Adidas Shoes
Nike Wholesale Dealer
Nike Sneakers
Jordan 17
Yeezy
Michael Jordan Shoes
Jordan 1
Air Force 1 Women
Nike Running Shoes For Women
Nike Zoom Winflo 5
Nike Shoes Outlet Store Online Shopping
Wholesale Nike Shoes
Jordan 12 Retro
Yeezy Boost 350 V2
Hockey Jerseys
Nikes
Air Jordan 5 What The
NBA Store
Nike Foamposite
Jordan 18
Cheap Nikes For Men
Nike Cortez
Cheap Jordan Shoes Supplier
Adidas Outlet
Cheap Adidas Shoes
Jordan 34
Jordan 25
Nike Dunk
Nike Outlet Store Online Shopping
Jordan Shoes
Nike Slippers
Wholesale Jordans From China Factory
Jordans 28
Huaraches
Air Force 1
Nike Outlet Store Online Shopping
Air Jordan
Nike Women's Shoes
Louboutin Shoes
Nike Wholesale
Cheap Nike Shoes From China Wholesale
Nike Blazer
Jordans 27
Pandora
Jerseys Wholesale
Nike Black Friday
Nike Blazer Mid
Wholesale Nike Shoes
Nike Shoes For Men
Lebron James Shoes
Jordan Retro 4
Air Jordan 13
Cheap Wholesale Nike Shoes And Clothing
NFL Shop Online
Adidas Shoes
Nike Air Max 270 Flyknit
Wholesale Jordans From China Factory
Jordan 11 Retro
Jordan 12s
Toddler Jordans
Nikes Shoes
Air Jordan 30
Nike Outlet Canada
Nike Huarache
Cheap Jordans Free Shipping Wholesale
Nike Foamposites
Jordan 2s
Nike Metcon
Adidas Wholesale China
Nikes Wholesale
Rings Pandora
Off White Nike Shoes
Jordan 20
Pandora Jewelry Official Site
Nike Shoes For Women
MLB Shop Canada
Nike Jordans
Nike Shoes
Nike Uptempo
Jordan Dior
Nike Air Force
Pandora CZ Charms
Air Max 2019
#198 | selinofell197 dnia marzec 05 2022 14:22:54
Kyrie Shoes
Jordan Shoes
Air Jordan 4s
Jordan 11
Air Jordan 6 Rings
Jordan 12
Nike Website
Moncler Outlet
Golden Goose Mid Stars
Pandora Charms
Jordans Sneakers
Moncler Outlet
Jordan Retro
Pandora Jewelry
Nike Shoes For Women
Fitflops Sale Clearance
Sneakers GGDB
Nike Outlet
Jordan 11 GYM Red
Jordans 5
Jordan Retro 3
Nike Outlet
Jordan 10
Jordans Sneakers
Moncler Jacket
Win Like 96
GGDB Shoes
Golden Goose Sneakers
GGDB
Red Bottoms
Golden Goose Outlet
Yeezys
Air Jordan Retro 12
Yeezy
Nike Shoes Sale
Air Max 95
Jordan 12
New Jordans 2021
Moncler Jackets
Air Jordan 6
Nike Air Max
Nike Air Force One
Birkin Bag
Pandora Charms
Moncler
Outlet Golden Goose
Men's Nike Shoes
Fitflop Shoes
Nike Shoes
Air Jordan Sneakers
Nike Air Jordan
Soccer Shoes
Jordan Retro 14
Pandora Ring
Jordan Retro 11
Air Jordans
Huaraches Nike
Jackets Moncler
Red Bottoms Shoes
Sneakers Golden Goose
New Jordans
Air Jordan 4
Jordan 13
Nike Shoes For Women
Jordan 12 Retro
Pandora Jewelry
Jordan Retro
Red Bottoms
Jordans 11
Harden shoes
Jordan 11's
Golden Gooses Sneakers Sale
James Harden Shoes
Pandora Canada
Cheap Nike Shoes
Jordan 11
Air Jordan 5
Nike Air Max 270
Nike Air Max 98
Pandora Jewelry
Jordan 4 Retro
Jordan 1
Jordan 8
Valentino Sandals
Air Jordan
Pandora Jewelry Official Site
Adidas Yeezy
Yeezy Shoes
Pandora Jewelry Official Site
Jordan Retro
Nike Outlet Shoes
Air Max 90
Jordan Sneakers
Moncler Vest
Nike Outlet Store Online
Nike Shoes
Golden Goose Sale
Nike Air Force
Golden Goose
Moncler Outlet Store
Moncler
Jordan Shoes For Women
Jordan Retro 6
Louboutin Shoes
Jordan Retro 11
Pandora Rings Official Site
Air Jordan Shoes For Men
Pandora Bracelets
Yeezy
Air Jordan
Jordan Retro
Balenciaga Sneakers
Nike Air Max
Jordan Retro 9
Yeezys
Golden Goose Shoes Women
Fjallraven Kanken
Jordan 5 Retro
Air Jordan 3
Adidas NMD R1
Balenciaga Triple S
Jordan 11 Low
Ferragamo Shoes
Nike Outlet Online
Ferragamo Outlet Online
Nike Snkrs
Jordan 11s
Pandora
Cheap Jordans
Jordans 4
Louboutin shoes
NMD R1
Pandora Canada
Jordan Retro
Air Jordan 11
ECCO
#199 | selinofell197 dnia marzec 06 2022 17:35:03
Adidas Yeezy
Red Bottom Heels
Air Max 98
Nike Free Run
Nike Shoes 2019
Pandora Jewelry Rings
Air Force 1
Nike Sneakers
Womens Nike Shoes
Pandora Bracelet
Nike Outlet Store
Nike Outlet Store
Nike Outlet Store
Yeezy Sneakers
Nike Shoes
Pandora UK
Nike KD Shoes
Yeezy Boost
Womens Nike Shoes
Nike Clearance
Nike Outlet Store
Nike Sneakers For Men
Nike Outlet Store
Ferragamo
Nike Air Force
Nike M2k Tekno
Air Force Ones Nike
Christian Louboutin
Adidas Sneakers For Men
Red Bottom Shoes
Ultra Boost
Nike Factory
Nike Sneakers
Nike Air Zoom Pegasus
Pandora Jewelry
Nike Outlet
Adidas Yeezy
Nike Lebron 16
Christian Louboutin Outlet
Huarache Shoes
Lebron Shoes 2019
Nike Shoes
Nike Shoes
New Nike Shoes
Jordan 11
Pandora Official Website
Christian Louboutin Shoes
Kyrie Basketball Shoes
Yeezy
Pandora Charms
Pandora Charms
Ferragamo Outlet
Adidas NMD
Lebron James Shoes
Cheap Nike
Moncler Outlet
Jordan Sneakers
Pandora
Jordan Shoes
Pandora
Pandora
Nike Shoes
Nike Outlet Online
Adidas NMD
Air Max 720
Pandora
Christian Louboutin
Nike Air Max
Vans Shoes
Pandora Bracelets
Christian Louboutin
Nike
Louboutin Shoes
Nike Air Max 720 Men
Air Force 1 Low
Nike Store
Nike Clearance
Golden Goose
Pandora Jewelry Store
Yeezy Boost 350
Nike Clearance Sale
Yeezy 500 Black
Nike Free
Asics Outlet
Nike Running Shoes
Nike Air Max 97
Nike Basketball Shoes
Nike Outlet Store
Nike Factory Outlet
Air Max 95
New Air Max 2019
Nike Lebron 17 Low
Nike Outlet Store
Ferragamo Shoes
Nike Running Shoes
Valentino Shoes
Adidas Ultra Boost
Nike Sneakers
Nike Zoom Winflo 5
Red Bottoms
Yeezy Boost 350
Fjallraven Kanken
Air Jordans
Yeezy Shoes
Nike Outlet
Pandora Charms
Christian Louboutin Heels
Michael Jordan Shoes
Air Max 98
Nike Shoes
New Nike
Nike Shoes Cyber Monday
Jordan 11 Blue
Nike Presto
Pandora Bracelets For Women
Pandora Necklaces Women
Nike Outlet
Nike Cortez Women
Lebron 16
Christian Louboutin
New Nike Shoes 2019
Basketball Shoes
Yeezys
Red Bottom Shoes
Louboutin Shoes
Jordan Shoes
Louboutin Shoes
Fjallraven Kanken Backpack
Nike Uptempo
Jordan Retro
Louboutin Outlet
Jordan Kids
Jordan Retro 13
Nike Air Max 270 Womens
Christian Louboutin
Nike Clearance
Pandora Jewelry
Kyrie Irving Basketball Shoes
Stan Smith Adidas
Nike Outlet
Nike Factory Store
Mens Nike Shoes
#200 | jkelley3 dnia marzec 28 2022 18:23:07
Pandora Bracelets
Pandora Jewelry Official Site
Nike Air Jordan 1
Jordan 1
Pandora Outlet
Balenciaga
Moncler Jackets Outlet
Pandora Charms Outlet
Nike Outlet Online
Pandora
Nike Running Shoes
Pandora Jewelry
Pandora
Nike Air Jordans 1
Pandora
Pandora Charms
Pandora Jewellery
Pandora
Moncler Outlet
Jordan Wholesale Distributors
Jordan 1 Lows
Nike Canada Online
Nike Shoes For Women
Pandora Ring
Pandora Jewelry
Adidas Trainers
Nike Canada
Nike
Nike Outlet
Nike Men's Shoes
Jordan 1 High
Jordan Retro 1
Yeezy
Pandora
Adidas Shoes Men
Nike UK
Moncler Jacket For Women
Puma Shoes
Nike Shoes Canada
Adidas Canada
Pandora Jewelry
Nike Air Max 270 Women's
Adidas Canada
Moncler Jackets Sale
Wholesale Cheap Jordans
Asics Kayano
Ferragamo
Pandora
Pandora Jewelry
Men Nike Sneakers
Pandora Rings
Ferragamo
Nike Outlet Store
Balenciaga Shoes Women
Cheap Mens Adidas Shoes
Pandora Outlet
Nike Shoes
Ferragamo Belt Men
Pandora Jewelry Official Site
Balenciaga
Pandora Jewelry Official Site
Adidas NMD
Adidas Shoes
Salvatore Ferragamo Belt
Moncler Sale
Wholesale Jordan
Nike Canada
Jordan One
Pandora Bracelet
Adidas Running Shoes
Asics Outlet
Pandoras
Nike Canada Online
Asics Sneakers
Adidas Sneakers
Jordan 1 Low
Asics
Pandora Bracelets
Nike
Pandora Charms
Pandora Charms
Cheap Jordan Shoes
Asics Shoes
Adidas Clearance Sale
Nike Shoes For Women
Goyard Outlet
Pandora Charms
Pandora Bracelet
Nike Sneakers For Women
Nike Outlet Store
Balenciaga Sneakers Outlet
Pandora Charms
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry
Nike Men Shoes
Air Jordan 1s
Cheap Moncler Coats
Pandora Charms Outlet
Adidas Shoes For Women
Outlet Moncler
Pandora Charms
Pandora Bracelet
Balenciaga
Nike Canada Online Shopping
Asics Running Shoes
Pandora Jewelry Official Site
Adidas Outlet
Nike Shoes
Asics Shoes Outlet
Pandora Charms Sale Clearance
Air Jordan Retro 1
Moncler Jackets
Adidas Official Site
Shoes Nike
Jordan 1 Dior
Ferragamo Shoes
Pandora Outlet
Yeezy 350
Air Jordan 1 Retro
Pandora Jewelry
Nike Outlet Store
Adidas Shoes
Pandora Charms Outlet
Yeezy
Pandora Charm
Pandora
Moncler Coat
Nike Shoes Canada
Pandora Jewelry
New Nike Shoes
Yeezy
Adidas
Womens Basketball Shoes
Pandora Charms
Air Jordan 1 Low
Pandora Charms
Pandora Jewelry Outlet
Pandora Charms
Pandora Charms
Nike Store
Balenciaga Shoes
Balenciaga Triple S
Pandora
Goyard Bags Outlet
Pandora Jewelry
Pandora Jewellery
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 4

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,537
Najnowszy użytkownik: afizet
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
ZARZĄD GŁ. I ODDZIAŁY
WALNE ZEBRANIE 29-09-2014
STATUT
SPRAWOZDANIA
WALNE ZEBRANIE 20-10-2017
TAM BYLIŚMY..
W KOWLU 16.11.2019
HELENÓWKA, WERBA, ZAMŁYNIE 11.07.2019
W OSTRÓWKACH 31,08.2019
NA ZAKARPACIU 5-8,08.2019
W KOWLU 17.11.2018
W OSTRÓWKACH 2.09.2018
WARĘŻ,BEŁZ, SOKAL 3.08.2018
NA GROBACH-WOŁYŃ 20.07.2018
75.ROCZNICA-WOŁYŃ 7.07.2018
W RYMACZCH I LUBOMLU 19.04.2018
W ŁUCKU 2-3.02.2018
W KOWLU 12.11.2017
NA ZIEMI LWOWSKIEJ 13-15.09.2017
NA GROBACH-WOŁYŃ 14.07.2017
NA PODOLU 22-27.05.2017
W KOWLU 13.11.2016
LWÓW, KRZEMIEN. 7-9.10.2016
NA KASZUBACH 20.09.2016
W OSTRÓWKACH 28.08.2016
W HELENÓWCE 22.07.2016
CHORWACJA, CZARNOG.-2016
W WARSZAWIE 16.03.2016
W KOWLU 13.12.2015
W KOWLU 14.11.2015
WE LWOWIE 10 - 11.10.2015
W OSTRÓWKACH 30.08.2015
W KOSTIUCHNÓWCE 21.08.2015
NA WOŁYNIU 25.07.2015
W BIAŁORUSI 15-19.07.2015
WARSZAWA 24.03.2015
OPŁATEK W KOWLU 14.12.2014
W KOWLU 15.11.2014
NA CMENTARZU W BIELINIE
W RYMACZACH I BINDUDZE
W PAROŚLI I SARNACHi
W ŁUCKU, OŁYCE I KLEWANIU
LWÓW, OLESKO, PODHORCE..
PUBLIKACJE
ZAPOMNIANE POWSTANIE...
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

--------------------------------- 
 

27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------

Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------
 

Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły
Helenówka, Werba, Z...
Obchody Święta Nie...
2019. OSTRÓWKI miej...
Wycieczka na Zakarpa...
Wyjazd do Kowla - 17...
Copyright © 2014
Towarzystwo Przyjaciół Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie
Administrator - Tadeusz Halicki, e-mail: thalicki@poczta.onet.pl

 

Administrator - Tadeusz Halicki: thalicki@poczta.onet.pl
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.21