3,072,660 unikalne wizyty
Nawigacja
Artykuły » TAM BYLIŚMY » ZBRODNIA W PAROŚLI
ZBRODNIA W PAROŚLI

W dniu 21 września 2013 roku, członkowie: Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja” w Chełmie, Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie, Chełmskiego Środowiska ŚZŻAK Okręg Wołyński i grupa funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, odwiedzili zbiorową mogiłę pomordowanych mieszkańców przedwojennej polskiej wsi Parośla koło Sarny.

Mieszkańcy zostali zamordowani 9 lutego 1943 roku przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii dowodzoną przez Hrygorija Perechijniaka. Dojście do miejsca w głębi lasu, ( gdzie była polska wieś) było utrudnione. Delegację liczącą 75 osób, do zbiorowej mogiły zaprowadził leśną drogą, ksiądz Władysław Łukasiewicz, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Sarnach.

 


 
Zbrodnia w Parośli I – zbrodnia dokonana przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii pod dowództwem Hryhorija Perehijniaka "Dowbeszki-Korobki" (według Władysława Filara dowodził Korziuk Fedir ps. Kora) w dniu 9 lutego 1943 na ludności polskiej we wsi Parośla w gminie Antonówka, w powiecie sarneńskim województwa wołyńskiego. Liczba ofiar szacowana jest w granicach od 149 do 173 zamordowanych Polaków.
Zbrodnia ta była pierwszym masowym mordem UPA i uważana jest za początek rzezi wołyńskiej.

Przed zbrodnią

Parośla I była polską osadą złożoną z 26 zagród, które zamieszkiwały ok. 130 osób. Od grudnia 1942 kilkuosobowe patrole UPA, czasem udające partyzantów radzieckich, kilkakrotnie przechodziły przez okolice.
Kilka dni przed atakiem na polską kolonię Parośla I sotnia "Dowbeszki-Korobki" (pierwsza sotnia UPA podległej OUN-B) zaatakowała niemiecki posterunek we Włodzimiercu. Stoczyła tam potyczkę z oddziałem policji pomocniczej złożonym z Kozaków. Zabito jednego Niemca i trzech Kozaków, zaś sześciu wzięto do niewoli. Po drodze do Parośli w lesie sotnia napotkała pięciu mieszkańców kolonii Wydymer rąbiących drzewo. Wszyscy zostali zabici.

Zbrodnia
Mieszkańcy Parośli I nie spodziewali się ataku. Uzbrojona głównie w noże i siekiery sotnia bez problemu weszła do wsi podając się za partyzantkę radziecką, po czym rozstawiła straże w pobliżu polskich gospodarstw. Upowcy weszli do domów i zażądali podania sobie obiadu. W domu rodziny Kołodyńskich, gdzie wkroczyło dowództwo sotni, przesłuchali i zamordowali siekierami sześciu prowadzonych ze sobą jeńców kozackich. Upowcy otoczyli wieś i zatrzymywali każdego, kto chciał przez nią przejechać. Po zjedzeniu obiadu rzekomi partyzanci radzieccy stwierdzili, że Parośla zostanie niedługo napadnięta przez hitlerowców i w związku z tym muszą zabezpieczyć ludność przed ich zemstą za udzielanie pomocy partyzantom. Zażądali, by wszyscy Polacy położyli się na ziemi i pozwolili się związać. Miało to dowieść, że zostali zmuszeni do wsparcia partyzantki i uratować ich od niemieckich represji. Mieszkańcy wsi zgodzili się lub też zostali do tego zmuszeni - napastnicy posługiwali się językiem ukraińskim, a nie rosyjskim, co wzbudziło podejrzenia niektórych Polaków.
Związanych i bezbronnych mieszkańców wsi napastnicy zamordowali przy użyciu noży i siekier, zabijając od 149 do 173 osób, w tym kobiety, dzieci i niemowlęta. Ze szczególnym okrucieństwem zamordowano komendanta miejscowego Związku Strzeleckiego Walentego Sawickiego. Udało się uratować jedynie 12 Polakom (według innych źródeł - ośmiu), w większości dzieciom. Część z nich do końca życia pozostała niepełnosprawna. Majątek zabitych został zrabowany i wywieziony na saniach.
Zamordowani zostali pochowani we wspólnym grobie, nad którym usypano kurhan. Wieś Parośla przestała istnieć. Napad przeżyła również sześcioosobowa rodzina żydowska, którą ukrywał w piwnicy Klemens Horoszkiewicz i która nie została odkryta przez sprawców zbrodni.
Siemaszkowie podają, że w zbrodni brali udział Ukraińcy mieszkający w sąsiednich wsiach, dobrze znający zamordowanych, zaś napastników określają jako "bulbowców".
 
Po zbrodni

Po odejściu z Parośli oddział Perehijniaka dokonał kolejnej zbrodni na 15 Polakach w Toptach, planował również atak na Wydymer. Ostatecznie nie doszło do niego, gdyż na miejsce spotkania nie stawił się oddział dowodzony przez Ukraińca nazwiskiem Mizowiec, a "Dowbeszka-Korobka" nie chciał ryzykować uderzenia zbyt małymi siłami. W związku z tym część sotni została rozpuszczona, część zaś ukryła się w leśnym obozie.
Wiadomość o zbrodni w Parośli rozeszła się następnego dnia, kiedy do wsi pojechał gospodarz z Wydymeru umówiony na spotkanie z zamordowanym jak się okazało gospodarzem Hilarym Boberem, zaś do Wydymeru dotarła ciężko ranna w Parośli Maria Bułgajewska. Do spalonej wsi zaczęli przyjeżdżać również inni Polacy z okolicy. Odwieźli oni rannych do szpitala we Włodzimiercu oraz poprosili o osłonę Niemców z Antonówki. Pod ich osłoną zdołali pogrzebać zamordowanych oraz wykonać fotografie ciał.
 
 
Upamiętnienie ofiar zbrodni

Jeszcze w 1943 został wzniesiony pierwszy krzyż upamiętniający zabitych, który już nie istnieje. W lesie, w miejscu dawnej kolonii, Ukrainiec Antin Kowalczuk wzniósł pamiątkowy krzyż z informacją, że zbrodni dokonali nacjonaliści ukraińscy. Jest on obecnie jednak bardzo zaniedbany, a dotarcie do niego - utrudnione.

Źródło http://pl.wikipedia.org/
 
Zbudowany z bazaltu w początkach 20-lecia międzywojennego kościół garnizonowy Korpusu Ochrony Pogranicza, obecnie kościół ojców Pallotynów w Sarnach.

 

 

Rzymskokatolicki kościół Przemienienia Pańskiego w Maniewiczach

Za kościół parafialny posłużyła drewniana kaplica w pobliżu torów kolejowych, wybudowana w 1915 jako kaplica wojskowa. W latach 1922–1926 została wykończona. Nowy, murowany kościół został zbudowany w latach 1933–1937 ze składek wiernych – pracami kierował proboszcz ks. Bolesław Jastrzębski (ur. 1893, wyśw. 1925, zm. 1942). Budowla ma plan krzyża z krótkim transeptem, wielobocznie zamkniętym prezbiterium i dwiema zakrystiami. Frontowe elewacje nawy i transeptu zdobią oryginalne schodkowe szczyty. Elewację frontową zdobił również niewidoczny dziś napis "Sursum Corda".
Do końca 1943 kościół funkcjonował dzięki przybyłemu tu ks. Edmundowi Domańskiemu. Po II wojnie światowej władze sowieckie zamknęły świątynię urządzając w jej wnętrzu magazyn soli mineralnych. Przechowywana tu przez 40 lat sól wywołała nieodwracalne zniszczenia. Sól później została wysadzona w powietrze, zniszczeniu uległo sklepienie i dach. Pierwszą Mszę św. po wielu latach na schodach zrujnowanego kościoła odprawił w 1990 o. Jan Paweł Mucharski OFMCap. Kościół został odzyskany przez wiernych w 1992 i jest odbudowywany i poddawany renowacji.
Ponownego poświęcenia kościoła w Maniewiczach, 4 czerwca 1995, dokonał bp Marcjan Trofimiak, ówczesny biskup pomocniczy Archidiecezji lwowskiej. Staraniem ks. prał. Ludwika Kamilewskiego z Łucka została wybudowana plebania. W latach 1992–1994 proboszczem był tu ks. Adam Galek, a w latach 1994–2001 ks. Kazimierz Bolesław Zając. Od listopada 2001 proboszczem parafii Maniewicze i parafii Lubieszów jest ks. Andrzej Maciej Kwiczala.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/Na terenie przykościelnym znajduje się cmentarz legionistów. W centralnej części cmentarza znajduje się betonowy obelisk, o wysokości 4 m, przygotowany do montażu odrestaurowanej płyty pamiątkowej. Na cmentarzu znajduje się 19 mogił ustawionych w dwóch rzędach. Obok kwatery legionowej znajdują się groby proboszczów parafii maniewickiej.
Cmentarz przykościelny powstał w drugiej połowie lat 20. XX wieku, jako cmentarz poekshumacyjny, na który zwieziono szczątki żołnierzy z najbliższej okolicy. 21 czerwca 1929 uroczystego odsłonięcia obelisku na ukończonym cmentarzu dokonał Prezydent RP Ignacy Mościcki. W okresie powojennym cmentarz uległ zniszczeniu, a część mogił została zniwelowana i oddana pod zabudowę. Ze względu na podział gruntów część mogił znalazła się na działce sąsiadującej z plebanią. W 2004 szczątki żołnierzy ze zniwelowanych mogił zostały ekshumowane i pochowane za obeliskiem, tworząc w ten sposób drugi rząd grobów. Ostateczny wygląd cmentarz uzyskał w 2005 po ustawieniu betonowych krzyży i obramowań na mogiłach żołnierzy pochowanych rok wcześniej. Obecnie cmentarz znajduje się pod opieką parafii Maniewicze.

Źrdło: http://pl.wikipedia.org/
Komentarze
#201 | selinofell197 dnia marzec 29 2022 14:11:05
Nike Website
Christian Louboutin Outlet
Fjallraven Kanken Backpack
Nike Shoes
Nike Outlet Store Online Shopping
Red Bottoms
Yeezy 550
Louboutin Heels
Louboutin
Pandora Rings
Salvatore Ferragamo Shoes
Nike Outlet
Nike Shoes
Lebron 16
Kanken Backpack
Pandora Jewelry
Pandora Bracelets For Women
Nike Air Max 97
Nike Factory
Asics Shoes Outlet
Pandora Earrings
Pandora Bracelet
Nike Running Shoes
Nike Outlet Store
Adidas NMD R1
Yeezys
Nike Shoes
Basketball Shoes Nike
Pandora UK
Air Force 1
Nike Sneakers For Men
Ferragamo
Air Max 720
Kyrie Irving Shoes
Red Bottom Shoes
Jordan Shoes
Nike Shoes
Nike Black Friday 2020
Christian Louboutin Shoes
Nike Air Force 1 Women
Nike Clearance
Nike Zoom Winflo 5
Ultra Boost
Ferragamo Belts
Nike Epic React
Nike Sneakers For Men
Kyrie Irving Sneakers
Nike Running Shoes For Men
Nike Shoes
Air Max
Air Force Ones
Christian Louboutin
Nike Outlet Store
Nike Shoes 2019
Pandora Bracelets
Pandora Jewelry Rings
Pandora Jewelry
Air Jordan 11
Moncler UK
Adidas NMD
Nike Cortez
Nike Outlet Store Online Shopping
Nike Outlet Store
Adidas Yeezy Shoes
Nike Factory
KD Shoes
Nike Free Rn 2019
Jordan Shoes For Kids
Nike Outlet Store Online
Nike Metcon
Nike Outlet Store Online
Nike Factory Outlet Store Online
New Nike Shoes
Yeezy 500
Air Max 95
Valentino
Yeezy Boost
Air Max 98 Gundam
Pandora Charms
Nike Outlet
Yeezy Boost 350
Nike Air Force
Pandora Jewelry
Nike Shoes
Yeezy 700
Pandora Charms
Pandora Charms
Nike 720 Air Max
Air Jordan Shoes
Nike Outlet Online
Lebron Shoes
Pandora Necklaces Women
Red Bottom Shoes
Christian Louboutin
Nike Air Monarch
Golden Goose
Nike Air Max 270
Lebron Shoes
Jordans Retro
Yeezys
Yeezy Boost 350
Christian Louboutin Outlet
Nike Factory Store Online
Nike Outlet Store Online Shopping
Christian Louboutin Outlet
Michael Jordan Shoes
Nike Shoes For Kids
Nike Air Max 98 Gundam
Nike Factory Outlet Store Online
Nike Cortez
Nike Outlet
Nike Basketball Shoes
Nike Clearance
Nike Air Zoom
Jordan 11 Gamma Blue
Lebron 16 Shoes
Cheap Nike
Pandora Jewelry Official Site USA
Nike Shoes
Nike Lebron 17 Low
Red Bottom Heels
Air Max 2019
Jordan 13 Retro
Nike Clearance
Christian Louboutin Outlet
Air Jordan Sneakers
Pandora Canada
Louboutin shoes
Adidas Sneakers For Men
Christian Louboutin Shoes
Air Jordans
Vans Shoes
Christian Louboutin Outlet
Yeezy Shoes
Nike Running Shoes For Women
Nike Presto Women
Stan Smith Adidas
Adidas Ultra Boost Women
Nike Store
Huarache Sandals
Pandora
Nike Sneakers For Women
#202 | Woodlenks788 dnia kwiecień 03 2022 16:50:25
Nikes Shoes
Jordan 33
Wholesale Nike Shoes
Wholesale Adidas
Cheap Jerseys From China
Jordan 21
Nikes
Yeezy Butter
Air Jordan 1
Cheap Jordan Shoes
Nike Free rn
Nikes Shoes
Jordans 24
Cheap Jordans
Nike Shoes
NFL Shop
Nike Blazer
Nike Outlet Store Online Shopping
MLB Jerseys
Air Jordan Shoes
Jordans 6
Pandora Bracelet
Nike SB
Jordan 14
Jordan 11 Low
Air Jordan 18
Nike Huarache
Lebron Shoes
Jordans 26
Air Max 270
Jordan AJ 1
Nike Running Shoes For Women
Cheap Jordan Shoes
Jordan 2
Jordan 34
Nike Shoes
Jordan 32
Jordan 25
Nike Slides
Jordan 4
Jordans 29
Nike Store
Jordan 35
Nike Epic React
Jordan 5 What The
Nike Running Shoes For Women
Christian Louboutin Shoes
Air Jordan Retro
Nike Air Max 270 Flyknit
Jordan 22
Pandora
Jordan Retro 12
Air Force Ones
Nike Cyber Monday 2019
Nike Flex
Jordan 19
Jordan 20
Nike Shoes Outlet Store Online Shopping
Wholesale Adidas
Nike Free
Air Jordan 33
Air Max
MLB Jerseys
NBA Store Canada
Official Nike Outlet Online Store
Nike Women's
Wholesale Jordans
Cheap Nike Shoes From China
Nike Clearance Store
Jordan 31
Cheap Wholesale Nike Shoes Free Shipping
Nike Air Force 1 Mid
Huarache
Pandora Jewelry
Air Jordan 13
Adidas NMD
Air Max 720 Flyknit
Jordans 12
Fjallraven Kanken
Adidas Store
Jordan 11 Retro
Nike Air Max
Nike Sneakers For Men
Cheap Jordans Wholesale
Cheap Wholesale Nike Shoes And Clothing
Nike Outlet Online
Jordan 12
Jordan Retro 11
Dior Jordans
Michael Jordan Shoes
Jordans 23
Christian Louboutin Shoes
Nike Air Max 2019
Pandora Jewelry
Air Force Ones
Red Bottoms Louboutin
Cheap Adidas Shoes For Men
Nike Shoes
Pandora Charms
Jordan 27
Nike Jordan 1 Mid
Nike Air Force 1
Pandora Rings
Nike Zoom Pegasus
Wholesale Nikes
Nikes Shoes
Nike Running Shoes
Nike Outlet Store
Custom Jerseys
Jordan 33
Wholesale Jerseys
Nike Wholesale
Jordan 13
Nike Outlet Store Online Shopping
Nike Cortez Men
Jordan 28
Adidas Canada
Jordan 15
Nike Shoes For Men
Jordan 11
Air Force 1
Nike Outlet Canada
Nike Shoes
Nike Shoes
New Jordans 2021
Pandora CZ Charms
Foamposites
Pandora Jewelry 70% off Clearance
Pandora
Wholesale Nike Shoes China
Cheap Jordan Shoes Supplier
Jordan 30
Adidas Yeezy
Adidas Outlet Store
Nike Zoom
Nike Air Jordan Shoes
Wholesale Nike Air Max
Nike
Huaraches
Rings Pandora
Cheap Adidas Shoes
Wholesale Air Jordans
Jordan 16
Cheap Jordans
Toddler Jordan
Nike Wholesale
Jordan 17
Nike Foamposites
Nike Blazer Mid
Nike Factory Store
Air Force 1
NHL Shop
Adidas Yeezy Boost 350
Off White x Nike
Jordans For Kids
#203 | yanmaneee dnia kwiecień 19 2022 05:47:33
golden goose
yeezy 500
off white clothing
jordan shoes
off white shoes
yeezy
yeezy boost 350
moncler jackets
jordan shoes
curry 7 sour patch
kobe 11
russell westbrook shoes
cheap jordans
kd shoes
kd 12
nike sb
cheap jordans
yeezy 350
hermes handbags
kd13
stephen curry shoes
supreme t shirt
yeezy boost 350 v2
kyrie 6
bape
curry 7 shoes
off white nike
jordan shoes
birkin bag
off white hoodie
supreme
bape clothing
supreme new york
off white t shirt
kobe 9
moncler jackets
supreme
supreme clothing
yeezy boost
kevin durant shoes
curry 8
off white hoodie
supreme clothing
supreme clothing
bape outlet
kyrie 7
hermes belt
supreme
moncler
yeezy boost 350 v2
bape
lebron james shoes
air jordan
supreme
lebron shoes
curry 6 shoes
nike off white
golden goose outlet
air jordans
moncler
kobe byrant shoes
steph curry shoes
moncler
paul george shoes
supreme
jordan 4
yeezy boost 700
curry 6 shoes
lebron james shoes
off white
kyrie 7
kevin durant
off white nike
curry 7
jordan shoes
supreme
yeezy shoes
nike dunks
jordan 13
off white
yeezy
moncler outlet
a bathing ape
golden goose outlet
supreme clothing
yeezy boost 350
kyrie 5 shoes
supreme hoodie
100% real jordans for cheap
curry shoes
curry shoes
supreme outlet
golden goose sneakers
kd shoes
yeezys
steph curry shoes
supreme clothing
kd shoes
supreme outlet
a bathing ape
yeezy 350
off white shoes
moncler jackets
kobe shoes
off white hoodie
lebron shoes
curry shoes
golden goose shoes
hermes
off white x jordan 1
supreme shirt
lebron 17 shoes
kd 12 shoes
cheap jordans
off white shoes
off white outlet
golden goose
off white outlet
yeezy
curry shoes
kd shoes
bape hoodie
yeezy supply
kawhi leonard shoes
westbrook shoes
lebron james shoes
kobe basketball shoes
cheap jordans
kd 10
yeezy
curry 8
steph curry shoes
supreme clothing
alexander mcqueen outlet
golden goose outlet
kyrie irving shoes
yeezy 350
jordan 6
jordan shoes
off white clothing
yeezy boost 500
supreme new york
curry 6
off white nike
kyrie 6 shoes
golden goose sneakers
golden goose sneakers
kyrie 5 spongebob
bape
off-white
kyrie 6
kevin durant shoes
jordan shoes
lebron james shoes
golden goose
supreme
giannis shoes
jordan shoes
jordan shoes
air jordan 1
supreme outlet
kd 12
supreme clothing
golden goose sneakers
yeezy boost 350 v2
yeezy
jordan shoes
lebron 18
yeezy shoes
jordan shoes
off white hoodie
kyrie shoes
kyrie irving shoes
alexander mcqueen
hermes birkin
kd shoes
jordan 11
lebron 18
kd shoes
nike lebron 16
golden goose
yeezy 350
kyrie 4 shoes
golden goose outlet
kobe
air jordan
yeezy boost 350 v2
golden goose sale
giannis antetokounmpo shoes
supreme clothing
golden goose sneakers
golden goose sneakers
off white
yeezy
off white
supreme clothing
curry 6
off white outlet
golden goose
off white jordan 1
yeezy
supreme clothing
birkin bag
moncler coat
lebron shoes
kobe sneakers
a bathing ape
kyrie 7 shoes
supreme new york
yeezy shoes
moncler
yeezy 380
jordans
lebron 18
curry 8 shoes
alexander mcqueen shoes
yeezy supply
air jordan
supreme clothing
hermes birkin
kyrie spongebob
jordans shoes
jordan shoes
golden goose
kevin durant shoes
golden goose
kyrie 4
lebron james shoes
yeezys
hermes
supreme hoodie
supreme clothing
jordans
yeezy
kyrie 6 shoes
golden goose
golden goose
off white jordan 1
paul george shoes
bape hoodie
paul george
adidas yeezy
golden goose
kyrie irving shoes
birkin bag
cheap jordans
kyrie 7
supreme new york
yeezy 700
pg 1
supreme clothing
golden goose shoes
golden goose sneakers
jordan 1
goyard handbags
nike x off white
air jordan
supreme t shirt
moncler jacket
yeezy shoes
bape
retro jordans
yeezy
nike off white
kyrie 7 shoes
jordan shoes
hermes handbags
retro jordans
yeezy 700
nike sb dunks
golden goose sneakers
jordan sneakers
golden goose
golden goose outlet
kobe byrant shoes
kobe shoes
lebron 17
off white hoodie
ggdb
off white
kyrie 5
supreme hoodie
golden goose outlet
golden goose sneakers
kobe shoes
lebron 16
yeezy
kyrie shoes
air jordan
pg 4
stephen curry shoes
goyard
chrome hearts outlet
bape hoodie
off white
curry 7
moncler
michael jordan shoes
supreme hoodie
golden goose
yeezy boost 350
golden goose
chrome hearts online store
kobe shoes
kyrie shoes
jordan 12
hermes online
lebron shoes
jordan retro
supreme clothing
#204 | jkelley3 dnia kwiecień 27 2022 19:21:14
Jordan 1 High
Jordan 1 Low
Jordan Retro 1
Adidas Sale
Pandora Outlet
Moncler Jacket
Salvatore Ferragamo
Nike Shoes Women
Pandora
Nike UK
Pandora Jewelry Website
Pandora
Nike Air Max 270 Women's
Pandora Bracelets Charms
Adidas
Pandora
Moncler Jackets
Pandora Jewelry
Pandora
Nike Running Shoes
Pandora Charms Outlet
Pandora Jewelry
Pandora Bracelet Charms
New Nike Shoes
Pandora Charms
Balenciaga Sneakers
Air Jordan 1 Dior
Cheap Nike Shoes
Adidas Shoes Women
Pandora Outlet
Pandora Jewelry 70% Off Clearance
Cheap Basketball Shoes
Asics Shoes
Wholesale Jordan Shoes
Pandora Jewelry
Pandora Charm
Pandora Charms Outlet
Pandora Charms
Jordan 1's
Nike Store
Adidas Running Shoes
Asics Shoes
Outlet Asics
Pandora Jewelry
Pandora Charms Bracelets
Nike Snkrs Canada
Pandora Jewelry 70% Off Clearance
Jordan 1
Nike Factory Store
Nike Air Jordan 1
Adidas Shoes
Pandora Charms Outlet
Nike Outlet
Wholesale Jordan
Nike Shoes
Nike Canada
Nike Shoes
Nike Canada
Nike Store
Pandora
Nike Outlet
Pandora Jewelry Official Site
Outlet Moncler
Air Jordan 1 Low
Goyard Handbags Outlet
Moncler Factory
Pandora Jewellery
Pandora Charms
Men Nike Sneakers
NMD
Nike Outlet
Ferragamo Belt
Air Jordan 1 Retro High Og
Pandora Jewelry
Ferragamo Belts
Balenciaga Sneakers
Moncler Jackets
Puma Shoes
Nike Sneakers For Women
Adidas Outlet Store
Pandora Charms
Goyard Bag
Cheap Moncler
Jordan 1 Retro
Pandora Bracelets Clearance
Yeezy
Pandora Charms Outlet
Nike Canada
Yeezy
Moncler Coat Men
Adidas Canada
Pandora Jewelry
Nike Canada Online Shopping
Pandora Jewelry
Cheap Adidas
Men's Nike Shoes
Nike Shoes
Adidas Outlet
Sneakers Adidas
Yeezy Boost 350 V2
Balenciaga Shoes
Asics Outlet
Asics Running Shoes Women
Pandora Jewelry Official Site
Asics Kayano
Nike Canada
Pandora Jewellery
Pandora Jewelry Black Friday
Pandora Store
Pandora Jewelry
Pandora
Adidas Website
Pandora
Pandora
Jordan Ones
Adidas Shoes
Air Jordan 1 Low
Pandora
Wholesale Jordans
Balenciagas
Pandora Rings Official Site
Adidas Men's Shoes
Adidas Yeezy Canada
Pandora
Jordans 1
Pandora Bracelet
Pandora Charms
Pandora Jewelry
Nike Outlet
Pandora Jewelry Official Site
Moncler Sale
Pandora Outlet
Pandora Ring
Ferragamo Shoes
Balenciaga Triple S
Ferragamo
Asics Sneakers For Women
Balenciaga Sneakers
Balenciaga
Pandora Bracelets
Nike Shoes For Men
Nike Canada Online
Nike Shoes Women
Moncler Sale
Wholesale Jordan
Adidas Canada
#205 | Woodlenks788 dnia maj 06 2022 11:20:20
Pandora Jewelry Official Site
Nike Foamposite
Jordan 29
Nikes Shoes
Cheap Jordans
New Jordans
Nike Zoom
Nike Shoes
Jordan 35
Air Jordan 32
Nikes Wholesale
AJ1
Nike Air Force 1 High
Nike Free
Nike Running Shoes For Men
Jerseys Wholesale
Dior Jordans
Nike Outlet Online
Nike Zoom
NHL Store
Nike Shoes
Cheap Nikes
Air Force Ones
Air Jordan Shoes
Wholesale Adidas
Nike Shoes
Christian Louboutin
Pandora Ring
Nike Running Shoes For Women
Pandora Bracelets
Wholesale Nike Clothing
Nike Outlet Store Online Shopping
Wholesale Jerseys
Nike Air Jordan 1
Nike Air Force 1
Nike Sneakers
Jordans 23
Air Max 720 Flyknit
Nike Jordans
Pandora Jewelry
Nike Shoes For Men
Jordan 18
Nike Factory Store
Wholesale Jordans
Nike Women's
Nike Shoes
Jordan 11 Concord
Air Jordan 16
Air Jordan 24
Air Jordan 33
Nike Outlet Store
Nike Shoes Sale
Fjallraven Kanken Backpack
Adidas Canada
MLB Shop
MLB Jerseys
Wholesale Jordans
Yeezy Boost 350 V2
Cheap Jordan Shoes
Air Max
Nike Store
Pandora CZ Ring
Nike Air Max
Adidas Store
Jordan Retro
Yeezy
Lebron James Shoes
Nike Dunk
NHL Shop Canada
Wholesale Jordans
Cheap Jordan Shoes
Jordan 4
Jordan 11 Retro
Nike Outlet
NFL Shop
Pandora Rings Official Site
Nike Air Force 1
Jordan 31
Nike Air Force 1
Off White Nike
Jordan 28
Air Jordan 14
Nike Wholesale Distributors
Nike Running Shoes
Jordan 21
Nikes
Air Jordan 33
Red Bottom Heels
Jordan Retro 12
Jordan 20
Air Max 720
Nike Wholesale
Foamposites
Air Jordan 26
Nike Clearance
Nike Shoes Black Friday
Jordans 30
Jordans 15
Wholesale Jordans
Nike Air Max 270 Flyknit
Jordan 13s
Cheap Shoes Wholesale
Pandora Jewelry Official Site
Air Jordan 5 What The
Wholesale Nike Shoes
Jordan 11
Air Jordan 17
Huarache
Nike Air More Uptempo
Retro 12
Baby Jordan
Jordan Retro
Air Force 1
Jordans 12
Jordan 11 Low
Nike Shox Mens
Cheap Nike Shoes
Nike Shoes
Jordan 2
Jordans 25
Nike Outlet Store Online Shopping
Jordan 6s
Nike Blazers
Nike Free Rn 2019
Jordan 19
Nike Air Huarache
Wholesale Shoes
Nike Outlet Store Online Shopping
Nike Flip Flops
Kids Jordans
Nike Jordan 1 High
Adidas Yeezy Boost 350 V2
Air Jordan 22
Jordan 34
Adidas Shoes
Pandora Jewelry Official Site
Christian Louboutin Shoes
Huaraches Nike
Nike Shoes Canada
Nike Canada
Nike Sneakers
Nike Air Max 270
Air Jordan 27
Pandora Jewelry
Air Jordan 33
Adidas Outlet Store
Cheap Adidas Shoes
NMD
Wholesale Nike Shoes
Wholesale Jordans
Nike Blazer Mid
Pandora Jewelry 70% off Clearance
Jordan Shoes
NBA Store
Air Jordan 13
#206 | selinofell197 dnia maj 12 2022 14:53:40
Jordan Retro 5
Yeezy Shoes
Air Jordan 3 Retro
Nike Air Force 1 High
NMD
Pandora Bracelet Charms
Golden Goose Sneakers
Air Jordan
Nike Running Shoes Sale
Moncler Jackets
Pandora Jewelry
Pandora Rings
Valentino Shoes
Balenciaga Shoes
Air Jordan Sneakers
Air Force One Shoes
GGDB Sneakers
Retro Jordans
New Jordans
Adidas Yeezy
Nike Air Max
Air Max 270
Jordan Shoes
Golden Goose Sale
Jordan Retro 11
Air Jordan 3
Jordan 10
Air Jordans
Pandora Rings
Retro Jordans
Air Jordan 4
Nike Outlet Store Online
Air Jordan Retro 14
Air Jordan Sneakers
Snkrs Nike
Jordans 11
Jordans 4
Moncler Outlet
Jordan 1
Shoes GGDB
Moncler Store
Golden Goose
Soccer Cleats
Jordan 12
Ferragamo
Air Jordan 6
Kyrie Irving Shoes
Moncler Outlet Store
Sneakers Golden Goose
Air Jordans
Nike Outlet
Jordan Retros
Nike Website
Golden Goose Factory Outlet
Jordan 8
Jordan Win Like 96
Pandora Jewelry
Ferragamo Outlet
Red Jordan 11
Air Jordan Sneakers
Red Bottoms Louboutin
Air Max 98
Yeezys
Jordan 12 Retro
Nike Outlet
Fitflops Sale Clearance
Fitflop Shoes
Jordan 5s
Harden shoes
Hermes Birkin Bag
Golden Gooses For Sale
Mens Nike Shoes
Yeezy
Nike Shoes Women
Pandora Jewelry
Yeezy Shoes
Golden Goose Shoes
Pandora Official Site
New Jordans
Jordan Retro 11
Jordan 11s
Jordan 12 Retro
Moncler
Jordan Shoes For Women
Jordan 13s
Sneakers GGDB
Cheap Jordans
Air Jordan 4s
NMD R1
Jordans Sneakers
Red Bottoms
Nike Outlet Store Online Shopping
Moncler Vest
Moncler Outlet Store
Air Jordan Retro 12
Air Max 95
Jordan 11
Nike Outlet Store
Jordan Retros
Jordan 11
Christian Louboutin shoes
Moncler Outlet Online
Pandora
Harden Shoes
Jordan Shoes
Nike Air Max 90 Ultra
Jordan Retro 6
Pandora
Red Bottoms
Jordan Retro 9
Louboutin Shoes
Mid Star Golden Goose
Nike Outlet
Yeezys
Pandora Jewelry Canada
Pandora
Pandora Charms
Nike Air Max 2018
Jordan 11's
Balenciaga Sneakers
Air Jordan 5
Nike Shoes
New Jordan 11
Jordans Sneakers
Air Jordan Shoes For Men
Jordan Retro 11 Mens
Cheap Nike Shoes
ECCO
Kanken Backpack
New Nike Shoes
Moncler Jackets For Women
Air Jordan 4 Retro
Golden Goose Outlet
Pandora Charms
Huaraches Nike
Jordan 6 Rings
#207 | selinofell197 dnia maj 12 2022 15:07:41
Pandora Rings
Christian Louboutin
Yeezy 500
Nike Factory Store
Pandora Jewelry Official Site
Pandora Necklace
Nike Sneakers
Nike Outlet Store Online
Air Jordan 13 Retro
Air Force Ones Nike
Pandora Charms
Louboutin Shoes
Christian Louboutin Outlet
Air Force 1
Ferragamo
Nike Shoes
Jordan Retro
Michael Jordan Shoes
Red Bottoms
Nike Clearance Outlet
Nike Cortez
Nike Running Shoes For Men
Nike Outlet
Air Jordan Retro
Pandora
Adidas Ultra Boost
Cheap Nike Shoes
Nike Shoes
Nike Clearance
Nike Outlet
Nike Clearance Store
Jordan 11 Blue
Nike Outlet Store
Air Force 1
Jordan Retro
Golden Goose Shoes
Nike Outlet
Jordan 11
Adidas Yeezy Boost 350 V2
New Shoes
Adidas Ultra Boost Women
Pandora UK
Lebron 16
Nike Black Friday Sales
Adidas NMD R1
Fjallraven Kanken Backpack
Nike Huarache Men
Nike Lebron 16
Nike Air Max 95
Yeezy Sneakers
New Nike Air Max 2019
Basketball Shoes
Christian Louboutin Outlet
Mens Nike Shoes
Nike Shoes Outlet
Nike Cortez
Nike Air Force One
Nike Outlet
Nike Metcon
Yeezy Shoes
Nike Outlet Store Online Shopping
Nike Presto
Kids Nike Shoes
Nike Outlet Store
Nike Store
Nike Outlet
Christian Louboutin Shoes
Nike Sneakers
Mens Nike Shoes
Pandora Jewelry Official Site
Ferragamo
Nike Free Run
Nike Factory Outlet
Nike Shoes
Adidas NMD
Adidas Yeezy
Yeezys
Nike Air Uptempo
Yeezy
Asics Shoes Outlet
Nike Factory
Pandora
Air Max 98
Nike Running Shoes
Pandora Rings
Nike Clearance
Nike Factory Store
Yeezy Boost
Nike Running Shoes
Pandora Canada
Pandora Jewelry Outlet
Adidas Sneakers For Women
Pandora Bracelets Clearance
Louboutin Outlet
Pandora Charms Sale Clearance
Louboutin Heels
Kyrie Shoes
Nike 720
Nike Air Max 720
Pandora Bracelet
Nike Air Zoom Pegasus 36
Christian Louboutin Heels
Lebron Shoes
Christian Louboutin
Yeezy
Nike Basketball Shoes
Adidas Stan Smith
Pandora Jewelry
Nike Outlet Store Online
Nike Air Max 98 Gundam
Fjallraven Kanken
Nike Zoom
Pandora Rings
Red Bottom Shoes For Women
Lebron Shoes
New Nike Shoes
Jordans Sneakers
Nike Outlet
Nike Sneakers For Women
Moncler UK
Valentino Sandals
Vans Shoes Outlet
Jordan Kids
Red Bottom Heels
Nike Outlet
Ferragamo Belt
Nike Air Max 95
Nike Outlet Store Online Shopping
Louboutin Shoes
Air Jordans Sneakers
Nike Shoes
Louboutin Outlet
Pandora Bracelets For Women
Kyrie Irving Shoes
Christian Louboutin Outlet
Nike Air Max 97
Adidas Yeezy
Nike KD Shoes
Christian Louboutin Shoes
Sneakers Website
Nike Air Max 270 Men
Lebron 17
#208 | jkelley3 dnia maj 16 2022 04:45:11
#209 | jkelley3 dnia maj 29 2022 13:12:16
#210 | jkelley3 dnia czerwiec 01 2022 07:22:59
Pandora Charms
Adidas Canada
Cheap Adidas Shoes
Asics Shoes
Moncler Factory
Pandora
Nike Canada
Jordan Retro 1
Air Jordan 1 Retro
Moncler Jacket
Jordan 1 Low
Moncler Sale
Jordan 1 Retro
Cheap Nike Shoes
Nike Outlet
Charms Pandora
Jordan 1 Dior
Asics Shoes
Cheap Moncler
Pandora Jewelry 70% Off Clearance
Ferragamo Belt
Nike Running Shoes
Pandora
Pandora Jewellery
Balenciaga Shoes
Yeezy
Air Jordans 1
Moncler Coats Outlet
Adidas Outlet
Pandora Ring
Jordan 1's
Nike Store
Pandora Charms
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry
Asics Outlet Store
Pandora
Nike Outlet
Nike Snkrs
Nike Canada
Pandora
Yeezy Boost 350
Air Jordan 1 High
Balenciaga Triple S
Nike Air Jordan 1
Pandora Outlet
Asics Sneakers
Nike Men's Shoes
Adidas Store
Sneakers Adidas
Pandora Charms
Jordan 1
Goyard Handbags Outlet
Nike UK
Pandora Outlet
Balenciaga
Pandora
Wholesale Jordan
Pandora Charms
Pandora Jewelry
Air Jordan 1 Low
Moncler Jackets Outlet
Pandora Bracelets
Pandora Charms
Pandora Jewelry
Womens Basketball Shoes
Ferragamo Shoes
Nike Sneakers For Women
Balenciagas
Balenciaga Sale
Pandora Jewelry Outlet
Adidas Shoes Canada
Adidas Website
Pandora Jewellery
Balenciaga
Pandora Bracelets
Nike Store
Pandora Jewelry
Nike Women Shoes
Pandora Charms
Nike Shoes Women
Air Jordan 1 Mid
Pandora Bracelets
Nike Store
Pandora Charms
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry Official Site
Ferragamo Belt
Puma Shoes
Pandora Charms Outlet
Nike Canada
Nike
Pandora
Pandoras
Nike Outlet
Pandora Jewelry
Nike Outlet
Nike Shoes
Salvatore Ferragamo Shoes
Yeezy
Adidas Shoes For Women
Adidas Canada Online
Adidas Running Shoes For Men
Pandora Official Site
Pandora Jewelry Official Site
Asics Running Shoes For Women
Adidas Clearance
Pandora Outlet
Pandora Ring
Asics Kayano
Nike Sneakers Men
Adidas Shoes Men
Nike Canada Online
Air Max 720
Shoes Adidas
Pandora Outlet
Nike Men Shoes
Salvatore Ferragamo Belt
Pandora Outlet
Balenciaga
Moncler Sale
Adidas NMD
Yeezy
Wholesale Jordan
Pandora Jewelry
Goyard Bags
Wholesale Jordan
Moncler Coat Men
Adidas Trainers Sale
Pandora Charms Bracelets
Asics Outlet
Nike Canada
Pandora
Wholesale Jordans
Nike Shoes Canada
Moncler Jackets Outlet
Pandora Jewelry Official Site
Air Jordan One
Pandora Website
Pandora Bracelets
New Nike Shoes
Shoes Nike
Pandora Charms
Pandora Jewelry 70% Off Clearance
Pandora Jewelry Official Site
Pandora
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 12,537
Najnowszy użytkownik: afizet
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
ZARZĄD GŁ. I ODDZIAŁY
WALNE ZEBRANIE 29-09-2014
STATUT
SPRAWOZDANIA
WALNE ZEBRANIE 20-10-2017
TAM BYLIŚMY..
W KOWLU 16.11.2019
HELENÓWKA, WERBA, ZAMŁYNIE 11.07.2019
W OSTRÓWKACH 31,08.2019
NA ZAKARPACIU 5-8,08.2019
W KOWLU 17.11.2018
W OSTRÓWKACH 2.09.2018
WARĘŻ,BEŁZ, SOKAL 3.08.2018
NA GROBACH-WOŁYŃ 20.07.2018
75.ROCZNICA-WOŁYŃ 7.07.2018
W RYMACZCH I LUBOMLU 19.04.2018
W ŁUCKU 2-3.02.2018
W KOWLU 12.11.2017
NA ZIEMI LWOWSKIEJ 13-15.09.2017
NA GROBACH-WOŁYŃ 14.07.2017
NA PODOLU 22-27.05.2017
W KOWLU 13.11.2016
LWÓW, KRZEMIEN. 7-9.10.2016
NA KASZUBACH 20.09.2016
W OSTRÓWKACH 28.08.2016
W HELENÓWCE 22.07.2016
CHORWACJA, CZARNOG.-2016
W WARSZAWIE 16.03.2016
W KOWLU 13.12.2015
W KOWLU 14.11.2015
WE LWOWIE 10 - 11.10.2015
W OSTRÓWKACH 30.08.2015
W KOSTIUCHNÓWCE 21.08.2015
NA WOŁYNIU 25.07.2015
W BIAŁORUSI 15-19.07.2015
WARSZAWA 24.03.2015
OPŁATEK W KOWLU 14.12.2014
W KOWLU 15.11.2014
NA CMENTARZU W BIELINIE
W RYMACZACH I BINDUDZE
W PAROŚLI I SARNACHi
W ŁUCKU, OŁYCE I KLEWANIU
LWÓW, OLESKO, PODHORCE..
PUBLIKACJE
ZAPOMNIANE POWSTANIE...
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

--------------------------------- 
 

27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------

Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------
 

Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły
Helenówka, Werba, Z...
Obchody Święta Nie...
2019. OSTRÓWKI miej...
Wycieczka na Zakarpa...
Wyjazd do Kowla - 17...
Copyright © 2014
Towarzystwo Przyjaciół Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie
Administrator - Tadeusz Halicki, e-mail: thalicki@poczta.onet.pl

 

Administrator - Tadeusz Halicki: thalicki@poczta.onet.pl
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.21