Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 3

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 18,294
» Najnowszy użytkownik: gncplwmkhc
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
TAM BYLIŚMY..
PUBLIKACJE
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

--------------------------------- 
 

27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------

Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------
 

Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły
Nawigacja
Obchody Święta Niepodległości Polski na Ukrainie - 16 listopada 2019

2019-12-03

Doroczne Obchody Święta Niepodległości Polski  na Ukrainie odbyły się 16 listopada 2019 roku w Domu Kultury w Kowlu. Zaproszenie na uroczystości otrzymało nasze Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia.

Z zaproszenia skorzystaliśmy –  w  obchodach uczestniczyły   43 osoby . W rezultacie byliśmy jedną z dwu grup z Polski. Tę drugą grupę stanowili emerytowani policjanci z Lublina...

    

 

 

 

Przed Uroczystościami, tradycyjnie już,  pojechaliśmy na Cmentarz Kowelski, żeby zapalić światełka  i wspomnieć tych wszystkich, którzy polegli za wolność Ojczyzny i  tam zostali na zawsze.

 Warto pamiętać, że co roku, na ten cel, podczas Święta Zmarłych, na naszych chełmskich cmentarzach Towarzystwo MWiP prowadzi zbiórkę zniczy.

Uroczystości 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości zorganizowane zostały przez Towarzystwo Kultury Polskiej w Kowlu pod kierownictwem Anatola Herki oraz przez  Szkołę Języka Polskiego -  jej Nauczyciela - Wiesława Pisarskiego i jego  Uczniów.

 

      Były koncerty instrumentalno – wokalne, solowe i zespołowe. Były montaże słowno muzyczne gdzie najważniejsze fakty,  związane z walką o niepodległość były przedstawiane zgodnie z historyczną wiedzą, ilustrowane muzycznie i wokalnie , ale bez zadęcia za to ciekawie i bez znudzenia.


 

 

Po raz kolejny z tej okazji zorganizowany został  VIII Konkurs  Polskiej Poezji Śpiewanej, oraz koncert  „Śpiewam dla Ojczyzny”.

W występach i konkursach występowały dzieci, młodzież i dorośli nie tylko z TKP w Kowlu ale z całego okręgu, m.in. z Równa, Lubomla, Beresteczka, Tarnopola,  Maniewicz...

Do Jury została zaproszona nasza miłośniczka Wołynia i Polesia czyli p.Ela Ulewicz od lat śpiewająca w Chórze Hejnał w Chełmie.

Jury obradowało długo, co oznaczało, ze wybór najlepszych był trudny. No bo wszystkie wykonania miały  bardzo wysoki poziom. Jak Oni śpiewali i grali !!!!!!!

W uroczystościach uczestniczył  Igor Prokopiv – z- ca  Mera Miasta  Kowel, Pani Konsul Honorowa, Ksiądz Jan Buras.


 

 

Po uroczystościach odbył się wspólny, przekąskowy poczęstunek.

Jak co roku do  Szkoły Języka Polskiego w Kowlu zawieźliśmy:  książki -  podręczniki do nauki języka polskiego, lektury i inne niezobowiązujące pozycje do  poczytania, ale  także przybory szkolne, materiały biurowe jak papier do drukarek, kredki, długopisy, flamastry oraz drobne  upominkowe drobiazgi.

Część podarunków była sfinansowana ze środków Towarzystwa  Miłośników Wołynia i Polesia, część została ufundowana przez osoby prywatne.  Indywidualnymi darczyńcami są: Anna Bednarczyk - przekazała albumy o Chełmie, Anna Ciukiewicz – lektury szkolne, pani Zielińska - lektury szkolne,  Marta i Stanisław Bojarscy –  lektury szkolne. W zbiórkę zniczy zaangażowali się: Stefan Kowalczyk, Józef Solak i E, Iłenda.   Krzysztof Marczydło przekazał własnoręcznie wykonane z metalu  róże, które stanowiły nagrody dla osób biorących udział w konkursach.

Stanisław Łukaszewski zakupił znicze do zapalenia na cmentarzu. Stanisław Sawosz podarował kalendarze.

 Zarząd Stowarzyszenia Miłośnik i Polesia  serdecznie dziękuje wszystkim darczyńcom. 

 Tekst i zdjęcia Aleksandra Borowiec

Więcej zdjęć w Albumie Google >>