- Drukuj
- 27 sie 2015
- TAM BYLIĹMY
- 73357 czytań
2015-08-27
21 sierpnia 2015 r. grupa 44 CzĹonków Towarzystwa MiĹoĹników WoĹynia i Polesia OddziaĹ w CheĹmie uczestniczyĹa w uroczystym pogrzebie szczÄ tków Legionistów Polskich, polegĹych w latach 1915-1916 pod KostiuchnówkÄ w czasie walk z wojskami rosyjskimi. SzczÄ tki zostaĹy ekshumowane z cmentarza prawosĹawnego w Kostiuchnówce i pogrzebane na Legionowym Cmentarzu Wojennym w Polskim Lasku.
UroczystoĹÄ organizowana byĹa przez harcerskie Centrum Dialogu w Kostiuchnówce prowadzone przez FundacjÄ "Centrum Dialogu Kostiuchnówka" powoĹanÄ 16. 02. 2010 r. przez WojewodÄ Ĺódzkiego PaniÄ JolantÄ CheĹmiĹskÄ .
OkazaĹy budynek Centrum piÄknie odremontowany przez FundacjÄ w ostatnich latach to budynek SzkoĹy Podstawowej w Kostiuchnówce, która wybudowana byĹa w 1936 roku ze skĹadek ĹźoĹnierzy MarszaĹka J. PiĹsudskiego. Corocznie od 17 lat w miesiÄ cu sierpniu majÄ tu miejsce obozy harcerskie dla harcerzy z Polski i Ukrainy, w czasie których porzÄ dkowane sÄ cmentarze wojenne na Ukrainie.
Miejscem uroczystoĹci byĹ Cmetarzu Wojenny w Lasku Polskim.
UroczystoĹÄ rozpoczÄĹa siÄ apelem harcerskim i powitaniem goĹci przez Dyrektora Centrum hm JarosĹawa Góreckiego.
NastÄpnie odprawiona byĹa msza Ĺw., której przewodniczyĹ ks. bp Witalij Skomarowski ordynariusz Diecezji Ĺuckiej. WspóĹcelebransami byĹ ks. Jan Buras - wikariusz generalny diecezji Ĺuckiej i dyrektor Centrum Integracji w ZamĹyniu, ks. Andrzej KwiczaĹa - proboszcz par. w Maniewiczach oraz ksiÄ dz z parafii Ĺw. Piotra i PawĹa w Równem.
Po mszy odbyĹ siÄ obrzÄd pogrzebowy katolicki oraz odprawione zostaĹy ceremonie pogrzebowe przez ksiÄdza greko-katolickiego oraz ksiÄĹźy prawosĹawnych obrzÄ dku kijowskiego.
W uroczystoĹci uczestniczyĹa Pani Jolanta CheĹmiĹska - Wojewoda Ĺódzki wraz z grupÄ wysokich urzÄdników wojewódzkich. Ponadto w uroczystoĹci uczestniczyĹa Konsul Generalna RP w Ĺucku Pani Beata Brzywczy oraz wnuk MarszaĹka PiĹsudskiego Pan Krzysztof Józef Jaraczewski. Ze strony ukraiĹskiej obecny byĹ wicestarosta Maniewicki i przewodniczÄ ca Rady Powiatu Maniewicze.
Na uroczystoĹÄ przybyĹo wielu Polaków mieszkajÄ cych na Ukrainie, miÄdzy innym z KrzemieĹca, Ĺucka i Równego.
Po zakoĹczonej uroczystoĹci wszyscy uczestnicy udali siÄ do Centrum Dialogu, gdzie skorzystali ze poczÄstunku.
Szkoda, Ĺźe uroczystoĹÄ ta nie miaĹa ceremoniaĹu wojskowego, nie byĹo honorowej asysty wojskowej i orkiestry wojskowej.
SĹowa uznania i podziÄkowania naleĹźÄ siÄ dla Pana JarosĹawa Góreckiego, który organizuje obozy dla mĹodzieĹźy, nawiÄ zaĹ przyjaznÄ wspóĹpracÄ z miejscowymi wĹadzami ukraiĹskimi i dba o to wyjÄ tkowe Miejsce PamiÄci Narodowej.
W uroczystoĹci uczestniczyĹa ponad czterdziesto osobowa grupa z Towarzystwa MiĹosników WoĹynia i Polesia w CheĹmie.
Tekst: StanisĹaw Senkowski