Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 4

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 18,294
» Najnowszy użytkownik: gncplwmkhc
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
TAM BYLIŚMY..
PUBLIKACJE
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

--------------------------------- 
 

27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------

Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------
 

Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły
Nawigacja
Na grobach pomordowanych Polaków na Wołyniu, 14 lipca 2017 r.

 

Na grobach pomordowanych Polaków na Wołyniu, 14 lipca 2017 r.

2017-07-15

Jest już tradycją, że w lipcowe dni Członkowie Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie odwiedzają groby Polaków na Wołyniu zamordowanych w lipcu 1943 roku przez ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN-UPA. Są to zbiorowe mogiły, 110 Polaków ze wsi Helenówka i 161 Polaków ze wsi Werba. Groby te znajdują się przy drodze z Włodzimierza Wołyńskiego do Kowla... 

Parę lat temu na grobach tych postawione zostały metalowe krzyże z tabliczkami w języku polskim i ukraińskim na których zawarto informacje o liczbie Polaków, którzy zginęli w lipcu 1943 roku w obu tych miejscowościach.  

W tym roku 11 lipca minęło 74 lat od Krwawej Niedzieli na Wołyniu, w czasie  której w 100 miejscowościach ukraińscy nacjonaliści  wspierani przez ukraińskich wieśniaków zwanych "czernią" zamordowali bestialsko 10 tysięcy niewinnych polskich starszych mężczyzn , kobiet i dzieci tylko dlatego , że byli Polakami.


Jeszcze w lipcu 2015 roku tabliczki te nie były uszkodzone. Ale już w lipcu 2016 roku na tabliczkach tych widoczne były zamalowane czarną farbą napisy informujące o liczbie zamordowanych Polaków.


Ten akt wandalizmu Towarzystwo nasze na  pisemnie zgłosiło do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa  w Warszawie, ale to nie odniosło żadnego skutku. W dniu 22 lipca 2016 roku gdy odwiedzaliśmy te miejsca udało sie nam częściowo odsłonić zamalowane napisy, ale w dniu 14 lipca 2017 roku stwierdziliśmy, że na tabliczce w Werbie napis ten został ponownie zamalowany. Dowodzi to że na Ukrainie żyją banderowcy, którym prawda ta przeszkadza i starają się ją zamazać.

Prawda ta istnieje w nas żyjących obecnie Polakach i żadne działania  potomków tamtych bestialskich morderców nie usuną z  naszej pamięci tamtych okrutnych podłości wyrządzonych niewinnym Polakom przez ich ukraińskich sąsiadów. 

 

                                                                  Stanisław Senkowski.

Zdjęcia: Stanisław Senkowski

Więcej zdjęć >>