691,904 unikalne wizyty
Nawigacja
Artykuły » TAM BYLIŚMY » ZBRODNIA W PAROŚLI
ZBRODNIA W PAROŚLI

W dniu 21 września 2013 roku, członkowie: Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja” w Chełmie, Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie, Chełmskiego Środowiska ŚZŻAK Okręg Wołyński i grupa funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, odwiedzili zbiorową mogiłę pomordowanych mieszkańców przedwojennej polskiej wsi Parośla koło Sarny.

Mieszkańcy zostali zamordowani 9 lutego 1943 roku przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii dowodzoną przez Hrygorija Perechijniaka. Dojście do miejsca w głębi lasu, ( gdzie była polska wieś) było utrudnione. Delegację liczącą 75 osób, do zbiorowej mogiły zaprowadził leśną drogą, ksiądz Władysław Łukasiewicz, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Sarnach.

 


 
Zbrodnia w Parośli I – zbrodnia dokonana przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii pod dowództwem Hryhorija Perehijniaka "Dowbeszki-Korobki" (według Władysława Filara dowodził Korziuk Fedir ps. Kora) w dniu 9 lutego 1943 na ludności polskiej we wsi Parośla w gminie Antonówka, w powiecie sarneńskim województwa wołyńskiego. Liczba ofiar szacowana jest w granicach od 149 do 173 zamordowanych Polaków.
Zbrodnia ta była pierwszym masowym mordem UPA i uważana jest za początek rzezi wołyńskiej.

Przed zbrodnią

Parośla I była polską osadą złożoną z 26 zagród, które zamieszkiwały ok. 130 osób. Od grudnia 1942 kilkuosobowe patrole UPA, czasem udające partyzantów radzieckich, kilkakrotnie przechodziły przez okolice.
Kilka dni przed atakiem na polską kolonię Parośla I sotnia "Dowbeszki-Korobki" (pierwsza sotnia UPA podległej OUN-B) zaatakowała niemiecki posterunek we Włodzimiercu. Stoczyła tam potyczkę z oddziałem policji pomocniczej złożonym z Kozaków. Zabito jednego Niemca i trzech Kozaków, zaś sześciu wzięto do niewoli. Po drodze do Parośli w lesie sotnia napotkała pięciu mieszkańców kolonii Wydymer rąbiących drzewo. Wszyscy zostali zabici.

Zbrodnia
Mieszkańcy Parośli I nie spodziewali się ataku. Uzbrojona głównie w noże i siekiery sotnia bez problemu weszła do wsi podając się za partyzantkę radziecką, po czym rozstawiła straże w pobliżu polskich gospodarstw. Upowcy weszli do domów i zażądali podania sobie obiadu. W domu rodziny Kołodyńskich, gdzie wkroczyło dowództwo sotni, przesłuchali i zamordowali siekierami sześciu prowadzonych ze sobą jeńców kozackich. Upowcy otoczyli wieś i zatrzymywali każdego, kto chciał przez nią przejechać. Po zjedzeniu obiadu rzekomi partyzanci radzieccy stwierdzili, że Parośla zostanie niedługo napadnięta przez hitlerowców i w związku z tym muszą zabezpieczyć ludność przed ich zemstą za udzielanie pomocy partyzantom. Zażądali, by wszyscy Polacy położyli się na ziemi i pozwolili się związać. Miało to dowieść, że zostali zmuszeni do wsparcia partyzantki i uratować ich od niemieckich represji. Mieszkańcy wsi zgodzili się lub też zostali do tego zmuszeni - napastnicy posługiwali się językiem ukraińskim, a nie rosyjskim, co wzbudziło podejrzenia niektórych Polaków.
Związanych i bezbronnych mieszkańców wsi napastnicy zamordowali przy użyciu noży i siekier, zabijając od 149 do 173 osób, w tym kobiety, dzieci i niemowlęta. Ze szczególnym okrucieństwem zamordowano komendanta miejscowego Związku Strzeleckiego Walentego Sawickiego. Udało się uratować jedynie 12 Polakom (według innych źródeł - ośmiu), w większości dzieciom. Część z nich do końca życia pozostała niepełnosprawna. Majątek zabitych został zrabowany i wywieziony na saniach.
Zamordowani zostali pochowani we wspólnym grobie, nad którym usypano kurhan. Wieś Parośla przestała istnieć. Napad przeżyła również sześcioosobowa rodzina żydowska, którą ukrywał w piwnicy Klemens Horoszkiewicz i która nie została odkryta przez sprawców zbrodni.
Siemaszkowie podają, że w zbrodni brali udział Ukraińcy mieszkający w sąsiednich wsiach, dobrze znający zamordowanych, zaś napastników określają jako "bulbowców".
 
Po zbrodni

Po odejściu z Parośli oddział Perehijniaka dokonał kolejnej zbrodni na 15 Polakach w Toptach, planował również atak na Wydymer. Ostatecznie nie doszło do niego, gdyż na miejsce spotkania nie stawił się oddział dowodzony przez Ukraińca nazwiskiem Mizowiec, a "Dowbeszka-Korobka" nie chciał ryzykować uderzenia zbyt małymi siłami. W związku z tym część sotni została rozpuszczona, część zaś ukryła się w leśnym obozie.
Wiadomość o zbrodni w Parośli rozeszła się następnego dnia, kiedy do wsi pojechał gospodarz z Wydymeru umówiony na spotkanie z zamordowanym jak się okazało gospodarzem Hilarym Boberem, zaś do Wydymeru dotarła ciężko ranna w Parośli Maria Bułgajewska. Do spalonej wsi zaczęli przyjeżdżać również inni Polacy z okolicy. Odwieźli oni rannych do szpitala we Włodzimiercu oraz poprosili o osłonę Niemców z Antonówki. Pod ich osłoną zdołali pogrzebać zamordowanych oraz wykonać fotografie ciał.
 
 
Upamiętnienie ofiar zbrodni

Jeszcze w 1943 został wzniesiony pierwszy krzyż upamiętniający zabitych, który już nie istnieje. W lesie, w miejscu dawnej kolonii, Ukrainiec Antin Kowalczuk wzniósł pamiątkowy krzyż z informacją, że zbrodni dokonali nacjonaliści ukraińscy. Jest on obecnie jednak bardzo zaniedbany, a dotarcie do niego - utrudnione.

Źródło http://pl.wikipedia.org/
 
Zbudowany z bazaltu w początkach 20-lecia międzywojennego kościół garnizonowy Korpusu Ochrony Pogranicza, obecnie kościół ojców Pallotynów w Sarnach.

 

 

Rzymskokatolicki kościół Przemienienia Pańskiego w Maniewiczach

Za kościół parafialny posłużyła drewniana kaplica w pobliżu torów kolejowych, wybudowana w 1915 jako kaplica wojskowa. W latach 1922–1926 została wykończona. Nowy, murowany kościół został zbudowany w latach 1933–1937 ze składek wiernych – pracami kierował proboszcz ks. Bolesław Jastrzębski (ur. 1893, wyśw. 1925, zm. 1942). Budowla ma plan krzyża z krótkim transeptem, wielobocznie zamkniętym prezbiterium i dwiema zakrystiami. Frontowe elewacje nawy i transeptu zdobią oryginalne schodkowe szczyty. Elewację frontową zdobił również niewidoczny dziś napis "Sursum Corda".
Do końca 1943 kościół funkcjonował dzięki przybyłemu tu ks. Edmundowi Domańskiemu. Po II wojnie światowej władze sowieckie zamknęły świątynię urządzając w jej wnętrzu magazyn soli mineralnych. Przechowywana tu przez 40 lat sól wywołała nieodwracalne zniszczenia. Sól później została wysadzona w powietrze, zniszczeniu uległo sklepienie i dach. Pierwszą Mszę św. po wielu latach na schodach zrujnowanego kościoła odprawił w 1990 o. Jan Paweł Mucharski OFMCap. Kościół został odzyskany przez wiernych w 1992 i jest odbudowywany i poddawany renowacji.
Ponownego poświęcenia kościoła w Maniewiczach, 4 czerwca 1995, dokonał bp Marcjan Trofimiak, ówczesny biskup pomocniczy Archidiecezji lwowskiej. Staraniem ks. prał. Ludwika Kamilewskiego z Łucka została wybudowana plebania. W latach 1992–1994 proboszczem był tu ks. Adam Galek, a w latach 1994–2001 ks. Kazimierz Bolesław Zając. Od listopada 2001 proboszczem parafii Maniewicze i parafii Lubieszów jest ks. Andrzej Maciej Kwiczala.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/Na terenie przykościelnym znajduje się cmentarz legionistów. W centralnej części cmentarza znajduje się betonowy obelisk, o wysokości 4 m, przygotowany do montażu odrestaurowanej płyty pamiątkowej. Na cmentarzu znajduje się 19 mogił ustawionych w dwóch rzędach. Obok kwatery legionowej znajdują się groby proboszczów parafii maniewickiej.
Cmentarz przykościelny powstał w drugiej połowie lat 20. XX wieku, jako cmentarz poekshumacyjny, na który zwieziono szczątki żołnierzy z najbliższej okolicy. 21 czerwca 1929 uroczystego odsłonięcia obelisku na ukończonym cmentarzu dokonał Prezydent RP Ignacy Mościcki. W okresie powojennym cmentarz uległ zniszczeniu, a część mogił została zniwelowana i oddana pod zabudowę. Ze względu na podział gruntów część mogił znalazła się na działce sąsiadującej z plebanią. W 2004 szczątki żołnierzy ze zniwelowanych mogił zostały ekshumowane i pochowane za obeliskiem, tworząc w ten sposób drugi rząd grobów. Ostateczny wygląd cmentarz uzyskał w 2005 po ustawieniu betonowych krzyży i obramowań na mogiłach żołnierzy pochowanych rok wcześniej. Obecnie cmentarz znajduje się pod opieką parafii Maniewicze.

Źrdło: http://pl.wikipedia.org/
Komentarze
#81 | selinofell197 dnia luty 21 2019 14:34:33
Nike Outlet Store Online
Nike Shoes Outlet Online
Ultra Boost Adidas
Red Bottoms Louboutin
Nike Outlet Online
Red Bottom Shoes For Women
Yeezy
Jordan 13
Nike Sneakers For Women
Adidas Yeezy
Christian Louboutin Outlet
Adidas Yeezy
Adidas NMD R2
Valentino
NMD
Christian Louboutin Shoes
Adidas
Yeezy Supply
Hermes Bags
Mens Nike Shoes
Adidas Yeezy 500
Nike Outlet Store Online Shopping
KD 11 shoes
Pandora Outlet
Yeezys Boost 350 V2
Timberland Shoes Outlet
Adidas Yeezy
Nike Shoes
Air Max 2019
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry
Pandora Charms
Nike Outlet
Goyard
Adidas Outlet Online
Air Max 98
Adidas UK
Asics Running Shoes
Ferragamo Belt
Adidas Outlet
Adidas NMD
Fjallraven Kanken
Pandora Jewelry Black Friday Deals 2019
Pandora Outlet
Air Max
Nike Clearance
Nike Running Shoes For Women
Air Max 720
Adidas Superstars
Pandora
Nike Air Max 720
Pandora Outlet
Adidas Shoes
Christian Louboutin Shoes
Adidas Outlet
Adidas UK
Womens Nike Shoes
Goyard Handbags
Fila Sneakers
Christian Louboutin
Nike Running Shoes
Goyard Bags
Yeezy Sneakers
Skechers Shoes
Pandora Charms
Nike Running Shoes
Air Max 95
Nike Factory Store Online
Pandora Charms Sale Clearance
Asics Running
Nike Outlet
Asics Shoes Outlet
Nike Clearance Outlet
Superstar Trainers
Yeezy Trainers
Golden Goose Sneakers
Yeezy Shoes
Adidas NMD
Off White Air Force 1
Adidas Sneakers For Men
Pandora Bracelet
Nike Cortez
Fila Shoes
Timberland Pro Work Boots
Pandora Necklaces Women
Asics Sneakers
Nike Trainers
New Adidas Shoes
Pandora Official Site
Asics Outlet Store
Ferragamo Shoes
Nike Shoes Outlet Online Store
Nike Shoes
Nike Outlet Store Online Shopping
Moncler Outlet
Pandora Charm
Air Max 270 Men
Nike Clearance
Asics Gel Nimbus
Nike Air Max
Nike Shoes
Ferragamo Shoes
Adidas EQT Support
EQT Adidas
Nike Sneakers Sale
Pandora Jewelry
Pandora
Nike Air Max 720
Nike Clearance Outlet
Red Bottom Shoes For Women
Timberland Outlet
Nike Store
Adidas Superstar
NMDS
Adidas NMD
Puma Outlet
NMDS
Nike Shoes 2019
Adidas Yeezy
Vans Shoes Outlet
Nike Outlet Online
Adidas NMD
Nike Store Online
Air Jordan Retro
Valentino Sandals
Kevin Durant Shoes
Yeezy Boost 350 V2
Adidas Ultra Boost Men
Nike Basketball Shoes
Air Max 2019
Nike Shoes
Timberland Boots Outlet
Adidas Outlet
Pandora Charms
Adida
Stan Smith
Pandora Ring
Nike UK
Nike Factory
Air Jordan Retro
Louboutin shoes
Nike Shoes
New Nike Shoes
Christian Louboutin Shoes
Off White Shoes
Asics Outle
Ultra Boost
Puma Outlet Store
Nike Outlet Online
Hermes Belts
Fitflop
Lebron James Shoes
Womens Nike Shoes
Nike Air Max 95
Nike Outlet Online
Nike UK
Nike Trainers
Cheap Basketball Shoes
Louboutin Shoes
Adidas Shoes
Pandora
Nike Store
Nike Outlet Store
Nike Air Max 270 Womens
Adidas Sneakers
Ultra Boost Adidas
Nike Running Shoes For Men
Adidas Shoes
New Shoes
Pandora Bracelet
Fjallraven Backpack
Nike Air Max 270 Men
Nike Lebron 16
Adidas Stan Smith
Louboutin Shoes
Nike Outlet
Red Bottom Heels
Yeezy 500 Blush
Adidas Yeezy
Asics Running Shoes
Yeezy Boost 350
Adidas Shoes Men
Adidas Outlet Store
Nike Factory Store
Pandora Bracelets
Air Jordan Shoes
Jordans Sneakers
Pandora Charms
Fjallraven Kanken
Pandora Bracelet Charms
Christian Louboutin Shoes
Adidas Yeezys
Air Jordan
Balenciaga Shoes
Air Max 270
Nike Air Max 98
Nike Sneakers
Ultra Boost
Red Valentino
Yeezys
Yeezy Boost 350
Nike Cortez
Nike Sneakers For Women
Nike Outlet
Pandora Jewelry Official Site
Balenciaga
Nike Air Max 97 Ultra
Pandora Canada
Pandora Charms
Asics Running Shoes
Longchamp Outlet
Adidas Trainers
Adidas Shoes
Pandora Rings
Adidas Shoes
Adidas Originals Superstar
Timberland Boots
Pandora Jewellery
New Shoes
Nike Trainers
Adidas Shoes
Christian Louboutin Shoes
Pandora Bracelets
Yeezy Sneakers
Timberland Boots
Nike Factory Store Online
Fila Disruptor
Louboutin
Nike Air Max 97
Nike Air Max 97
Adidas UK
Air Max 270 Dusty Cactus
Adidas Superstar Mens
Pandora UK
#82 | Woodlenks788 dnia marzec 11 2019 10:10:35
Adidas new release
Goyard messenger bag
Michael Jordan
Pandora club charm 2019
Zx flux
Nike Jordan shoes
Nike react 87
Kevin hart Nike
Nike alabama shoes 2019
Pandora official site
Adidas hamburg sale
Adidas bermuda grey
Louboutin heels
Lebron 15 ashes
New Pandora charms
Jordan 11
John elliott Air Force 1
Flyknit racer oreo
Nike Air Max 2019
Air Max 180
Nike town
Red Bottom shoes for men
Nike free rn 2019 shield
Air Max 1
All white womens Nike shoes
Adidas Ultra Boost st
Christian Louboutin shoes for women
Nike Vapormax womens
Nike Air Force 1 high
Adidas athletic shoes
Jcpenney Nike shoes womens
Adidas NMD og 2019
Adidas flux
White Jordans
Adidas crazylight
Pandora family charm
Off White Timberland
Vapormax
Nike zoom fly
Air Max 90
Adidas tennis 2019
Nike Air Max 90 essential
Pandora rings valentines day 2019
2019 Adidas Superstar
Air Max 98 2019
Pandora store online
Pandora baby charms
Off white Yeezy
Off White usa
Yeezy 700
Lebron 15 white
Nike air presto
Nike air shoes
Purple Vapormax
Adidas gauntlet 2019 schedule
Pandora best friend charm
Nike zoom winflo 4
All Yeezys
Pandora markville
Adidas NMD r2
Nike Vapormax pink
Nike sb stefan janoski
Nike dual racer
Nike Air Max men
Pandora 16 charm
Off White Air Force 1
NMD hu 2019
Nike metcon
Adidas Yeezy Boost 2019
Nike shoes 2018
Nike Huarache black and white
Nike Air Max green
Off White Vapormax 2019
27c Nike
Human race NMD march 2019
Pandora friendship bracelet
Pandora website
Asics store near me
Pandora price
Yeezy 700
Adidas coupons
Nike Air Max 2019 price
Nike run swift women's running shoes
Disney Pandora bracelet
Nike Air Max motion lw
Nike Air Max 95
Nike Air Vapormax
Girls Adidas Superstar
Air Max 97 og
Yeezy Boost 950
Air Max 270 kids
Adidas Yeezy Boost
Nike Air Force 1 mens
Air Jordan 1
Lebron 14
Adidas flux
Pandora leather Bracelet
Nike Huarache girls
Yeezy 500 sizing
Nike free rn flyknit 2019 women's
Pandora girl
Black Adidas trainers
Nike Air Max
White Nike shoes mens
Adidas NMD r2 2019
Pandora earrings
Asics gel lyte v
Air Max 94
Presto Off White
Pandora bow ring
Nike Presto Off White 2018
Nike flex
Yeezy season 7
Asics gel cumulus 19
Pandora girl
Nike zoom vaporfly 4
Nike epic react flyknit
Adidas bounce
Triple white Air Max 97
Asics women shoes
Black Nike trainers
Hu NMD 2019
Nike Air Max 1
Pandora crown ring
Adidas Originals NMD r1 women's
Max
Pandora unicorn charm
Pandora sale
Adidas Ultra Boost shoes
Adidas Yeezy
Nike sneakers for women
Goyard barneys
Nike flex run 2019
Pandora new york
Off White x Vans
Nike shox women
Nike roshe one
2019 NMD releases
Womens Nike flex 2019 rn
Red Bottom loafers for men
Nike air zoom pegasus 34
Pandora 2019 valentine's day
Pandora earrings
Adidas NMD r1
Nike toddler shoes
Adidas outlet
Nike Air Max sequent 2
Pandora jewelry
Adidas metallic
Mens white Ultra Boost
Www Pandora net
Lebron 16 shoes
Pandora jewelry
How much are Yeezys
Nike Lebron 13
Asics dynamic duomax
Pandora earrings sale
Off White Vans
Yeezy 500 black
Adidas off white
Nike 270 black
Adidas running shoes
Red Bottoms with spikes
Nike shop
Nike hyperdunk 2019 womens
Air Force 1 mid black
Pandora online
Wss Nike
Nike Vapormax
Pandora charms
Olive green Air Max plus
Adidas lacombe
Nike zoom winflo 4
Air Force one shoes
Y3 trainers
Adidas Yeezy UK
Adidas NMD olive green
Air mags
Vapormax Off White
Asics onitsuka
Adidas bounce mens
Black Nike trainers womens
New Nikes 2019
Lebron 15 ashes
Lebron shoes
Yeezy Boost 350 black
Yeezy shoes
Nike and nfl
NMD Adidas 2019
Nike outlet store
Nike Air Max 270 blue
Adidas NMD r1
Air Max 2019 womens
Pandora sale UK
Adidas boston
Yeezy 500
Adidas NMD og
Nike epic react
Pandora ankle bracelet
Adidas NMD r1
Air Max 97 black
Adidas NMD r1
Superstar 2019
Asics nimbus mens
Pandora disney world
Adidas Yeezy price
Nike shoes
Pandora code
Nike Vapormax Flyknit 2
Nike free rn 2019 men's
Nike supreme
Adidas logo 2019
Pandora sale
Adidas NMD
Vapormax
Free running
Adidas Ultra Boost
New Air Force 1
Air Max 95 grey
Nike boys basketball shoes
Adidas city cup
Yeezy 700
Adidas Off White
Pandora charm
Nike factory store coupon
Asics wrestling shoes
Adidas ag
Jordan retro 11
Nike Huarache
Adidas Pure Boost 2019 release date
Adidas collection 2019
Nike zoom pegasus
Olive green Adidas
Adidas casual shoes
Nike Vapormax moc
Pandora net
Pandora bangle
Pandora stud earrings
Nike Vapormax womens
Nike dunk low
Off White black
Air Max 97 og
Adidas supernova st
Blue Adidas high tops
Nike Air Vapormax men
Air Max 98
Pandora australia
Adidas human race price
Adidas Originals Superstar 2019
Vapormax flyknit
Nike air Vapormax plus
Adidas Superstar red
Adidas gazelle grey
Adidas boots 2019
Yeezy Boost 350 v2
Nike com
Pandora stackable rings
Michael Jordan
Nike house shoes
Red Nike sandals
Jordan retro 3
Pandora store
Nike Air Vapormax 97
Jordan 6 infrared
Nike presto pink
Nikelab acg
Nike Air Max 97 yellow
Pandora charms
Nike sneakers for men
Womens Nike free rn commuter 2019
Nike free rn flyknit 2019 women's
Nike off white
Asics gel quantum 180
Nike Air Max 2019
Rainbow Huaraches
Nike water shoes for men
Adidas Ultra Boost clima
Nike running
Nike 270 kids
Womens Nike shox shoes
Adidas academy
Adidas Stan Smith women
Pandora necklace
Pandora hearts
Nike Air Jordan 1
Macys Nike womens
Louboutin
Nike juvenate
Pandora Charms
Nike Blazer mens
Nike flyknit racer mens
Nike kobe 1 protro
Adidas usa
Nike uk
Air Max day 2019
Ultra Boost Adidas 2019
Black and white Yeezys
Nike hyperdunk 2015
Asics trail running shoes
Pandora brasil
Nike 95
Adidas shoes Superstar 2019
#83 | selinofell197 dnia marzec 19 2019 23:10:41
Nike Shoes
Goyard Bags
Nike Outlet Online
Nike Factory Outlet
Adidas Yeezy Sneakers
Adidas UK
Adidas Shoes
Nike Outlet
Adidas Shoes Women
Nike Outlet Store Online Shopping
Fjallraven Backpack
Red Bottom
Pandora Charms
Nike Air Max 270
Timberland Shoes
Pandora Charms
Nike Air Max 720
New Shoes 2019
Timberland Boots For Women
Nike Cortez
Pandora Charms
Nike Shoes For Kids
Michael Jordan Shoes
Mens Basketball Shoes
Adidas Sneakers For Men
Yeezy Boost 350
Nike Store
Pandora Official Site
Ultra Boost
Fila Disruptor
Pandora Charms Sale Clearance
Adidas Shoes
Nike UK
Yeezy Boost 500
Adidas Superstar Women
Adidas Ultra Boost
Adidas Yeezy 500
Nike Air Max 95
Mens Nike Shoes
Nike Shoes
Red Bottoms
Nike Store
Lebrons Shoes
Adidas Store
Yeezys Shoes
Nike Cortez
Balenciaga
Air Max 270 Men
Fila Sandals
Adidas Shoes For Women
Puma
Nike Clearance Store
Yeezy
Air Jordan Sneakers
Puma Shoes
Nike Air Max 270 Womens
Air Max 720
Adidas Outlet Online
Nike Sneakers
Nike Outlet
Air Max 98
Yeezys
Adidas EQT
Nike Sneakers For Men
Christian Louboutin Heels
Red Valentino
Timberland Outlet Store
Yeezy Boost
New Adidas Shoes
Adidas Stan Smith Sneakers
Jordan 12
Nike Factory Store
Nike Air Max 720
Adidas Superstar
Nike UK
Hermes Belt Men
Pandora Jewelry Store
Adidas NMD
Adidas Clearance Sale
Pandora
Off White
Pandora Canada
Off White Nike
Ultra Boost
Asics Running Shoes
Nike Sneakers
NMD
Adidas Shoes
Ferragamo Outlet
Asics Running Shoes
Pandora
Yeezy
NMDS
Yeezy Sneakers
Adidas Outlet
Nike KD Shoes
Pandora Jewelry Official Site
Christian Louboutin Shoes
Yeezys
Fila Shoes For Men
Christian Louboutin Shoes Outlet
New Nike Shoes
Adidas Outlet UK
Nike Shoes
Adidas Outlet
New Air Max 2019
Nike Clearance Store
Pandora Jewelry Store
New Nike Shoes
Timberland Shoes
Nike Outlet Store
Skechers Go Walk
Red Bottom Shoes
Yeezy Supply
Adidas Superstars
Vans Shoes Outlet
Pandora Charms
Nike Lebron 16
Adidas Ultra Boost
Fitflop
Adidas Superstar
Yeezy Boost 350
Christian Louboutin Outlet
Golden Goose
Nike Outlet Online
Nike Outlet Store
Adidas Outlet UK
Asics
Adidas NMD R2
Adidas Superstars
Asics Running Shoes
Asics Running Shoes
Christian Louboutin Outlet
Nike Sneakers Sale
Adidas NMD
Air Jordan 11
Adidas Outlet Online
Asics
Air Max
Nike Store
Nike Shoes
Nike Outlet
Jordan Shoes
Pandora Ring
Christian Louboutin
Goyard Handbags
Fjallraven Backpack
Nike Factory Outlet
Pandora Necklace
Adidas Ultra Boost
Pandora Jewelry
Nike Outlet Online
Womens Nike Shoes
Nike Outlet Store Online Shopping
Louboutin Shoes
Nike Outlet
Pandora Charms
Asics Outlet Online
EQT Adidas
Pandora Bracelet Charms
Nike Shoes
Nike Air Max 97
Timberland Boots
Adidas Stan Smith
Nike Shoes
Timberland Shoes Outlet
Nike Running Shoes For Women
Nike Air Max 95
Yeezy 500
Basketball Shoes
Christian Louboutin Sale
Air Max 97
Adidas Outlet UK
Pandora Ring
Pandora UK
Goyard Handbags
Asics Running Shoes
Air Max 270 Dusty Cactus
Christian Louboutin shoes
Cheap Yeezys
Nike Outlet Store Online Shopping
Pandora Earrings
Balenciaga Sneakers
Adidas Yeezy
Yeezy
Nike UK
Pandora Bracelet Charms
Air Jordan Shoes
Moncler Website
Red Bottom Shoes For Women
Adidas UK
Pandora Charms
Adidas
Nike Outlet Store Online
Valentino
Yeezys
Adidas NMD R2
Longchamp Outlet
Nike Running Shoes For Women
Nike Factory Outlet
Louboutin
Pandora Black Friday
Nike Sneakers
Nike Shoes 2019
Asics
Valentino Sneakers
Air Max 98
Hermes Bags
Pandora Charms Outlet
Adidas Outlet Store
Fjallraven
Pandora Charms Outlet
Air Max 97
Yeezy Boost 350 V2
Nike Air Max 270
New Nike Trainers
Nike Outlet Store
Pandora Jewelry
Nike Shoes For Men
Pandora Jewelry
Christian Louboutin Shoes
Nike Air Max 270
Nike Air Max 97
Pandora Bracelet Charms
Pandora Bracelets And Charms
KD 11
NMD Adidas
Pandora Store
Ferragamo
Nike Running Shoes
NMD R1
Adidas Sneakers For Women
Nike Trainers
Ferragamo Shoes
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 4,140
Najnowszy użytkownik: uhekix
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
ZARZĄD GŁ. I ODDZIAŁY
WALNE ZEBRANIE 29-09-2014
STATUT
SPRAWOZDANIA
WALNE ZEBRANIE 20-10-2017
TAM BYLIŚMY..
WW KOWLU 17.11.2018
W OSTRÓWKACH 2.09.2018
WARĘŻ,BEŁZ, SOKAL 3.08.2018
NA GROBACH-WOŁYŃ 20.07.2018
75.ROCZNICA-WOŁYŃ 7.07.2018
W RYMACZCH I LUBOMLU 19.04.2018
W ŁUCKU 2-3.02.2018
W KOWLU 12.11.2017
NA ZIEMI LWOWSKIEJ 13-15.09.2017
NA GROBACH-WOŁYŃ 14.07.2017
NA PODOLU 22-27.05.2017
W KOWLU 13.11.2016
LWÓW, KRZEMIEN. 7-9.10.2016
NA KASZUBACH 20.09.2016
W OSTRÓWKACH 28.08.2016
W HELENÓWCE 22.07.2016
CHORWACJA, CZARNOG.-2016
W WARSZAWIE 16.03.2016
W KOWLU 13.12.2015
W KOWLU 14.11.2015
WE LWOWIE 10 - 11.10.2015
W OSTRÓWKACH 30.08.2015
W KOSTIUCHNÓWCE 21.08.2015
NA WOŁYNIU 25.07.2015
W BIAŁORUSI 15-19.07.2015
WARSZAWA 24.03.2015
OPŁATEK W KOWLU 14.12.2014
W KOWLU 15.11.2014
NA CMENTARZU W BIELINIE
W RYMACZACH I BINDUDZE
W PAROŚLI I SARNACHi
W ŁUCKU, OŁYCE I KLEWANIU
LWÓW, OLESKO, PODHORCE..
PUBLIKACJE
ZAPOMNIANE POWSTANIE...
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

---------------------------------

 
27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------


Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------


Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły
Wyjazd do Kowla - 17...
75. Rocznica zagład...
Wizyta w Łucku, 2 -...
Byliśmy w Rymaczach...
Uroczystość 75. ro...
Copyright © 2014
Towarzystwo Przyjaciół Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie
Administrator - Tadeusz Halicki, e-mail: thalicki@poczta.onet.pl

 

Administrator - Tadeusz Halicki: thalicki@poczta.onet.pl
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.14