1,930,321 unikalne wizyty
Nawigacja
Artykuły » TAM BYLIŚMY » ZBRODNIA W PAROŚLI
ZBRODNIA W PAROŚLI

W dniu 21 września 2013 roku, członkowie: Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja” w Chełmie, Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie, Chełmskiego Środowiska ŚZŻAK Okręg Wołyński i grupa funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, odwiedzili zbiorową mogiłę pomordowanych mieszkańców przedwojennej polskiej wsi Parośla koło Sarny.

Mieszkańcy zostali zamordowani 9 lutego 1943 roku przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii dowodzoną przez Hrygorija Perechijniaka. Dojście do miejsca w głębi lasu, ( gdzie była polska wieś) było utrudnione. Delegację liczącą 75 osób, do zbiorowej mogiły zaprowadził leśną drogą, ksiądz Władysław Łukasiewicz, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Sarnach.

 


 
Zbrodnia w Parośli I – zbrodnia dokonana przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii pod dowództwem Hryhorija Perehijniaka "Dowbeszki-Korobki" (według Władysława Filara dowodził Korziuk Fedir ps. Kora) w dniu 9 lutego 1943 na ludności polskiej we wsi Parośla w gminie Antonówka, w powiecie sarneńskim województwa wołyńskiego. Liczba ofiar szacowana jest w granicach od 149 do 173 zamordowanych Polaków.
Zbrodnia ta była pierwszym masowym mordem UPA i uważana jest za początek rzezi wołyńskiej.

Przed zbrodnią

Parośla I była polską osadą złożoną z 26 zagród, które zamieszkiwały ok. 130 osób. Od grudnia 1942 kilkuosobowe patrole UPA, czasem udające partyzantów radzieckich, kilkakrotnie przechodziły przez okolice.
Kilka dni przed atakiem na polską kolonię Parośla I sotnia "Dowbeszki-Korobki" (pierwsza sotnia UPA podległej OUN-B) zaatakowała niemiecki posterunek we Włodzimiercu. Stoczyła tam potyczkę z oddziałem policji pomocniczej złożonym z Kozaków. Zabito jednego Niemca i trzech Kozaków, zaś sześciu wzięto do niewoli. Po drodze do Parośli w lesie sotnia napotkała pięciu mieszkańców kolonii Wydymer rąbiących drzewo. Wszyscy zostali zabici.

Zbrodnia
Mieszkańcy Parośli I nie spodziewali się ataku. Uzbrojona głównie w noże i siekiery sotnia bez problemu weszła do wsi podając się za partyzantkę radziecką, po czym rozstawiła straże w pobliżu polskich gospodarstw. Upowcy weszli do domów i zażądali podania sobie obiadu. W domu rodziny Kołodyńskich, gdzie wkroczyło dowództwo sotni, przesłuchali i zamordowali siekierami sześciu prowadzonych ze sobą jeńców kozackich. Upowcy otoczyli wieś i zatrzymywali każdego, kto chciał przez nią przejechać. Po zjedzeniu obiadu rzekomi partyzanci radzieccy stwierdzili, że Parośla zostanie niedługo napadnięta przez hitlerowców i w związku z tym muszą zabezpieczyć ludność przed ich zemstą za udzielanie pomocy partyzantom. Zażądali, by wszyscy Polacy położyli się na ziemi i pozwolili się związać. Miało to dowieść, że zostali zmuszeni do wsparcia partyzantki i uratować ich od niemieckich represji. Mieszkańcy wsi zgodzili się lub też zostali do tego zmuszeni - napastnicy posługiwali się językiem ukraińskim, a nie rosyjskim, co wzbudziło podejrzenia niektórych Polaków.
Związanych i bezbronnych mieszkańców wsi napastnicy zamordowali przy użyciu noży i siekier, zabijając od 149 do 173 osób, w tym kobiety, dzieci i niemowlęta. Ze szczególnym okrucieństwem zamordowano komendanta miejscowego Związku Strzeleckiego Walentego Sawickiego. Udało się uratować jedynie 12 Polakom (według innych źródeł - ośmiu), w większości dzieciom. Część z nich do końca życia pozostała niepełnosprawna. Majątek zabitych został zrabowany i wywieziony na saniach.
Zamordowani zostali pochowani we wspólnym grobie, nad którym usypano kurhan. Wieś Parośla przestała istnieć. Napad przeżyła również sześcioosobowa rodzina żydowska, którą ukrywał w piwnicy Klemens Horoszkiewicz i która nie została odkryta przez sprawców zbrodni.
Siemaszkowie podają, że w zbrodni brali udział Ukraińcy mieszkający w sąsiednich wsiach, dobrze znający zamordowanych, zaś napastników określają jako "bulbowców".
 
Po zbrodni

Po odejściu z Parośli oddział Perehijniaka dokonał kolejnej zbrodni na 15 Polakach w Toptach, planował również atak na Wydymer. Ostatecznie nie doszło do niego, gdyż na miejsce spotkania nie stawił się oddział dowodzony przez Ukraińca nazwiskiem Mizowiec, a "Dowbeszka-Korobka" nie chciał ryzykować uderzenia zbyt małymi siłami. W związku z tym część sotni została rozpuszczona, część zaś ukryła się w leśnym obozie.
Wiadomość o zbrodni w Parośli rozeszła się następnego dnia, kiedy do wsi pojechał gospodarz z Wydymeru umówiony na spotkanie z zamordowanym jak się okazało gospodarzem Hilarym Boberem, zaś do Wydymeru dotarła ciężko ranna w Parośli Maria Bułgajewska. Do spalonej wsi zaczęli przyjeżdżać również inni Polacy z okolicy. Odwieźli oni rannych do szpitala we Włodzimiercu oraz poprosili o osłonę Niemców z Antonówki. Pod ich osłoną zdołali pogrzebać zamordowanych oraz wykonać fotografie ciał.
 
 
Upamiętnienie ofiar zbrodni

Jeszcze w 1943 został wzniesiony pierwszy krzyż upamiętniający zabitych, który już nie istnieje. W lesie, w miejscu dawnej kolonii, Ukrainiec Antin Kowalczuk wzniósł pamiątkowy krzyż z informacją, że zbrodni dokonali nacjonaliści ukraińscy. Jest on obecnie jednak bardzo zaniedbany, a dotarcie do niego - utrudnione.

Źródło http://pl.wikipedia.org/
 
Zbudowany z bazaltu w początkach 20-lecia międzywojennego kościół garnizonowy Korpusu Ochrony Pogranicza, obecnie kościół ojców Pallotynów w Sarnach.

 

 

Rzymskokatolicki kościół Przemienienia Pańskiego w Maniewiczach

Za kościół parafialny posłużyła drewniana kaplica w pobliżu torów kolejowych, wybudowana w 1915 jako kaplica wojskowa. W latach 1922–1926 została wykończona. Nowy, murowany kościół został zbudowany w latach 1933–1937 ze składek wiernych – pracami kierował proboszcz ks. Bolesław Jastrzębski (ur. 1893, wyśw. 1925, zm. 1942). Budowla ma plan krzyża z krótkim transeptem, wielobocznie zamkniętym prezbiterium i dwiema zakrystiami. Frontowe elewacje nawy i transeptu zdobią oryginalne schodkowe szczyty. Elewację frontową zdobił również niewidoczny dziś napis "Sursum Corda".
Do końca 1943 kościół funkcjonował dzięki przybyłemu tu ks. Edmundowi Domańskiemu. Po II wojnie światowej władze sowieckie zamknęły świątynię urządzając w jej wnętrzu magazyn soli mineralnych. Przechowywana tu przez 40 lat sól wywołała nieodwracalne zniszczenia. Sól później została wysadzona w powietrze, zniszczeniu uległo sklepienie i dach. Pierwszą Mszę św. po wielu latach na schodach zrujnowanego kościoła odprawił w 1990 o. Jan Paweł Mucharski OFMCap. Kościół został odzyskany przez wiernych w 1992 i jest odbudowywany i poddawany renowacji.
Ponownego poświęcenia kościoła w Maniewiczach, 4 czerwca 1995, dokonał bp Marcjan Trofimiak, ówczesny biskup pomocniczy Archidiecezji lwowskiej. Staraniem ks. prał. Ludwika Kamilewskiego z Łucka została wybudowana plebania. W latach 1992–1994 proboszczem był tu ks. Adam Galek, a w latach 1994–2001 ks. Kazimierz Bolesław Zając. Od listopada 2001 proboszczem parafii Maniewicze i parafii Lubieszów jest ks. Andrzej Maciej Kwiczala.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/Na terenie przykościelnym znajduje się cmentarz legionistów. W centralnej części cmentarza znajduje się betonowy obelisk, o wysokości 4 m, przygotowany do montażu odrestaurowanej płyty pamiątkowej. Na cmentarzu znajduje się 19 mogił ustawionych w dwóch rzędach. Obok kwatery legionowej znajdują się groby proboszczów parafii maniewickiej.
Cmentarz przykościelny powstał w drugiej połowie lat 20. XX wieku, jako cmentarz poekshumacyjny, na który zwieziono szczątki żołnierzy z najbliższej okolicy. 21 czerwca 1929 uroczystego odsłonięcia obelisku na ukończonym cmentarzu dokonał Prezydent RP Ignacy Mościcki. W okresie powojennym cmentarz uległ zniszczeniu, a część mogił została zniwelowana i oddana pod zabudowę. Ze względu na podział gruntów część mogił znalazła się na działce sąsiadującej z plebanią. W 2004 szczątki żołnierzy ze zniwelowanych mogił zostały ekshumowane i pochowane za obeliskiem, tworząc w ten sposób drugi rząd grobów. Ostateczny wygląd cmentarz uzyskał w 2005 po ustawieniu betonowych krzyży i obramowań na mogiłach żołnierzy pochowanych rok wcześniej. Obecnie cmentarz znajduje się pod opieką parafii Maniewicze.

Źrdło: http://pl.wikipedia.org/
Komentarze
#171 | jkelley3 dnia lipiec 29 2021 09:10:27
#172 | selinofell197 dnia sierpień 11 2021 04:43:06
Nike Shoes For Men
Air Max 98
Kyrie Shoes
Nike Store Online
Womens Nike Shoes
Nike Huarache Women
Adidas Sneakers For Men
Asics
Lebron James Shoes
Nike Kyrie
Vans Shoes
Nike Outlet Store
Nike Shoes
Nike Outlet Store
Jordan 11 Gamma Blue
Ferragamo Belt
Ultra Boost
Nike Clearance
Jordan Kids
Jordan Retro 13
Nike Factory Outlet Store Online
Pandora Sale
Pandora Bracelets
Lebron 16
New Nike Shoes 2019
Nike Basketball Shoes
Air Jordan Retro
Jordans Sneakers
Yeezy
Air Force 1 High
Nike Presto Men
Louboutin Outlet
Nike Air Force
Christian Louboutin Shoes
Womens Nike Shoes
Nike Factory
Nike Sneakers For Men
Nike Outlet Store
Yeezy Sneakers
Pandora Jewelry Official Site
Fjallraven Kanken
Nike Outlet Store Online Shopping
Nike Factory Outlet Store Online
Christian Louboutin Outlet
Yeezy Boost 750
Nike Clearance Outlet
Golden Goose
Nike Sneakers For Men
Cheap Nike
Pandora
Christian Louboutin shoes
Air Jordan 11
Nike Zoom Pegasus 35
Nike Air Max 270
Nike 720
Nike Running Shoes
Pandora Bracelets
Nike Free
Louboutin Heels
Christian Louboutin Outlet
Pandora Outlet
Nike Factory Outlet
Nike Factory
Jordan Retro
NMD R1
Nike Running Shoes For Women
Michael Jordan Shoes
Nike Air Max 95 Essential
Nike Factory Outlet
Nike Shoes
Pandora Necklaces
Yeezy Shoes
Christian Louboutin Shoes
Nike Lebron 16
Nike Shoes
New Nike Air Max 2019
Nike Running Shoes For Women
Nike Free Rn
Pandora Jewelry Official Site USA
Christian Louboutin Shoes
Yeezy Shoes
Nike Outlet Store Online Shopping
Lebron 17 Low
Nike Yeezy
Red Bottom Shoes For Women
Adidas Ultra Boost
Nike Outlet Store Online Shopping
Air Jordan Shoes
Nike Clearance Sale
Pandora Canada
Nike Clearance Outlet
Salvatore Ferragamo
Ferragamo
Basketball Shoes Nike
Nike Cortez
Air Force Ones
Christian Louboutin Shoes
Christian Louboutin
Fjallraven Kanken
Pandora Charms
Pandora
Red Bottom Shoes
Nike Air Max 270 Men
Pandora
Yeezys
New Shoes 2019
Nike Outlet Store
Nike Air Zoom
Louboutin Shoes
New Nike
Nike Shox
Stan Smith Adidas Sneakers
Retro Jordans
Air Max 720
Nike Sneakers
Yeezy 500 Utility Black
Valentino
Nike Sneakers
Nike Black Friday
Pandora Jewelry
Adidas Yeezy
Christian Louboutin Shoes Sale Outlet
Moncler Outlet
Pandora Ring
Pandora Bracelet
Yeezy Boost 350
Pandora Earrings
Adidas NMD
Lebron James Shoes
Nike Outlet
Red Bottom Shoes
Christian Louboutin UK
Nike Air Max 720
Nike Epic React
Air Force 1
Nike Outlet Store
Yeezy Boost 350
Air Max 98
Pandora Charms
KD Shoes
Nike Shoes 2019
Nike Outlet Store Online Shopping
#173 | selinofell197 dnia sierpień 20 2021 12:33:26
Jordan 6
Moncler
Pandora Canada
Air Jordan Sneakers
Jordan 11 Low
Pandora Charms Sale Clearance
Balenciaga Triple S
Nike Air Max
Golden Goose Outlets
Jordan 14
GGDB Sneaker
Fjallraven Kanken
Pandora Jewelry
Jordans Sneakers
Nike Outlet
Pandora Jewelry
Adidas NMD
Pandora Rings
Jordan 5
Pandora Jewelry
Air Jordan Retro 6
Jordan Retro
New Nike Shoes
Yeezy
Nike Sale
Retro Jordan
New Jordans
Air Jordan 4
Jordan 1 Retro
Valentino Shoes
Red Bottom Shoes
Kyrie Shoes
Moncler Vest
Nike Outlet
Air Jordan 5 Retro
Fitflops
Pandora Ring
ECCO
Air Jordan Retro 9
Jordans 4
Yeezy Shoes
Air Max 2018
Ferragamo Shoes
Nike Snkrs
Moncler Outlet Online
Red Bottoms Louboutin
Jordan 11 GYM Red
Moncler Outlet
Air Jordan 11
James Harden shoes
Jordan Retro
Pandora
Nike Shoes For Women
Jordan 10
Golden Goose For Sale
Jordan 12 Retro
Air Jordan 5
Jordan 11
Jordan 6 Rings
Golden Gooses For Sale
Jordan 3s
Air Jordan 4 Retro
Jordan Shoes
Nike Shoes
Balenciaga Sneakers
Air Jordan 8
Outlet Golden Goose
Jordan Shoes For Women
Pandora Jewelry
Nike Shoes
Nike Huarache
Jordan 11
Air Force Ones Shoes
Nike Website
Nike Air Max 95
Fitflop Shoes
Yeezy Shoes
Golden Goose Sneakers
Yeezy
Cheap Jordan Shoes
Jordan 11s
Yeezys
Jordan 11's
Adidas NMD
Jordan Sneakers
GGDB Shoes
Jordan Retro 11
New Jordans
Nike Air Force 1 Low
Moncler Outlet Store
Air Max 90
Jordan 12
Adidas Yeezy Boost 350
Jordan Shoes
Golden Goose Sneakers
Air Jordan 12
Men's Nike Shoes
Golden Goose Sneakers
Air Jordan Sneakers
Jordan 4
Air Jordan
Pandora Bracelet
Louboutin shoes
Jordan 3 Retro
Hermes Birkin
Air Jordans
Nike Shoes Women
Pandora Jewelry Official Site
Pandora Official Site
Air Max 270
Moncler Jackets
Jordans 11
Nike Outlet Store Online Shopping
Red Bottoms Louboutin
Nike Outlet Store Online
Jordan Retro 12
Jordan Retro
Louboutin Shoes
Nike Factory Outlet
Jordan 13s
Jordan 11
Pandora Charms
Moncler Jacket
Air Jordan
Golden Goose Shoes Women
Win Like 96
Soccer Cleats
Ferragamo Outlet
Nike Air Max 98
Golden Goose Mid Star
Moncler Jackets
GGDB
Moncler
Harden Shoes
Jordan Retro 11 Mens
Jordan Shoes For Women
#174 | jkelley3 dnia wrzesień 06 2021 07:42:12
Nike Store UK
Nike Shoes
Adidas Canada
Pandora Charms Sale Clearance
Adidas Women's Shoes
Adidas
Balenciaga Shoes
Pandora Jewelry
Moncler Sale
Yeezy Shoes
Nike Shoes For Women
Asics Outlet
Moncler Jackets
Moncler
Ferragamo
Air Jordan 1 Retro
Yeezy
Asics Sneakers
Adidas Official Website
Pandora Charms
Pandora Charms
Pandora Jewelry Outlet
Pandora Charms Outlet
Yeezy
Nike
Goyard Handbags
Pandora Outlet
Adidas Trainers Sale
Pandora Jewelry
Jordan 1 Retro
Pandora Charms
Pandora Charms
Pandora Jewelry
Nike Canada Online
Nike Air Jordans 1
Nike Outlet
Adidas Sneakers
Nike Snkrs
Nike Outlet Store
Balenciaga Sneakers Sale
Pandora
Pandora Bracelets
Pandora Rings
Pandora Jewelry Official Site
Adidas Outlet
Asics Shoes
Moncler Factory
Balenciaga
Pandora Jewelry Official Site
Pandora
Moncler Jacket For Men
Adidas Shoes Men
Pandora Outlet Online
Nike Canada
Womens Basketball Shoes
Nike Running Shoes Sale
Nike Store
Goyard Bags
Pandora Outlet
Pandora Jewelry Charms
Jordan 1 Retro High
Air Jordan 1 Low
Pandora
Nike Sneakers For Women
Adidas Shoes
Jordans Wholesale Suppliers
Salvatore Ferragamo
Shoes Nike
Pandora
Asics Gel-Kayano
Nike Canada Online Shopping
Wholesale Jordan
Nike Shoes Men
Pandora
Jordan One
Triple S Balenciaga
Moncler Outlet
Pandora Jewelry Official Site
Nike Shoes For Women
Jordan 1 Low
Cheap Womens Adidas Shoes
Air Jordan 1 Dior
Pandora Charm
Pandora Outlet
Nike Shoes Men
Adidas
Pandora Outlet
Pandora Charms
Cheap Jordan Shoes
Adidas Clearance
Yeezy 350
Pandora Bracelets
Pandora Bracelets
Pandora Jewelry
Nike Shoes
Pandora Website
Puma Shoes
Nike Factory
Pandora Jewelry Official Site
Nike Canada Online Shopping
Pandora Official Site
Pandora Jewelry Official Site
Air Jordan 1
Pandora Black Friday
Balenciaga
Ferragamo
Asics Running Shoes For Men
Jordan 1 Mid
Air Jordan 1 Retro High Og
Adidas Shoes
Moncler Jackets
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry
Balenciaga Outlet
Balenciagas
Adidas NMD
Asics
Adidas Running Shoes
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry
Pandora Charms
Men's Nike Shoes
Cheap Moncler Jackets
Wholesale Jordan Shoes From China
Jordan 1's
Pandora
Nike Sneakers For Men
Pandora Charms Bracelets
Moncler Coat
Nike Air Jordan 1
Pandora Charms
Asics Shoes For Men
Air Max 720
Ferragamo Shoes Women
Pandora Official Site
Pandora Jewelry Official Site
Nike
Nike Store
Nike Canada
Pandora Ring
Pandora Charms
Pandora Charms
Nike Shoes Outlet
Salvatore Ferragamo Belt
Nike Outlet Store
Pandora
#175 | jkelley3 dnia wrzesień 11 2021 03:35:28
Nike Outlet Store
Air Jordans 1
Cheap Adidas Shoes
Pandora Jewelry
Pandora Bracelets
Yeezy
Nike Store
Pandora Jewelry
Moncler Jackets
Nike Outlet
Pandora Charms
Pandora Rings
Pandora Jewelry
Jordan Wholesale Distributors
Adidas Shoes
Cheap Nike Shoes
Adidas Canada
Pandora Charms Outlet
New Nike Shoes
Pandora
Moncler Coat
Air Max 720
Adidas Outlet
Pandora Jewelry
Cheap Moncler
Jordan 1 High
Moncler Sales
Moncler Jacket
Adidas Store
Pandora Charms
Cheap Jordan Shoes For Women
Air Jordan Retro 1
Pandora Charms Outlet
Nike Canada Online Shopping
Jordan 1 Dior
Nike Sneakers For Men
Asics Outlet
Adidas Running Shoes For Men
Men's Nike Shoes
Pandora Outlet
Pandora Charms Sale Clearance
Nike Canada Online
Pandora
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry Outlet
Pandora
Adidas
Yeezy
Nike Store
Pandora Outlet
Pandora Jewelry
Yeezy
Pandora Jewelry
Adidas Official Site
Adidas Shoes
Pandora Outlet
Ferragamo
Adidas Sneakers
Adidas Shoes Women
NMD
Wholesale Jordan Shoes From China
Jordan 1 Low
Pandora Jewelry
Pandora Charm Bracelet
Ferragamo Belt
Salvatore Ferragamo Belt
Pandora Charms
Nike Outlet Store
Pandora Jewelry Official Site
Outlet Moncler
Moncler Outlet
Ferragamo
Pandora Jewelry Official Site
Moncler Jackets Outlet
Nike Running Shoes Sale
Nike Shoes Women
Nike Canada Online
Nike Canada
Asics Outlet
Nike Shoes Women
Pandora Jewelry Bracelets
Adidas Shoes
Balenciaga Triple S Sneakers
Pandora Rings
Balenciaga Sneakers
Pandora Charms Sale Clearance
Pandora
Pandora
Nike Shoes Men
Nike Outlet
Nike Shoes Outlet
Asics Gel-Kayano
Pandora Jewelry
Nike Snkrs Canada
Pandora
Pandora Jewelry
Nike Shoes
Goyard Bags
Asics Sneakers For Women
Puma Outlet
Adidas Shoes Men
Moncler Outlet
Pandora Bracelets
Jordan 1s
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry
New Nike Shoes
Pandora
Charms Pandora
Air Jordan 1
Nike Shoes For Men
Basketball Shoes
Asics Shoes Women
Air Jordan 1 Low
Pandora Charms
Balenciaga
Jordan Retro 1
Nike Sneakers Women
Goyard Handbags
Pandora Bracelets
Jordan One
Nike Canada
Pandora Jewelry Official Site
Nike Shoes
Pandora Outlet
Balenciaga
Balenciaga
Ferragamo Shoes
Pandora Jewelry 70% Off Clearance
Nike Store
Pandora Jewelry
Jordans Wholesale Suppliers
Asics Outlet
Nike Air Jordan 1
Pandora Charms Bracelets
Pandora Outlet Online
Adidas Clearance Sale
Pandora Jewelry
Jordan 1 Retro
Balenciaga
Pandora Charms
Asics Running Shoes
Balenciaga Shoes Men
Yeezy Boost 350
Jordan 1 Mid
Pandora
#176 | selinofell197 dnia wrzesień 20 2021 04:38:50
Louboutin Outlet
Mens Nike Shoes
Air Max
Nike Outlet
Moncler Outlet
Nike Presto
Lebron 16
Nike Outlet Store
Nike Air Max 270 Womens
Ferragamo Shoes
Nike Shoes
Nike Basketball Shoes
Yeezy Boost 350
Nike Sneakers Sale
Nike Air Max 270 Women's
Christian Louboutin Outlet
Nike Metcon
Nike Factory Outlet
Asics Outlet
Nike Factory Outlet Store Online
Yeezy 500 Black
Pandora
Pandora Sale
Air Force 1 Mid
Nike Cortez Men
Nike Running Shoes For Women
Nike Air Force 1 Women
Christian Louboutin UK
Adidas Ultra Boost
Air Max 2019
Christian Louboutin Heels
Nike M2k Tekno
Nike Shoes For Men
Adidas Sneakers For Men
Pandora Canada
Nike Shoes
Womens Nike Shoes
Lebron James Shoes
Yeezys
Pandora Outlet
Pandora Earrings
Nike Clearance Outlet
Fjallraven Backpack
Adidas Yeezy
Christian Louboutin
Pandora Charms
Yeezy
Air Jordans
Jordan Retro 11
Nike Factory Store
Jordan Shoes
Nike Air Zoom
Yeezy Boost
Jordan 11 Blue
Nike Sneakers For Men
Christian Louboutin Heels
Pandora Necklaces Women
Red Bottom
Nike Air Max 720
Yeezy
Nike Mags
Yeezy Boost
Pandora Bracelet
Pandora Jewelry Official Site
Ferragamo Belts
Louboutin Shoes
Nike Clearance
Nike Sneakers
Nike Air Max 98
Air Max 98
Air Jordan 13 Retro
Kevin Durant Shoes
Jordan Shoes For Kids
Pandora Charms
Christian Louboutin Shoes
Nike Air Max 95 Essential
Golden Goose
Nike Outlet
Adidas Stan Smith Sneakers
Nike Factory
Nike Store
NMD R1
Nike Shoes For Men
Pandora Ring
Nike Shoes Cyber Monday
Nike Outlet Store Online
Nike Lebron 17
Nike Outlet Store
Nike Store
Nike Outlet Online
Nike Shoes
Louboutin Shoes
Nike Outlet
Adidas NMD
Red Bottoms
Air Force Ones
Ferragamo
Lebron 16
Adidas Ultra Boost
Nike Uptempo
Kyrie Irving Shoes
Nike Air Max 270
Nike Zoom
Kyrie Shoes
Nike Running Shoes For Men
Nike Basketball Shoes
Pandora Charms
Nike Huarache Men
Nike Air Force
Nike Outlet
Pandora Bracelets And Charms
Jordan Retro
Nike Free Rn
Christian Louboutin
Pandora
Air Jordan Shoes
Cheap Nike Shoes
Nike Shoes
Nike Outlet Store Online Shopping
Red Bottom Shoes For Women
New Nike Shoes
Adidas Yeezy
Christian Louboutin Shoes Outlet
Valentino Sandals
Pandora Charms
Pandora
Nike Outlet Online
Kanken Backpack
Nike Factory Store
Louboutin Outlet
Jordans Sneakers
Nike Lebron 16
New Nike Shoes
Nike Clearance
Pandora Bracelet
Nike Running Shoes For Women
Air Jordan Shoes
Christian Louboutin Outlet
Vans Shoes Outlet
Yeezy
Nike Outlet Store
Cheap Nike Shoes
#177 | selinofell197 dnia wrzesień 20 2021 07:17:32
Jordans Sneakers
ECCO
Sneakers GGDB
Air Jordan 10
Moncler Jackets
Jordan 4
Adidas Yeezy Boost 350
Air Max 95
Jordan Retro
Jordan 11
Air Jordan
Air Max 90
Valentino
Air Jordans
Pandora
Cheap Jordan Shoes For Men
Jordan 11 Red
Jordan 3s
Golden Goose Sneakers Sale
Fitflops Sale Clearance
Nike Shoes
Air Jordan Shoes
Louboutin shoes
Huaraches Nike
Jordan 4
Balenciaga Sneakers
Moncler Jacket
Jordan 12 Retro
Adidas NMD
Pandora Bracelets
Nike Shoes
Air Jordan 12
Air Jordan 4 Retro
Jordans 13
Jordan 11 For Sale
Jordan Shoes
Nike Air Max 98 Cone
Birkin Bag
Golden Goose Shoes Men
Soccer Cleats
Pandora Jewelry Official Site
Retro Jordan
Pandora Jewelry
New Jordans
Pandora
Cheap Nike Shoes
Golden Goose Sneakers
Ferragamo
Golden Gooses Sneakers
Jordans Sneakers
Air Jordan 11
New Jordans 2021
Fitflop Sandals Clearance
James Harden shoes
Moncler
Pandora Jewelry
Nike Outlet
Men's Nike Shoes
Nike Outlet Shoes
Retro Jordans
Golden Goose Outlet
GGDB
Nike Outlet Store Online Shopping
Ferragamo Outlet
Nike Air Max 270
Jordan Retro 3
Jordan Retro 12
Moncler Outlet Online
Air Jordan Shoes
Air Jordan Sneakers
Yeezys
Pandora
GGDB
Jordan 5
Moncler Coats
Jordan 11s
Air Jordan 11
Jordan 9
Jordan 4
Jordan Retro
Men Moncler Vest
Yeezys
Jordan 11's
Outlet Golden Goose
Jordans Sneakers
Win Like 96
Red Bottom Shoes
Pandora Charms Sale Clearance
Nike Shoes
Jordan Retro 6
Yeezys
Kyrie Shoes
Jordan 11 Retro
Jordan Retro 8
Mid Star Golden Goose
Yeezy
Golden Goose Sneakers
Yeezy Shoes
Pandora
Moncler Jackets Outlet
Nike For Women
Red Bottoms Shoes
Nike Air Max
Jordans 11
Jordan Retro
Jordan Retro 5
Louboutin Shoes
Balenciaga
Nike Website
Air Jordan Retro 12
Nike Outlet
Pandora Charms
Outlet Moncler
Air Jordan
Cheap Jordan Shoes
Pandora Ring
Golden Goose
Air Jordan 6 Rings
Pandora Charms
Moncler Outlet
Nike Air Max 2018
Nike Snkrs
Kanken Backpack
Air Jordan 5
Nike Outlet Store
Nike Sale
Jordan 14
Nike Air Force
Adidas NMD R1
Pandora Rings Official Site
Jordan 1
Air Jordan 6
Red Bottoms
James Harden Shoes
Air Jordans
Air Force Ones Shoes
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 8,529
Najnowszy użytkownik: ykelut
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
ZARZĄD GŁ. I ODDZIAŁY
WALNE ZEBRANIE 29-09-2014
STATUT
SPRAWOZDANIA
WALNE ZEBRANIE 20-10-2017
TAM BYLIŚMY..
W KOWLU 16.11.2019
HELENÓWKA, WERBA, ZAMŁYNIE 11.07.2019
W OSTRÓWKACH 31,08.2019
NA ZAKARPACIU 5-8,08.2019
W KOWLU 17.11.2018
W OSTRÓWKACH 2.09.2018
WARĘŻ,BEŁZ, SOKAL 3.08.2018
NA GROBACH-WOŁYŃ 20.07.2018
75.ROCZNICA-WOŁYŃ 7.07.2018
W RYMACZCH I LUBOMLU 19.04.2018
W ŁUCKU 2-3.02.2018
W KOWLU 12.11.2017
NA ZIEMI LWOWSKIEJ 13-15.09.2017
NA GROBACH-WOŁYŃ 14.07.2017
NA PODOLU 22-27.05.2017
W KOWLU 13.11.2016
LWÓW, KRZEMIEN. 7-9.10.2016
NA KASZUBACH 20.09.2016
W OSTRÓWKACH 28.08.2016
W HELENÓWCE 22.07.2016
CHORWACJA, CZARNOG.-2016
W WARSZAWIE 16.03.2016
W KOWLU 13.12.2015
W KOWLU 14.11.2015
WE LWOWIE 10 - 11.10.2015
W OSTRÓWKACH 30.08.2015
W KOSTIUCHNÓWCE 21.08.2015
NA WOŁYNIU 25.07.2015
W BIAŁORUSI 15-19.07.2015
WARSZAWA 24.03.2015
OPŁATEK W KOWLU 14.12.2014
W KOWLU 15.11.2014
NA CMENTARZU W BIELINIE
W RYMACZACH I BINDUDZE
W PAROŚLI I SARNACHi
W ŁUCKU, OŁYCE I KLEWANIU
LWÓW, OLESKO, PODHORCE..
PUBLIKACJE
ZAPOMNIANE POWSTANIE...
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

---------------------------------

 
27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------


Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------


Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły
Helenówka, Werba, Z...
Obchody Święta Nie...
2019. OSTRÓWKI miej...
Wycieczka na Zakarpa...
Wyjazd do Kowla - 17...
Copyright © 2014
Towarzystwo Przyjaciół Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie
Administrator - Tadeusz Halicki, e-mail: thalicki@poczta.onet.pl

 

Administrator - Tadeusz Halicki: thalicki@poczta.onet.pl
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.15