1,298,569 unikalne wizyty
Nawigacja
Artykuły » TAM BYLIŚMY » ZBRODNIA W PAROŚLI
ZBRODNIA W PAROŚLI

W dniu 21 września 2013 roku, członkowie: Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja” w Chełmie, Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie, Chełmskiego Środowiska ŚZŻAK Okręg Wołyński i grupa funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, odwiedzili zbiorową mogiłę pomordowanych mieszkańców przedwojennej polskiej wsi Parośla koło Sarny.

Mieszkańcy zostali zamordowani 9 lutego 1943 roku przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii dowodzoną przez Hrygorija Perechijniaka. Dojście do miejsca w głębi lasu, ( gdzie była polska wieś) było utrudnione. Delegację liczącą 75 osób, do zbiorowej mogiły zaprowadził leśną drogą, ksiądz Władysław Łukasiewicz, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Sarnach.

 


 
Zbrodnia w Parośli I – zbrodnia dokonana przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii pod dowództwem Hryhorija Perehijniaka "Dowbeszki-Korobki" (według Władysława Filara dowodził Korziuk Fedir ps. Kora) w dniu 9 lutego 1943 na ludności polskiej we wsi Parośla w gminie Antonówka, w powiecie sarneńskim województwa wołyńskiego. Liczba ofiar szacowana jest w granicach od 149 do 173 zamordowanych Polaków.
Zbrodnia ta była pierwszym masowym mordem UPA i uważana jest za początek rzezi wołyńskiej.

Przed zbrodnią

Parośla I była polską osadą złożoną z 26 zagród, które zamieszkiwały ok. 130 osób. Od grudnia 1942 kilkuosobowe patrole UPA, czasem udające partyzantów radzieckich, kilkakrotnie przechodziły przez okolice.
Kilka dni przed atakiem na polską kolonię Parośla I sotnia "Dowbeszki-Korobki" (pierwsza sotnia UPA podległej OUN-B) zaatakowała niemiecki posterunek we Włodzimiercu. Stoczyła tam potyczkę z oddziałem policji pomocniczej złożonym z Kozaków. Zabito jednego Niemca i trzech Kozaków, zaś sześciu wzięto do niewoli. Po drodze do Parośli w lesie sotnia napotkała pięciu mieszkańców kolonii Wydymer rąbiących drzewo. Wszyscy zostali zabici.

Zbrodnia
Mieszkańcy Parośli I nie spodziewali się ataku. Uzbrojona głównie w noże i siekiery sotnia bez problemu weszła do wsi podając się za partyzantkę radziecką, po czym rozstawiła straże w pobliżu polskich gospodarstw. Upowcy weszli do domów i zażądali podania sobie obiadu. W domu rodziny Kołodyńskich, gdzie wkroczyło dowództwo sotni, przesłuchali i zamordowali siekierami sześciu prowadzonych ze sobą jeńców kozackich. Upowcy otoczyli wieś i zatrzymywali każdego, kto chciał przez nią przejechać. Po zjedzeniu obiadu rzekomi partyzanci radzieccy stwierdzili, że Parośla zostanie niedługo napadnięta przez hitlerowców i w związku z tym muszą zabezpieczyć ludność przed ich zemstą za udzielanie pomocy partyzantom. Zażądali, by wszyscy Polacy położyli się na ziemi i pozwolili się związać. Miało to dowieść, że zostali zmuszeni do wsparcia partyzantki i uratować ich od niemieckich represji. Mieszkańcy wsi zgodzili się lub też zostali do tego zmuszeni - napastnicy posługiwali się językiem ukraińskim, a nie rosyjskim, co wzbudziło podejrzenia niektórych Polaków.
Związanych i bezbronnych mieszkańców wsi napastnicy zamordowali przy użyciu noży i siekier, zabijając od 149 do 173 osób, w tym kobiety, dzieci i niemowlęta. Ze szczególnym okrucieństwem zamordowano komendanta miejscowego Związku Strzeleckiego Walentego Sawickiego. Udało się uratować jedynie 12 Polakom (według innych źródeł - ośmiu), w większości dzieciom. Część z nich do końca życia pozostała niepełnosprawna. Majątek zabitych został zrabowany i wywieziony na saniach.
Zamordowani zostali pochowani we wspólnym grobie, nad którym usypano kurhan. Wieś Parośla przestała istnieć. Napad przeżyła również sześcioosobowa rodzina żydowska, którą ukrywał w piwnicy Klemens Horoszkiewicz i która nie została odkryta przez sprawców zbrodni.
Siemaszkowie podają, że w zbrodni brali udział Ukraińcy mieszkający w sąsiednich wsiach, dobrze znający zamordowanych, zaś napastników określają jako "bulbowców".
 
Po zbrodni

Po odejściu z Parośli oddział Perehijniaka dokonał kolejnej zbrodni na 15 Polakach w Toptach, planował również atak na Wydymer. Ostatecznie nie doszło do niego, gdyż na miejsce spotkania nie stawił się oddział dowodzony przez Ukraińca nazwiskiem Mizowiec, a "Dowbeszka-Korobka" nie chciał ryzykować uderzenia zbyt małymi siłami. W związku z tym część sotni została rozpuszczona, część zaś ukryła się w leśnym obozie.
Wiadomość o zbrodni w Parośli rozeszła się następnego dnia, kiedy do wsi pojechał gospodarz z Wydymeru umówiony na spotkanie z zamordowanym jak się okazało gospodarzem Hilarym Boberem, zaś do Wydymeru dotarła ciężko ranna w Parośli Maria Bułgajewska. Do spalonej wsi zaczęli przyjeżdżać również inni Polacy z okolicy. Odwieźli oni rannych do szpitala we Włodzimiercu oraz poprosili o osłonę Niemców z Antonówki. Pod ich osłoną zdołali pogrzebać zamordowanych oraz wykonać fotografie ciał.
 
 
Upamiętnienie ofiar zbrodni

Jeszcze w 1943 został wzniesiony pierwszy krzyż upamiętniający zabitych, który już nie istnieje. W lesie, w miejscu dawnej kolonii, Ukrainiec Antin Kowalczuk wzniósł pamiątkowy krzyż z informacją, że zbrodni dokonali nacjonaliści ukraińscy. Jest on obecnie jednak bardzo zaniedbany, a dotarcie do niego - utrudnione.

Źródło http://pl.wikipedia.org/
 
Zbudowany z bazaltu w początkach 20-lecia międzywojennego kościół garnizonowy Korpusu Ochrony Pogranicza, obecnie kościół ojców Pallotynów w Sarnach.

 

 

Rzymskokatolicki kościół Przemienienia Pańskiego w Maniewiczach

Za kościół parafialny posłużyła drewniana kaplica w pobliżu torów kolejowych, wybudowana w 1915 jako kaplica wojskowa. W latach 1922–1926 została wykończona. Nowy, murowany kościół został zbudowany w latach 1933–1937 ze składek wiernych – pracami kierował proboszcz ks. Bolesław Jastrzębski (ur. 1893, wyśw. 1925, zm. 1942). Budowla ma plan krzyża z krótkim transeptem, wielobocznie zamkniętym prezbiterium i dwiema zakrystiami. Frontowe elewacje nawy i transeptu zdobią oryginalne schodkowe szczyty. Elewację frontową zdobił również niewidoczny dziś napis "Sursum Corda".
Do końca 1943 kościół funkcjonował dzięki przybyłemu tu ks. Edmundowi Domańskiemu. Po II wojnie światowej władze sowieckie zamknęły świątynię urządzając w jej wnętrzu magazyn soli mineralnych. Przechowywana tu przez 40 lat sól wywołała nieodwracalne zniszczenia. Sól później została wysadzona w powietrze, zniszczeniu uległo sklepienie i dach. Pierwszą Mszę św. po wielu latach na schodach zrujnowanego kościoła odprawił w 1990 o. Jan Paweł Mucharski OFMCap. Kościół został odzyskany przez wiernych w 1992 i jest odbudowywany i poddawany renowacji.
Ponownego poświęcenia kościoła w Maniewiczach, 4 czerwca 1995, dokonał bp Marcjan Trofimiak, ówczesny biskup pomocniczy Archidiecezji lwowskiej. Staraniem ks. prał. Ludwika Kamilewskiego z Łucka została wybudowana plebania. W latach 1992–1994 proboszczem był tu ks. Adam Galek, a w latach 1994–2001 ks. Kazimierz Bolesław Zając. Od listopada 2001 proboszczem parafii Maniewicze i parafii Lubieszów jest ks. Andrzej Maciej Kwiczala.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/Na terenie przykościelnym znajduje się cmentarz legionistów. W centralnej części cmentarza znajduje się betonowy obelisk, o wysokości 4 m, przygotowany do montażu odrestaurowanej płyty pamiątkowej. Na cmentarzu znajduje się 19 mogił ustawionych w dwóch rzędach. Obok kwatery legionowej znajdują się groby proboszczów parafii maniewickiej.
Cmentarz przykościelny powstał w drugiej połowie lat 20. XX wieku, jako cmentarz poekshumacyjny, na który zwieziono szczątki żołnierzy z najbliższej okolicy. 21 czerwca 1929 uroczystego odsłonięcia obelisku na ukończonym cmentarzu dokonał Prezydent RP Ignacy Mościcki. W okresie powojennym cmentarz uległ zniszczeniu, a część mogił została zniwelowana i oddana pod zabudowę. Ze względu na podział gruntów część mogił znalazła się na działce sąsiadującej z plebanią. W 2004 szczątki żołnierzy ze zniwelowanych mogił zostały ekshumowane i pochowane za obeliskiem, tworząc w ten sposób drugi rząd grobów. Ostateczny wygląd cmentarz uzyskał w 2005 po ustawieniu betonowych krzyży i obramowań na mogiłach żołnierzy pochowanych rok wcześniej. Obecnie cmentarz znajduje się pod opieką parafii Maniewicze.

Źrdło: http://pl.wikipedia.org/
Komentarze
#121 | selinofell197 dnia kwiecień 22 2020 09:44:56
Air Jordan Retro
Red Bottoms
Adidas Store
Off White Presto
Nike Clearance Outlet
Louboutin Outlet
Louboutin
Pandora Charms
Yeezy 500
NFL Store Online Shopping
New Nike Shoes
Air Max 97
Nike Shoes
Red Bottom Shoes For Women
NFL Apparel
Womens Nike Shoes
Nike Free Rn 2019
Pandora Bracelet Charms
Skechers Shoes
Pandora Ring
Adidas Yeezy
MLB Baseball Jerseys
Air Max 270 Men
Asics Running Shoes
Fjallraven Kanken
Nike Clearance Sale
Valentino Sneakers
Cheap NFL Jerseys
Adidas NMD
Nike Website
Red Bottom Shoes
Nike Outlet Store
New Nike Shoes
Vans Shoes
Nike Air Max 2019
New Shoes 2019
Nike Store
Pandora Rings Official Site
Yeezy Boost 350
Pandora Necklace For Women
Adidas Sneakers For Men
Puma
Adidas Shoes
Goyard
Adidas Superstars
Air Max 270
MLB Shop Online
Red Bottom Heels
Nike Air Max 2019
Pandora Earrings
NFL Shop
Valentino Shoes
Adidas Ultra Boost
Nike Outlet Store Online
Adidas Superstar
Adidas Shoes
Air Max 2019
Christian Louboutin
Air Max 270 Men
Puma Shoes Outlet
NFL Gear
Air Jordans
Nike KD 11
Fjallraven Kanken Backpack
Basketball Shoes Nike
Christian Louboutin Heels
NFL Store Online Shopping
Pandora Charms
Pandora
MLB Store Official Site
Yeezys
Jordan Retro
Adidas Yeezy
Balenciaga Sneakers
Nike Shoes 2019
Red Bottom Shoes
Jordans Sneakers
NMDS
New Adidas
Kyrie Basketball Shoes
Ferragamo
Nike Shoes For Kids
NFL Jersey
Air Force One Nike
Nike Store
Adidas Shoes
Official NFL Shop
Kevin Durant Shoes
Pandora
Pandora Charms
NBA Jerseys
Nike Sneakers For Women
Yeezy Shoes
Adidas Yeezy
Adidas Superstar Women
Yeezy Boost 750
Yeezy Sneakers
Nike Running Shoes
Nike Factory Outlet Store Online
Asics Running Shoes
Nike Sneakers Outlet
Nike Outlet Store Online Shopping
Pandora Bracelets
NFL Shop Online
Nike Air Max 98
Cortez
Christian Louboutin Outlet
Asics Shoes
Air Max 720
Nike Air Max 95 Essential
Nike Sneakers
Christian Louboutin Shoes Outlet
New Shoes 2019
Yeezys
Best Basketball Shoes
Cheap Yeezy
Nike Sneakers
Nike Outlet Store Online Shopping
Pandora Jewelry Official Site
Adidas
Nike Basketball Shoes
Nike Air Max 98
Adidas Outlet Store
Christian Louboutin Outlet
Pandora Jewelry
Pandora Charms
Nike Shoes
Adidas Outlet Online
Nike Outlet Store Online Shopping
Adidas Outlet UK
MLB Shop
Ultra Boost
Lebron 16 Shoes
Adidas NMD XR1
Nike Outlet Store Online Shopping
Yeezy 500 Black
Asics Shoes Outlet
Adidas Originals Superstar
Adidas Sneakers
Yeezy Boost 350
Air Force 1 Mid
Salvatore Ferragamo Shoes
Ferragamo Shoes
Nike Factory Outlet
Nike Outlet Store
NFL Jersey Sales
Nike Outlet Store Online Shopping
Ultra Boost Adidas
Christian Louboutin Outlet
Nike Factory
Nike Store UK
Nike Sneakers
Nike Zoom Winflo 5
Balenciaga
Ultra Boost
Adidas Clearance
Pandora Charms
Nike Air Max 270 Flyknit
Fila Sandals
Nike Running Shoes For Men
Nike Outlet
Nike Air Max 95
Nike Air Max 270 Womens
Asics Running Shoes
Pandora Jewelry Black Friday
Pandora Charms
Adidas Stan Smith
NFL Jersey
NHL Store
NMD R1
Air Max 2019
MLB Jerseys
Fitflops Sale Clearance
Lebron Shoes
Mens Nike Shoes
Mens Nike Shoes
Fila Shoes
Adidas NMD
Air Max 720
Christian Louboutin Sale
Pandora Jewelry Official Site
Pandora Jewelry Outlet
Nike Air Max 90
Nike Outlet
Nike Clearance
Nike Running Shoes
Pandora Charms
Jordan Retro
Pandora Charms Outlet
Fila Disruptor ii
Pandora Jewelry
Golden Goose
Lebron 16
Lebrons Shoes
Nike Cortez
Pandora Outlet
Christian Louboutin
Yeezy
Pandora Rings
Jordan Retro 11
Nike Clearance
Nike Outlet
Nike Store
Pandora Charms
Michael Jordan Shoes
Pandora Bracelet Charms
NFL Shop Jerseys
Nike Factory
Adidas Ultra Boost
Yeezy Boost 350
Nike Shoes
NBA Shop Online
#122 | jkelley3 dnia kwiecień 24 2020 01:54:27
Nike shox
White Filas mens
Pink Nike Air Max
Mens Pandora bracelet
Black shell toe Adidas womens
Nike zoom all out low 2 women's
Canucks shirt
Adidas Superstar navy blue
Black and orange Baseball jersey
Adidas sneaker releases 2019
Plus size Baseball shirts
Pink NMD
Ultra Boost atr
Yeezys for girls
Adidas and Yeezy
Dallas cowboys polo shirt
Nike fc shoes
Pandora charm
Custom bike shirts
Pandora baby bracelet
Retro 12 nylon
Steelers bumblebee jersey
Human race NMD
Adidas Yeezy Boost women
Red and white Asics
Ravens shirt
Disney Pandora spring 2019
Hot pink Nikes
NMD Original r1
Packers long sleeve
Pandora mom charm bracelet
New york giants store
Youth girls Nike shoes
Off White Vans
Nike sb 2019
Nike Air Max flair
Jordan Retro 11 low top
Mens white Air Force 1
Nike Air Max 97 se
Pink Superstars
Kyrie Irving custom shoes
Nike monarch
Cubs nickname jerseys 2018
Pandora baby bracelet
Nike zoom boys
Nike seattle seahawks
Asics gel kayano black womens
Pandora mens club
Golden state Warriors sweatshirt
Steelers clothing
Nike release dates 2019
Adidas Stan Smith custom
Pandora silver bangle
Nike Jordan 1 2019
Breast cancer awareness shoes Nike
Christian Louboutin france
Adidas Ultra Boost kolor 2019
Cowboys starter jacket
Huaraches mens
Lebron 11 purple
NMD pharrell 2019
Adidas climacool white
Are Ultra Boosts worth it
Air Force 1 foamposite black
Nike be true 2019 Vapormax
Nike Air Jordan xi girls
New Yeezys
Celtics t shirt
Best NFL uniforms
Adidas wide shoes
Pandora canada
Nike air safari 87
All white Air Maxs
Fila women's disruptor 2 premium
Bape NMD
Adidas trefoil
Red blue and white Air Force ones
Nike flyknit racer
Lebron griffey
Adidas NMD pink
Nike Kyrie 3
Kanken wallet
Ecu football jersey
Wholesale football jerseys
Air Jordan Retro 11 premium heiress collection
Christian Louboutin mens high tops
Nike sb ishod wair
Nike flyknit men
Jordans march 3 2019
Camo Adidas womens
Pandora engagement charm
Pink and white Vapormax
Vaughan mills Pandora
49ers new uniforms
Adidas zx flux mens
Seahawks lime green jersey
Pandora daughter charm
Light pink Air Force ones
Adidas Ultra Boost triple black 2019
Toddler girl black Nike shoes
Cheap Red Bottom shoes under $100
Royal blue Adidas
Low top Filas
Dodgers jersey boys
Cheap custom jerseys
NFL sweatshirt
Lebron 12 cork
Nike Lebron xiv
Adidas Ultra Boost oreo
Air Force 1 high 07 lv8 suede
Pandora christmas charms
Yeezy 350 release date
Pandora charm necklace
Nike Jordan retro 6
NMD xr1 black and white
Nike zoom streak 6
All white Air Max 97 mens
Adidas online sale
Nike zoom fearless flyknit
Yeezy Boost 350 turtle dove
Ohio state Lebrons
Buy Christian Louboutin
Adidas winter shoes
Adidas NMDS
Adidas Ultra Boost zebra
Nike Jordans release dates
Christian Louboutin bianca
Black Adidas
Mens vikings sweatshirt
Adidas yung
How much are Yeezy Boost 350
Nike sf af1
San francisco 49ers uniforms
Nike air presto womens yellow
Adidas atr
MLB uniforms
Maid of honor Pandora charm
Red and black Nike basketball shoes
Kanken ox red
Adidas netted shoes
Popular Adidas shoes
Nike af1 low camo
Asics men's gel nimbus 18 running shoe
Nike free white mens
Nike Air Force 1 high
Nike Air Max black on black
Nike Lebron James basketball shoes
Ultra Boost true to size
Nike zoom fly
Nike kd 9 fire and ice
Pandora hawaii charm
Nike Air Vapormax women
All black Vapormax womens
Adidas Boost
Nike Jordan shoes boys
Adidas trail running
Kyrie Irving shoes 3
Do Vapormax run small
Adidas NMD womens
Nike af1 low
NFL team shop
Air Max 97 rainbow
Nike af1 black and white
Pandora promotions 2019
Footaction Air Max 97
Nike Air Max plus men's
Adidas flagship
Speedfactory Adidas
Gray Goyard tote
Nike free rn flyknit 2019 men's running shoe
Pink and green Air Max 97
NMD ri primeknit
Nike slides size 5
Seahawks uniforms
Nike Air Max boys
Adidas forum hi
Girls Adidas high tops
Nike clearance outlet
Red roshes
Nike sf af
Pandora charms official site
Nike lunar mont royal
Adidas aux 3 ban
Cowboys shirt womens
Pandora nutcracker charm
Adidas men's slides black
Nikelab pocket knife
Goyard wristlet
Chicago bears fan shop
Yeezy slippers for sale
New york jets jersey
NFL pro shop
The new Adidas sneakers
New york jets jacket
Adidas Superstar vulc
Nike x virgil abloh
Pandora daisy earrings
Nike khaki
Nike kd
Adidas NMD for womens
Cheap boys Nike trainers
Kanye West 50 cent
Old timberwolves jersey
Nike Air Max 90 toddler girl
Pandora las vegas
7xl NFL jerseys
Asics tenis
Preschool Air Force ones
Air Max 2017
Pandora ring
Adidas NMD black and blue
Nike flyknit 2019
Air Force 1 lv8 white
Air Max 1 jewel
Nike darwin shoes
Eagles uniforms
Steelers ugly sweater
Real Yeezy pirate black
Who is Christian Louboutin
Yeezy 500 release date
Nike zoom live 2019 review
Baltimore orioles uniforms
Alex rodriguez Yankees jersey
Nike mouthpiece
Lebron James basketball shoes
Boys Nike high top shoes
Womens Adidas Superstar athletic shoe
Nike zoom winflo 5 womens
Nike kids
2018 Nike flyknit
Yeezy Boost 350 retail
Nike women's air precision basketball shoes
Asics gt 2000 5 mens
Yeezy 750
Yeezy 250 v2
White shell toe Adidas
Off White Vapormax laces
Real Yeezy beluga
Pandora rose earrings
Adidas Pure Boost oreo
Adidas ph
Asics gel quantum
Doc martens x Off White
Pandora cloud
Celtics kyrie irving jersey
Yeezy 750 2019
2019 Yeezy 350 v2
49ers jersey
Wade boggs devil rays jersey
Jordan super fly 5
Nike air precision 2 review
Nike Air Jordan red and white
New NFL jerseys
Nike uptempo pink
Nike Air Max 90 junior black
Yeezys 950
Orange Fila shoes
Ultra Boost release dates
#123 | selinofell197 dnia maj 05 2020 07:28:24
Pandora Jewelry
Nike Roshes
New Jordans 2019
Louboutin Shoes
Christian Louboutin shoes
Air Jordan 11
Jordan 11 Space Jam
Jordan Shoes
Fitflop Shoes
Pandora Jewelry Official Site
Jordan Retro
Louboutin Shoes
Adidas NMD
Pandora
Yeezy
Christian Louboutin Shoes
Balenciaga Sneakers
Kate Spade Handbags
Nike Air Max
Nike Air Max 98 Cone
Pandora Jewelry
Yeezy
Kate Spade Bags
Pandora
Kate Spade Outlet
Air Max 270
Moncler UK
Air Jordan 12
Nike Air Max
Pandora Bracelets
Retro Jordan 11
Pandora Jewelry Official Site
Nike Air Max
Air Force 1 Shoes
Nike Vapormax Flyknit
Pandora
Fitflop Sale Clearance
Pandora
Pandora Canada
Nike Sneakers
Adidas Shoes For Women
Nike Air Max 2018
Pandora CZ
Pandora
Air Max 95
Adidas NMD
Ferragamo Belt
Triple S Balenciaga
Air Jordans
Pandora Jewelry
Pandora Outlet
Pandora Bracelets
Air Jordans
Vans Shoes
Adidas Yeezy
Christian Louboutin Shoes
Red Bottom Shoes For Women
Jordan Shoes For Men
Air Force 1 Shoes
Nike Outlet
Lebron 15
Christian Louboutin Heels
Fitflop Shoes
Jordan Retro
Adidas NMD
Pandora Charm
Air Jordan Sneakers
Christian Louboutin Shoes
Pandora Bracelet Charms
Pandora Charms
Christian Louboutin
Pandora Disney
Ferragamo Shoes
Pandora Charms
Pandora Bracelets
Pandora Jewelry Official Site
Christian Louboutin Shoes
Moncler
Adidas Yeezy
Pandora Jewelry
ECCO Shoes
Louboutin Shoes
Fitflop
Kanken Backpack
Valentino Sneakers
Fenty Puma
Nike Outlet Store
Pandora Charms Sale Clearance
Pandora Bracelet
Pandora Bracelet
Jordan 11 For Sale
Ferragamo Shoes
Nike Huarache
Lebron Shoes
Puma Shoes For Women
Soccer Cleats
Stan Smith
Jordan 11
Kevin Durant Shoes
Pandora Jewelry
Moncler Outlet Online
VaporMax
Pandora Charms
Pandora
New Jordans
Jordan 9
Nike Shoes For Women
Nike Outlet
Jordan Shoes
Pandora Charm Bracelet
Adidas Yeezy
Jordan Shoes
Pandora Outlet
Pandora Jewelry Official Site
Fitflop Outlet
Yeezy
Moncler Official Site
Yeezy Boost 350
Nike Vapormax
Jordan Sneakers
Pandora Jewelry
Adidas Outlet
Air Force Ones Shoes
Moncler Outlet
Pandora Jewelry Charms
Nike Roshe
Pandora
Red Jordan 11
James Harden Shoes
Moncler Outlet
Adidas NMD R1
Goyard Handbags
Kate Spade Handbags
Pandora Jewelry
Moncler Sale
Christian Louboutin
Yeezy
Pandora Rings
Red Bottom Shoes
Nike Outlet Store Online
Nike Air Max 270
Christian Louboutin Outlet
Curry Shoes
Harden vol 1
Air Max 270
Goyard Bags
Nike Outlet Online Store
Moncler Sale
Adidas Sneakers
Kate Spade
Pandora Rings
Pandora Charms
Red Bottoms Louboutin
Nike Outlet Store
Adidas NMD
ECCO
Pandora Charms
Pandora Bracelet Charms
Ultra Boost
Pandora Outlet
Pandora Charms
Kate Spade
Nike Epic React Flyknit
Pandora
Nike Outlet Store
Nike Air Force
Jordan 4
Yeezy Boost 350
Moncler Jackets
Kyrie 3 Shoes
Nike Clearance Store
Pandora Jewelry
Nike Kyrie Irving Shoes
Nike Outlet Online
Jordan Retro 11
Air Jordan 10
Pandora Ring
Yeezy Adidas
Hermes Birkin
Nike Clearance
Balenciaga
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry
Jordan Win Like 96
Red Bottoms
Yeezys
Fitflops
Balenciaga Sneakers
Nike Outlet Store
Pandora Jewelry
Adidas Yeezy
Pandora Outlet
Air Jordan 8
Nike Vapormax
Vapormax Plus
Jordan 14
Pandora Jewelry
Nike Shoes For Men
Air Max 90
Kate Spade
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 6,578
Najnowszy użytkownik: amyhyxup
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
ZARZĄD GŁ. I ODDZIAŁY
WALNE ZEBRANIE 29-09-2014
STATUT
SPRAWOZDANIA
WALNE ZEBRANIE 20-10-2017
TAM BYLIŚMY..
W KOWLU 16.11.2019
W OSTRÓWKACH 31,08.2019
NA ZAKARPACIU 5-8,08.2019
W KOWLU 17.11.2018
W OSTRÓWKACH 2.09.2018
WARĘŻ,BEŁZ, SOKAL 3.08.2018
NA GROBACH-WOŁYŃ 20.07.2018
75.ROCZNICA-WOŁYŃ 7.07.2018
W RYMACZCH I LUBOMLU 19.04.2018
W ŁUCKU 2-3.02.2018
W KOWLU 12.11.2017
NA ZIEMI LWOWSKIEJ 13-15.09.2017
NA GROBACH-WOŁYŃ 14.07.2017
NA PODOLU 22-27.05.2017
W KOWLU 13.11.2016
LWÓW, KRZEMIEN. 7-9.10.2016
NA KASZUBACH 20.09.2016
W OSTRÓWKACH 28.08.2016
W HELENÓWCE 22.07.2016
CHORWACJA, CZARNOG.-2016
W WARSZAWIE 16.03.2016
W KOWLU 13.12.2015
W KOWLU 14.11.2015
WE LWOWIE 10 - 11.10.2015
W OSTRÓWKACH 30.08.2015
W KOSTIUCHNÓWCE 21.08.2015
NA WOŁYNIU 25.07.2015
W BIAŁORUSI 15-19.07.2015
WARSZAWA 24.03.2015
OPŁATEK W KOWLU 14.12.2014
W KOWLU 15.11.2014
NA CMENTARZU W BIELINIE
W RYMACZACH I BINDUDZE
W PAROŚLI I SARNACHi
W ŁUCKU, OŁYCE I KLEWANIU
LWÓW, OLESKO, PODHORCE..
PUBLIKACJE
ZAPOMNIANE POWSTANIE...
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

---------------------------------

 
27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------


Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------


Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły
Obchody Święta Nie...
2019. OSTRÓWKI miej...
Wycieczka na Zakarpa...
Wyjazd do Kowla - 17...
75. Rocznica zagład...
Copyright © 2014
Towarzystwo Przyjaciół Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie
Administrator - Tadeusz Halicki, e-mail: thalicki@poczta.onet.pl

 

Administrator - Tadeusz Halicki: thalicki@poczta.onet.pl
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.13