891,292 unikalne wizyty
Nawigacja
Artykuły » TAM BYLIŚMY » ZBRODNIA W PAROŚLI
ZBRODNIA W PAROŚLI

W dniu 21 września 2013 roku, członkowie: Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja” w Chełmie, Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie, Chełmskiego Środowiska ŚZŻAK Okręg Wołyński i grupa funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, odwiedzili zbiorową mogiłę pomordowanych mieszkańców przedwojennej polskiej wsi Parośla koło Sarny.

Mieszkańcy zostali zamordowani 9 lutego 1943 roku przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii dowodzoną przez Hrygorija Perechijniaka. Dojście do miejsca w głębi lasu, ( gdzie była polska wieś) było utrudnione. Delegację liczącą 75 osób, do zbiorowej mogiły zaprowadził leśną drogą, ksiądz Władysław Łukasiewicz, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Sarnach.

 


 
Zbrodnia w Parośli I – zbrodnia dokonana przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii pod dowództwem Hryhorija Perehijniaka "Dowbeszki-Korobki" (według Władysława Filara dowodził Korziuk Fedir ps. Kora) w dniu 9 lutego 1943 na ludności polskiej we wsi Parośla w gminie Antonówka, w powiecie sarneńskim województwa wołyńskiego. Liczba ofiar szacowana jest w granicach od 149 do 173 zamordowanych Polaków.
Zbrodnia ta była pierwszym masowym mordem UPA i uważana jest za początek rzezi wołyńskiej.

Przed zbrodnią

Parośla I była polską osadą złożoną z 26 zagród, które zamieszkiwały ok. 130 osób. Od grudnia 1942 kilkuosobowe patrole UPA, czasem udające partyzantów radzieckich, kilkakrotnie przechodziły przez okolice.
Kilka dni przed atakiem na polską kolonię Parośla I sotnia "Dowbeszki-Korobki" (pierwsza sotnia UPA podległej OUN-B) zaatakowała niemiecki posterunek we Włodzimiercu. Stoczyła tam potyczkę z oddziałem policji pomocniczej złożonym z Kozaków. Zabito jednego Niemca i trzech Kozaków, zaś sześciu wzięto do niewoli. Po drodze do Parośli w lesie sotnia napotkała pięciu mieszkańców kolonii Wydymer rąbiących drzewo. Wszyscy zostali zabici.

Zbrodnia
Mieszkańcy Parośli I nie spodziewali się ataku. Uzbrojona głównie w noże i siekiery sotnia bez problemu weszła do wsi podając się za partyzantkę radziecką, po czym rozstawiła straże w pobliżu polskich gospodarstw. Upowcy weszli do domów i zażądali podania sobie obiadu. W domu rodziny Kołodyńskich, gdzie wkroczyło dowództwo sotni, przesłuchali i zamordowali siekierami sześciu prowadzonych ze sobą jeńców kozackich. Upowcy otoczyli wieś i zatrzymywali każdego, kto chciał przez nią przejechać. Po zjedzeniu obiadu rzekomi partyzanci radzieccy stwierdzili, że Parośla zostanie niedługo napadnięta przez hitlerowców i w związku z tym muszą zabezpieczyć ludność przed ich zemstą za udzielanie pomocy partyzantom. Zażądali, by wszyscy Polacy położyli się na ziemi i pozwolili się związać. Miało to dowieść, że zostali zmuszeni do wsparcia partyzantki i uratować ich od niemieckich represji. Mieszkańcy wsi zgodzili się lub też zostali do tego zmuszeni - napastnicy posługiwali się językiem ukraińskim, a nie rosyjskim, co wzbudziło podejrzenia niektórych Polaków.
Związanych i bezbronnych mieszkańców wsi napastnicy zamordowali przy użyciu noży i siekier, zabijając od 149 do 173 osób, w tym kobiety, dzieci i niemowlęta. Ze szczególnym okrucieństwem zamordowano komendanta miejscowego Związku Strzeleckiego Walentego Sawickiego. Udało się uratować jedynie 12 Polakom (według innych źródeł - ośmiu), w większości dzieciom. Część z nich do końca życia pozostała niepełnosprawna. Majątek zabitych został zrabowany i wywieziony na saniach.
Zamordowani zostali pochowani we wspólnym grobie, nad którym usypano kurhan. Wieś Parośla przestała istnieć. Napad przeżyła również sześcioosobowa rodzina żydowska, którą ukrywał w piwnicy Klemens Horoszkiewicz i która nie została odkryta przez sprawców zbrodni.
Siemaszkowie podają, że w zbrodni brali udział Ukraińcy mieszkający w sąsiednich wsiach, dobrze znający zamordowanych, zaś napastników określają jako "bulbowców".
 
Po zbrodni

Po odejściu z Parośli oddział Perehijniaka dokonał kolejnej zbrodni na 15 Polakach w Toptach, planował również atak na Wydymer. Ostatecznie nie doszło do niego, gdyż na miejsce spotkania nie stawił się oddział dowodzony przez Ukraińca nazwiskiem Mizowiec, a "Dowbeszka-Korobka" nie chciał ryzykować uderzenia zbyt małymi siłami. W związku z tym część sotni została rozpuszczona, część zaś ukryła się w leśnym obozie.
Wiadomość o zbrodni w Parośli rozeszła się następnego dnia, kiedy do wsi pojechał gospodarz z Wydymeru umówiony na spotkanie z zamordowanym jak się okazało gospodarzem Hilarym Boberem, zaś do Wydymeru dotarła ciężko ranna w Parośli Maria Bułgajewska. Do spalonej wsi zaczęli przyjeżdżać również inni Polacy z okolicy. Odwieźli oni rannych do szpitala we Włodzimiercu oraz poprosili o osłonę Niemców z Antonówki. Pod ich osłoną zdołali pogrzebać zamordowanych oraz wykonać fotografie ciał.
 
 
Upamiętnienie ofiar zbrodni

Jeszcze w 1943 został wzniesiony pierwszy krzyż upamiętniający zabitych, który już nie istnieje. W lesie, w miejscu dawnej kolonii, Ukrainiec Antin Kowalczuk wzniósł pamiątkowy krzyż z informacją, że zbrodni dokonali nacjonaliści ukraińscy. Jest on obecnie jednak bardzo zaniedbany, a dotarcie do niego - utrudnione.

Źródło http://pl.wikipedia.org/
 
Zbudowany z bazaltu w początkach 20-lecia międzywojennego kościół garnizonowy Korpusu Ochrony Pogranicza, obecnie kościół ojców Pallotynów w Sarnach.

 

 

Rzymskokatolicki kościół Przemienienia Pańskiego w Maniewiczach

Za kościół parafialny posłużyła drewniana kaplica w pobliżu torów kolejowych, wybudowana w 1915 jako kaplica wojskowa. W latach 1922–1926 została wykończona. Nowy, murowany kościół został zbudowany w latach 1933–1937 ze składek wiernych – pracami kierował proboszcz ks. Bolesław Jastrzębski (ur. 1893, wyśw. 1925, zm. 1942). Budowla ma plan krzyża z krótkim transeptem, wielobocznie zamkniętym prezbiterium i dwiema zakrystiami. Frontowe elewacje nawy i transeptu zdobią oryginalne schodkowe szczyty. Elewację frontową zdobił również niewidoczny dziś napis "Sursum Corda".
Do końca 1943 kościół funkcjonował dzięki przybyłemu tu ks. Edmundowi Domańskiemu. Po II wojnie światowej władze sowieckie zamknęły świątynię urządzając w jej wnętrzu magazyn soli mineralnych. Przechowywana tu przez 40 lat sól wywołała nieodwracalne zniszczenia. Sól później została wysadzona w powietrze, zniszczeniu uległo sklepienie i dach. Pierwszą Mszę św. po wielu latach na schodach zrujnowanego kościoła odprawił w 1990 o. Jan Paweł Mucharski OFMCap. Kościół został odzyskany przez wiernych w 1992 i jest odbudowywany i poddawany renowacji.
Ponownego poświęcenia kościoła w Maniewiczach, 4 czerwca 1995, dokonał bp Marcjan Trofimiak, ówczesny biskup pomocniczy Archidiecezji lwowskiej. Staraniem ks. prał. Ludwika Kamilewskiego z Łucka została wybudowana plebania. W latach 1992–1994 proboszczem był tu ks. Adam Galek, a w latach 1994–2001 ks. Kazimierz Bolesław Zając. Od listopada 2001 proboszczem parafii Maniewicze i parafii Lubieszów jest ks. Andrzej Maciej Kwiczala.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/Na terenie przykościelnym znajduje się cmentarz legionistów. W centralnej części cmentarza znajduje się betonowy obelisk, o wysokości 4 m, przygotowany do montażu odrestaurowanej płyty pamiątkowej. Na cmentarzu znajduje się 19 mogił ustawionych w dwóch rzędach. Obok kwatery legionowej znajdują się groby proboszczów parafii maniewickiej.
Cmentarz przykościelny powstał w drugiej połowie lat 20. XX wieku, jako cmentarz poekshumacyjny, na który zwieziono szczątki żołnierzy z najbliższej okolicy. 21 czerwca 1929 uroczystego odsłonięcia obelisku na ukończonym cmentarzu dokonał Prezydent RP Ignacy Mościcki. W okresie powojennym cmentarz uległ zniszczeniu, a część mogił została zniwelowana i oddana pod zabudowę. Ze względu na podział gruntów część mogił znalazła się na działce sąsiadującej z plebanią. W 2004 szczątki żołnierzy ze zniwelowanych mogił zostały ekshumowane i pochowane za obeliskiem, tworząc w ten sposób drugi rząd grobów. Ostateczny wygląd cmentarz uzyskał w 2005 po ustawieniu betonowych krzyży i obramowań na mogiłach żołnierzy pochowanych rok wcześniej. Obecnie cmentarz znajduje się pod opieką parafii Maniewicze.

Źrdło: http://pl.wikipedia.org/
Komentarze
#91 | rockalisons dnia lipiec 05 2019 11:50:49
コーチ バッグ アウトレットはアメリカのデザイナーハンドバッグの極めて有名な商標名である。通常コーチ アウトレット オンライン ストア商品が贅沢なブランドとみなされるけれども、安価な価格でのまだ。今日、コーチ 店舗アクセサリを捜しているほとんどの人々は、より急勾配なディスカウントの検索において、コーチ アウトレットでそれらを捜す。コーチ アウトレット オンライン ストアは、まさにコーチ アウトレット バッグ、小さな変更財布、またはバッグを通して購入する最も安価なアイテムである。あなたがコーチ バッグ アウトレットを人に述べる時 時間 コーチ 公式 アウトレット のほとんど または大きいコーチ アウトレット 店舗は、会話を始める。そのような常識は、買い物している より容易な仕事 あなたのクリスマスを作るためにコーチ アウトレット オンライン ストアが種々の価格ポイントにたくさんの種々の製品を持っていることではない。
#92 | rockalisons dnia lipiec 05 2019 11:51:11
Ralphlauren.com|Cheap Nfl Jerseys From China
Ebay.com|Cheap Sports Jerseys
Ralph Lauren Polo Shirts Outlet|Cheap Jerseys Online
Maillot Foot Pas Cher|Cheap Nfl Jerseys From China
Maillot De Foot Pas Cher|Cheap Jerseys From China
Chaussures Louboutin Pas Cher|Cheap Jerseys
Maillot Foot Pas Cher|Human Hair Lace Front Wigs
Maillot Foot|Cheap Football Jerseys
Maillot Foot Pas Cher|Cheap Sports Jerseys
Maillot Equipe De France Pas Cher|Coach Bags On Sale Outlet
Maillot Foot Pas Cher|Coach Outlet Store Online
Michael Kors Outlet Canada|Create Your Own Shirt
Michael Kors Canada Sale|Cheap Custom Phone Cases
Coach Factory Outlet Online|Cheap Phone Cases
Cheap Nfl Jerseys|Full Lace Human Hair Wigs
Cheap Authentic Jerseys From China|Full Lace Human Hair Wigs
Coach Outlet Online Store|Human Hair Wigs
Cheap Nhl Jerseys|Nba Jerseys For Cheap|Human Hair Lace Front Wigs
Cheap Nfl Authentic Jerseys|Lace Front Wigs
Coach Outlet Store Online|Official Coach Factory Outlet Online
Coach Outlet Store|T Shirt Design
Cheap Nfl Jerseys China|Cheap Bape Hoodie
Coach Outlet Online|Bape Store
Cheap Authentic Jerseys|Bape Sale
Cheap Jerseys Online|Goyard Online Store
Cheap Nfl Jerseys|Goyard Online Shop
Cheap Jerseys Online|Goyard Online
Cheap Authentic Jerseys|Michael Kors Outlet Online
Cheap Nfl Authentic Jerseys|Michael Kors Handbags Outlet
Cheap Authentic Nfl Jerseys|Michael Korrs Outlet Stor
Cheap Jerseys Online|Oakley Sunglasses Outlet
Cheap Jerseys Online|Cheap Real Oakley Sunglasses
Nfljerseys|Oakley Store
Amazon.com|Swarovski Outlet
Website|Swarovski Store
Cheap Sports Jerseys|Swarovski Sale
Information|Tumi Outlet
Penzu.com|Tumi Outlet Store
Cheap Sports Jerseys|Tumi Sale
Www.Tumblr.com|Vera Bradley Outlet Sale
Official Coach Outlet Online|Vera Bradley Outlet Store
Coach Outlet Coupons|Vera Bradley Outlet Online
Nfl Jerseys Sales|Yeti Cooler Sale
Coach Purses Outlet|Yeti Store
Coach Outlet Factory|Cheap Yeti Coolers
Coach Outlet Factory Store|Michael Kors Väska Rea
Coach Outlet Sale|Michael Kors Väska
Coach Outlet Online Store|Michael Kors Väska Outlet
Designer Phone Cases|Michael Kors Väska Rea
Cheap Authentic Nfl Jerseys|Väska Michael Kors
Cheap Authentic Jerseys From China|Michael Kors Väska
Cheap Sports Jerseys|Väskor Michael Kors
Discount Nfl Jerseys|MK Rea
Cheap Jerseys Online|Camisetas De Futbol Baratas
Custom Phone Case|Camiseta Real Madrid Barata
Cheap Authentic Jerseys|Camisetas De Futbol Baratas
Custom T Shirt Design|Comprar Camisetas De Futbo
Cheap Custom Shirts|Camisetas De Futbol
Cheap Human Hair Wigs|Camisetas Futbol Baratas
Full Fce Front Wigs|Camisetas De Futbol Baratas
Human Hair Lace Front Wigs||Tiendas De Futbol
Cheap Jerseys Online|Comprar Camisetas De Futbol
Cheap Nfl Jerseys China|Comprar Camisetas De Futbol
Cheap Nfl Jerseys From Chin|Camisetas Futbol
Cheap Jerseys From China|Maglie Calcio Poco Prezzo
Cheap Authentic Nfl Jerseys|Maglie Calcio A Poco Prezzo
Cheap Authentic Nfl Jerseys|Maglie Calcio Poco Prezzo
Cheap Authentic Jerseys From China|Maglie Calcio A Poco Prezzo
Cheap Authentic Nfl Jerseys|Maglie Calcio A Poco Prezzo
Cheap Authentic Jerseys|Maglie Italia
Make Your Own Shirt|Maglie Calcio Poco Prezzo
#93 | Woodlenks788 dnia lipiec 10 2019 05:03:32
White Kanye
Nike team hustle d8
Off White Converse price
Adidas Boost
Adidas Originals Ultra Boost men
Adidas argentina
Adidas store london
Adidas originals
Nike kids
Pandora heart charm
Nike basketball shoes 2017
Off White store los angeles
Nike dunk
Black Adidas slides
Adidas Ultra Boost parley
Dicks Nike shoes
Adidas Superstar black
Adidas Yeezy Boost 350
Vapormax 97
Goyard purse
Christian Louboutin boots for women
Pandora friendship charm
Air Max 97 skepta
Mens Ultra Boost
Asics gel venture 5 mens
White Nike Vapormax
Cortez kenny
Vapormax Flyknit
Pandora essence
Retired Pandora charms
Air Max sale
Adidas tubular white
Air Force 1
Nike Air Max 98
White Nike tennis shoes
Pandora christmas 2019
Air Max 97 plus
Off White Presto
Pandora timeless elegance ring
Air Max 97 black
Adidas Superstar 2019
Adidas neo
Shoes Adidas 2019
Yeezy shoes women
Pandora girlfriend charm
Nike Air Max 90 womens
Adidas indoor super
Lebron 15 low
Yeezy boots
Nike Air Max 97 mens
Womens Nike free rn 2019
Pandora sale UK
Nike womens runners
Yeezy supply
Chinese new year Ultra Boost 2019
Nike women's running shoes sale
Air Max 1
Toddler Nikes
Jordans 2019
Yeezy
Nike Vapormax
Jared Pandora
Asics gel lyte men
NMD sale
Adidas NMD camo
97 Vapormax
Air Max 97 all black
Y3 trainers
Nike Air Max 2019 womens
Kids Nike shox
Most expensive Nike shoes
Nike Air Max 90
Asics gt 1000 womens
Pandora charms 2019
Nike tanger outlet
Air Max 98
Adidas Superstar kids
Adidas size chart
All white Air Max 95
Nike store near me
Nike academy
Nike retailmenot
Pandora charm bracelet
Adidas sandals
Yellow Nikes
Nike air white shoes
Ultra Boost black
Pandora sale UK
Nike Air Force 270
Adidas Superstar release dates 2019
Nike Air Max 270
Yeezy Boost 750 black
Nike metcon
Asics mens walking shoes
Louboutin sneakers
Pandora locations near me
Pandora butterfly charm
Nike air zoom pegasus 34 mens
Adidas goretex
Nike baby
Air Max
Lebron 15 review
Adidas pro model black
Adidas Off White
Famous footwear Adidas
Nike free rn commuter 2019 dx
Vapormax sale
Pandora chain
Latest NMD 2019
Nike thea white
Pandora hawaii charm
Asics gel scram 3
Air Max 97 black
Louboutin heels
Adidas dame 3
Nike invigor
Men Vapormax
Nike Air Force 1 black
NMD
Pink Huaraches
Nike monarch
Goyard purse
Michael Jordan
Red Bottom heels for women
Nike Air Max plus men's
Nike Flyknit racer
Nike Air Max 95
Nike lunar force 1 duckboot
Off White men
Nike free 4.0 flyknit
Pandora promotions
Yeezy Boost
Orange Huaraches
Pandora online shopping
Nike flyknit 2019 men's
Adidas Superstar
Y3 pure Boost
Men Vapormax
Nike Air Max black
Asics kayano
Nike free 4.0 flyknit
Adidas EQT white
New Huaraches 2019 release date
Adidas NMD human race
Gel nimbus 18 womens
Nike terra sertig
Pandora 2019 spring collection
Nike Huarache
Pandora princess ring
White Christian Louboutin
Adidas gazelle mens
Jordan retro
Air Max 90 white
Air Force one
Adidas EQT 2019
Michael Jordan
Nike flat shoes
Nike hyperdunk 2017 low
Black Air Force 1
Air Max 97 white
Lebron James 16 shoes
Nike tns khaki
Adidas deerupt
Nike Huarache men
Nike release
Kohls Asics
Air Force special forces
Space jam
Yeezys men
Lebron James new shoes 2019
Nike roshe kids
Nike air zoom structure
Burgundy Nike shoes
Adidas NMD
Pandora charm
Pandora near me
Nike tn air
Men's Ultra Boost shoes
Nike Air Max men
Pandora locket
Nike Air Jordan
Adidas Originals Superstar
Nike coupons 2019
Adidas tubular shoes
Adidas kick
Olive green Adidas womens
Air Max 90
Yeezy supply
Nike plus size
Nike women's plus size
Asics gt 2000 5 womens
Asics dynaflyte
Pandora cruise 2019
Adidas ortholite shoes
Nike shoes Vapormax
Nike Air Jordan xviii
Yeezysupply
Adidas spezial
Black Vapormax
Goyard paris
Pandora pendants
Vapormax flyknit
Christian Louboutin shoes
Nike roshe men
Nike lunarepic women
Pandora charms
Off White Presto black
Pandora Charm
Pandora charms UK
White Air Force 1
Adidas terrex
Nike supreme
Bracelet Pandora
Pandora earrings sale
Nike presto womens yellow
Adidas cloudfoam
Nike kobe men
Nike air mag back to the future
Jordan 11 space jam
Adidas flip flops
Nike epic react
Jordan 6
Nike boots for women
Adidas Stan Smith pink
Pandora code
Nike cyber monday
Nike zoom kd
White Air Max
Goyard store
New Yeezys 2019
Adidas NMD r2
Nike trainers
Camo Air Force 1
Pandora friendship charm
Pandora world
Adidas skate shoes
Nike Air Huarache white
Nike Air Max 97 black and red
Nike sb nyjah free
2019 Adidas releases
Adidas forest hills 2019
Nike pegasus
Toddler Nikes
Nike flyknit womens black
Nike vortex
Yeezy pirate black
Nike react
New Nike shoes
Nike tanjun trainers ladies
Nike air blue
Nike Roshe
Nike high top running shoes
Pandora birthstone rings
Nike Air Max plus burgundy
Pandora Rings
Cheap NMD
Supreme Yeezy
Pandora 2019 valentine's day
Nike air Vapormax Flyknit 2
Nike sale
Nike Air Max 720
Air Max 95 grey
Nike outlet store
Nike pippen
All white Adidas womens
Adidas NMD r2
Off White slippers
Pharrell williams NMD
Red Adidas
Pink and black Nike shox
Adidas NMD xr1 2019
Superstar
Adidas NMD youth
Pandora offers 2019
Pandora wedding rings
Pandora las vegas
Nike prestos
Jeremy scott Adidas
Nike shoes for girls
Adidas Superstar shoes
Adidas classic
Lebron shoes
Air Max 97
Nike vapor
Adidas zx 500
Pandora new disney Charms 2019
Bo jackson Nike shoes
Pandora rings
Adidas neo cloudfoam
Nike sb
Pandora hawaii charm
Pandora locket
Nike roshe 2 mens
Adidas turf shoes
Yeezy Boost 350 v2
Adidas torsion 2019
Pandora sale
Off White sneakers mens
Adidas gazelle mens
Lebron shoe size
Adidas parley
Jordan 11
#94 | miedniczek dnia lipiec 15 2019 19:15:46
co jest dobre na potencje domowe sposoby https://oszczedz-energie.pl/ jak szybko wybielic zeby
#95 | miedniczek dnia lipiec 15 2019 21:41:13
jak skutecznie sie odchudzic https://opaskanachrapanie.pl/skad-sie-bierze-chrapanie/ jak latwo schudnac
#96 | selinofell197 dnia sierpień 28 2019 05:28:52
Adidas Outlet
Nike KD
Adidas Trainers
Pandora Outlet
Adidas Outlet
Nike Shoes For Men Basketball
NFL Shop Online
Skechers Shoes
Louboutin Outlet
Nike Air Max 270
Adidas NMD
Yeezy Boost 350 V2
NBA Jerseys
Air Jordan Shoes
Nike Air Force One
KD 11 shoes
Nike Air Max 270 Women's
Nike Shoes For Men
Adidas Ultra Boost
Nike Running Shoes For Men
Yeezy Shoes
Nike Sneakers
Pandora
Adidas Trainers
Adidas Store
Adidas Sneakers For Men
Red Bottom Shoes For Women
Nike NFL Jerseys
Pandora Ring
MLB Jerseys
Adidas UK
Pandora Jewellery
Golden Goose
Adidas Outlet UK
Ferragamo
Nike Outlet
Nike Air Max
Nike
Nike Factory
Nike Air Max 270
Adidas Superstar
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry
New Nike Shoes
Adidas NMD
Ferragamo
NFL Jerseys
Fjallraven Kanken Backpack
Nike Basketball Shoes
Nike Factory Store
Nike Shoes Outlet
Pandora Charms
Adidas Yeezy
Pandora Jewelry
Adidas UK
Nike Air Max 95
Christian Louboutin Heels
Fila Sneakers
Nike Shoes
Lebron 16
Air Max
NFL Jersey
Adidas Shoes
Adidas Yeezy Sneakers
Christian Louboutin Shoes Sale Outlet
Adidas Ultra Boost
Nike Clearance Store
Nike Air Max 97
Pandora Bracelet Charms
Nike Website
Yeezy Boost 350
Puma Outlet
Fjallraven Kanken Backpack
Pandora Necklace For Women
NFL Shop Official Online Store
Nike Outlet
Adidas Outlet
Nike Shoes
Nike Outlet Store Online Shopping
NFL Store
MLB Shop
Pandora Charms Outlet
Puma Shoes
Ultra Boost Adidas
Womens Nike Shoes
Lebron 16
NFL Pro Shop
Balenciaga Sneakers
Red Bottom Heels
Red Bottom Shoes For Women
Adidas Sneakers
MLB Store Official Site
Pandora Jewelry Black Friday Deals
MLB Baseball Jerseys
Air Jordan
Cortez
Pandora Bracelet
Nike Store
Asics Shoes
Adidas Sale
Pandora Jewelry
Red Bottoms Louboutin
Kyrie Basketball Shoes
Nike Shoes For Men
Goyard Bag
New Adidas Shoes
Yeezys
Timberland Pro Work Boots
NHL Jerseys
Nike UK
NMDS
Nike Outlet Store
Moncler Website
Pandora Earrings
Adidas NMD
Adidas Yeezy 500
Christian Louboutin
Jordans Sneakers
Christian Louboutin Shoes Outlet
Asics Shoes
New Nike
Air Max 95
Pandora Outlet
Pandora Bracelets
Adidas NMD xr1
Nike Outlet UK
Off White Nike
Nike Cortez Men
Nike Air Max 95 Essential
Air Jordan Shoes
Nike Air Max 720
Best NFL Jerseys
NFL Team Shop
Asics Running Shoes
Nike Running Shoes
Air Jordan Sneakers
NFL Shop Official
Nike Sneakers
Nike Shoes
Adidas Shoes
New Nike Trainers
Louboutin Shoes
Adidas Outlet
New Shoes
Nike Free
Hermes Belts
Fila Disruptor ii
Nike Air Max
Yeezy
Yeezy 500 Utility Black
Nike Clearance Sale
Nike Outlet Store
Superstar Trainers
Nike Air Max 98
Nike Shoes
NBA Jerseys
Valentino
Adidas NMD
Nike Factory Outlet Store Online
Pandora Rings Official Site
Pandora Outlet
Pandora
Air Max 270 Men
Goyard
Adidas Store
Adidas Shoes
Adidas Ultra Boost
Air Max 720
Nike Sneakers Sale
Cheap NFL Jerseys
Pandora Outlet
Nike Air Max 2019
Pandora Rings Official Site
Yeezy
Lebron James Shoes
Nike Air Max 270 Womens
Nike Outlet
Hermes Handbags
Pandora Jewelry
Womens Basketball Shoes
Asics Running Shoes
Nike Zoom Fly
Christian Louboutin Shoes
Lebron James Shoes
Nike Air Max 720
Nike Air Max 90
Adidas
NHL Jerseys
Adidas Shoes For Men
Nike Outlet
Pandora Charms
Louboutin
Ferragamo Shoes
Pandora Charms
Yeezy Boost
Yeezy Boost 350
Nike Outlet Store Online Shopping
Adidas Superstar
Adidas Superstar Mens
Nike Shoes
Christian Louboutin Outlet
Valentino
Jordan Retro 11
Adidas Superstars
NMD R1
Asics Shoes
NHL Jerseys
Fila Shoes For Women
Fjallraven Kanken Backpack
Red Valentino
Cheap Yeezy
Nike Outlet Store
NBA Jerseys
Nike Store
NFL Gear
Yeezy Shoes
Stan Smith Adidas Sneakers
NFL Jerseys
Nike Store Online
Nike Air Max 98
Adidas Ultra Boost Uncaged
Christian Louboutin Heels
Red Bottoms
Nike Factory
Nike Clearance
Nike Outlet
Nike Outlet Store Online Shopping
Fitflops Sale Clearance
Asics Running Shoes
Yeezy Boost 750
Vans Shoes Outlet
Yeezys
Nike Sneakers For Women
Jordans Retro
Nike Clearance
Nike Outlet UK
Asics Shoes
Goyard
Nike Sneakers For Men
NBA Shop
Air Max 270
Off White Nike
Pandora Bracelets And Charms
Nike Outlet
Air Max 720
Nike Outlet Store Online Shopping
Air Force 1
Balenciaga Shoes
Nike Factory
MLB Shops
Nike Shoes
Nike Running Shoes
Asics Outlet Store Online
Yeezy Boost
Jordans Sneakers
#97 | selinofell197 dnia wrzesień 04 2019 09:54:34
Stan Smith
Nike Shoes For Women
Jordan 11
Fitflop Shoes
Nike Kyrie Irving Shoes
Adidas Superstar Women
Jordan Shoes
Longchamp Le Pliage
Nike Factory Outlet
Pandora
Bottega Veneta Handbags
Goyard Bags
Ferragamo Outlet
Nike Air Max 2018
Louboutin
Red Bottoms Louboutin
Yeezy Boost
Fitflops Sale Clearance
Louboutin Shoes
Ralph Lauren
Balenciaga
Fitflop Sale Clearance
Adidas NMD
Nike Air Max 270
Adidas NMD
Yeezy boost
Kyrie 4
Red Bottom Shoes
Pandora Jewelry Official Site
Pandora Jewelry Official Site
Pandora Rings
Adidas NMD
Pandora Jewelry Official Site
Polo Ralph Lauren Outlet
North Face Outlet
MBT Shoes
Valentino Sandals
Jordan 11 Space Jam
Nike Air Max
Nike Air Max 270
Moncler Sale
Christian Louboutin Shoes
Moncler UK
Air Force 1
Yeezy
Jordan Shoes For Men
Jordan Shoes For Men
Nike Outlet
KD Shoes
Ralph Lauren Outlet Online
Michael Kors
Nike React
Birkenstock Outlet
Moncler Outlet
Nike Outlet Online
Timberland Boots For Men
Nike Air Max TN
Nike Air Vapormax
Fitflop
Christian Louboutin
Moncler Jackets
Nike Cortez
Moncler Jackets
Birkenstock Sandals
Pandora Jewelry
Balenciaga Shoes
Ed Hardy
Harden vol 1
Air Jordan 11
Pandora Jewelry 70% off Clearance
James Harden shoes
Pandora Charms
Nike Air Max 98 Cone
Nike Air Uptempo
Kate Spade Purses
Vapormax Plus
Pandora Jewelry
Pandoras Jewelry
Air Max
Longchamp
Nike Roshe
Air Max 270
Longchamp Handbags
Jordan Retro 8
Birkenstock Sandals For Women
Valentino Outlet
Retro Jordan
Air Max
Pandora Bracelets
Pandora Charms
Pandora Charms
NMD R1
Nike Air Force
Disney Pandora Charms
Adidas NMD
Pandora Bracelet
Ralph Lauren Sale
Ferragamo Belt
Pandora Jewelry
New Jordans
Nike Sneakers For Men
Air Max Pas Cher
Pandora Outlet
Pandora Ring
Nike Clearance
Adidas Yeezy Shoes
Nike Vapor Max
Adidas Yeezy
Yeezys
Nike Air Max 95
Pandora Official Site
Nike Outlet Store Online Shopping
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry
Air Jordan 9
Birkenstock Shoes
Yeezy Boost 350
Nike Clearance
Pandora Outlet Online
Nike Vapormax
Air Max 270
Off White Nike Presto
Air Jordans
Pandora
Pandora Charm
Birkenstock outlet
Birkenstock Outlet Online
Under Armour Curry 5
New Jordans
Balenciaga Triple S
Pandora Bracelets
Timberlad Boots
Isabel Marant Boots
Air Jordan
Vans
Kyrie 4
Pandora Jewelry Outlet
Pandora Bracelets
Michael Kors Canada
Jordan 14
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry
Christian Louboutin Shoes
Air Jordan
Nike Lebron 15
Kate Spade
ECCO Shoes
Jordan 11 GYM Red
Kate Spade Outlet Online
Adidas NMD
Adidas Yeezy
Adidas Yeezy
Kyrie Basketball Shoe
Fitflop Sale Clearance
Christian Louboutin
Pandora Charms
Burberry Bags
Balenciaga
Skechers
Kyrie Shoes
Kate Spade Handbags
Red Bottom Shoes For Women
Jordan 4
VaporMax
Cheap Air Max
Roshe Run
Jordan Retro
Curry Shoes
Ferragamo Outlet
Pandora
Yeezy
Jordan Win Like 96
Christian Louboutin Shoes
Nike Roshe
Pandora Outlet
Basketball Shoes
Pandora Jewelry
Lebron 15
Nike Outlet Store
Kanken Backpack
Pandora
Nike Air Force 1
Christian Louboutin
Air Max 90
Goyard Bag
Adidas Outlet
Adidas Outlet
Jordan Retro 11
Yeezy Shoes
Moncler Outlet
Kate Spade Purses
North Face Jackets For Women
Pandora Charms Clearance
Nike Shox
Pandora Bracelet
Pandora Jewelry
Christian Louboutin Shoes
Pandora
Jordan Retro 12
Louboutin Shoes
Kate Spade Outlet Online
Soccer Cleats
Pandora Jewelry Official Site
Polo Ralph Lauren Outlet Online
Vans
Moncler Sale
Birkenstock
Birkenstock
Mens Nike Shoes
Pandora Jewelry
Birkin Bag
Adidas Yeezy
Polo Ralph Lauren Outlet
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry
Goyard Handbags
Red Bottoms Shoes
Nike Outlet
Adidas Shoes
Pandora
Harden Shoes
Nike Outlet
Lebron Shoes
Ultra Boost
Adidas Sneakers
Pandora Charms Sale
Adidas NMD XR1
Pandora Charms Sale Clearance
Jordan Shoes For Women
Pandora Bracelet
Birkenstock Outlet
Kate Spade Handbags
Jordans Sneakers
Jimmy Choo Shoes
Jordan 11 For Sale
Timberland Outlet
Air Jordan 10
Nike Air Force 1
Fenty Puma
Pandora Charms
Kate Spade Outlet Online
Nike Huarache
Pandora Charm
Nike Shoes
Moncler UK
Moncler
Fitflop Slippers
Nike Outlet Store
Christian Louboutin Heels
Pandora Jewelry Official Site
Nike Outlet
Ralph Lauren
Skechers Shoes
Pandora
Christian Louboutin Shoes
ECCO Shoes
Nike Air Max
Fjallraven Kanken Backpack
Pandora Outlet
Nike Shoes
Adidas Yeezy
Pandora Ring
Moncler Outlet Online
Air Jordan
Puma Shoes For Women
#98 | happyleila dnia wrzesień 17 2019 14:06:54
Air Max 97
Curry 5
MCM Purse
Kate Spade Bags
Bape
New Balance Women
Off White Shoes
Kyrie Irving Shoes
Asics Canada
Calvin Klein
Pandora Jewelry
Birkenstock Sale
Goyard
Nike Shox Mens
Hydro Flask 40 OZ
Fjallraven Backpack
Suicoke Sale
Vans Trainers
Fila Canada
Aike Air Max 270
Kyrie 5 Shoes
Skechers Boots
Adidas Outlet
Harden Vol 3
Coach Purses
Giuseppe Shoes
Golden Goose
Ultra Boost Uncaged
Fjallraven
Balenciaga Shoes
Longchamp Bags
Pandora Rings
Asics Shoes
Mont Blanc Pen
Supreme
Toms Shoes
Karen Millen UK
Adidas Yeezy
Balenciagas
Supreme Clothing
Vans Old Skool
Salomon Shoes
Zanotti
Balenciaga
Bottega Veneta
Hydro Flask Sale
Jimmy Choo
Five Finger Shoes
Giuseppe Shoes
Nike Shoes
Nike Air Max 90
Michael Kors Purse
Red Bottoms
Red Bottom Shoes
Ecco Sandals
Christian Louboutin UK
Kate Spade Bags
Balenciagas
Birkenstock Sale
Nike Shoes
Salomon Gtx
Salvatore
Nike Air Max 95
Fila Trainers
Goyard Bags
North Face Jacket
Fitflop Sandals
NMD
Louboutin Shoes
Vans
Champion Hoodie
Pandora Charms
Pandora Canada
Cartier Bracelet
Karen Millen Clothing
Coach
Yeezy Boost 350
Supreme T Shirt
Birkenstock Shoes
Lauren Ralph Lauren
Pandora Jewelry Official Site
Salomon Speedcross 4
Golden Goose Sale
Nike Lebron
Birkenstock Sale
Fjallraven
Vans Shoes
Fjallraven Kanken Backpack
Nike
Ralph Lauren Polo Shirts
Swarovski Necklace
Pandora Jewelry
Converse
Birkenstock Outlet
Kate Spade Canada
Burberry Bags
Ralph Lauren USA
Bape Shirt
Bape Hoodie
Longchamp Outlet
Fjallraven
Asics
Supreme Clothing
Golden Goose Superstar
Bape
Burberry Bags
KD 11
Yeezy Shoes
Christian Louboutin Shoes
Off White Hoodie
Fitflop Sandals
Ferragamo
Air Max
Fred Perry Shoes
Puma Rihanna
Bvlgari Necklace
Pandora Bracelet
Adidas Shoes
Skechers Go Walk
Longchamp Tote
Off White Clothing
Birkenstock UK
Curry 5 Shoes
Fitflop Sandals
Coach Bags
Jordan 11 Space Jam
Converse Sale
Fjallraven Sale
Clarks Boots
Michael Kors Handbags
Vibram 5 Fingers
Pandora Jewelry
ED Hardy
Champion Sweatshirt
Golden Goose
Nike Air Max
Air Max 90
Fila Sneakers
Louboutin Shoes
New Jordans
Champion T Shirt
Mizuno Golf
Yeezy Shoes
Fjallraven
Ralph Lauren
Balenciaga Sneakers
Nike Lebron
Jimmy Choo Sandals
Birkenstock Outlet
Louboutin Shoes
Adidas UK
Christian Louboutin
Air Jordan
Pandora Bracelet
Yeezy Boost
Coach Outlet
Yeezy Trainers
A Bathing Ape
Champion Clothing
Jordan Retro 11
Converse Canada
KD 10
Coach Wallet
Karen Millen Outlet
Supreme T Shirt
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 5,244
Najnowszy użytkownik: adytojec
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
ZARZĄD GŁ. I ODDZIAŁY
WALNE ZEBRANIE 29-09-2014
STATUT
SPRAWOZDANIA
WALNE ZEBRANIE 20-10-2017
TAM BYLIŚMY..
WW KOWLU 17.11.2018
W OSTRÓWKACH 2.09.2018
WARĘŻ,BEŁZ, SOKAL 3.08.2018
NA GROBACH-WOŁYŃ 20.07.2018
75.ROCZNICA-WOŁYŃ 7.07.2018
W RYMACZCH I LUBOMLU 19.04.2018
W ŁUCKU 2-3.02.2018
W KOWLU 12.11.2017
NA ZIEMI LWOWSKIEJ 13-15.09.2017
NA GROBACH-WOŁYŃ 14.07.2017
NA PODOLU 22-27.05.2017
W KOWLU 13.11.2016
LWÓW, KRZEMIEN. 7-9.10.2016
NA KASZUBACH 20.09.2016
W OSTRÓWKACH 28.08.2016
W HELENÓWCE 22.07.2016
CHORWACJA, CZARNOG.-2016
W WARSZAWIE 16.03.2016
W KOWLU 13.12.2015
W KOWLU 14.11.2015
WE LWOWIE 10 - 11.10.2015
W OSTRÓWKACH 30.08.2015
W KOSTIUCHNÓWCE 21.08.2015
NA WOŁYNIU 25.07.2015
W BIAŁORUSI 15-19.07.2015
WARSZAWA 24.03.2015
OPŁATEK W KOWLU 14.12.2014
W KOWLU 15.11.2014
NA CMENTARZU W BIELINIE
W RYMACZACH I BINDUDZE
W PAROŚLI I SARNACHi
W ŁUCKU, OŁYCE I KLEWANIU
LWÓW, OLESKO, PODHORCE..
PUBLIKACJE
ZAPOMNIANE POWSTANIE...
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

---------------------------------

 
27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------


Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------


Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły
Wyjazd do Kowla - 17...
75. Rocznica zagład...
Wizyta w Łucku, 2 -...
Byliśmy w Rymaczach...
Uroczystość 75. ro...
Copyright © 2014
Towarzystwo Przyjaciół Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie
Administrator - Tadeusz Halicki, e-mail: thalicki@poczta.onet.pl

 

Administrator - Tadeusz Halicki: thalicki@poczta.onet.pl
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.18