1,362,415 unikalne wizyty
Nawigacja
Artykuły » TAM BYLIŚMY » ZBRODNIA W PAROŚLI
ZBRODNIA W PAROŚLI

W dniu 21 września 2013 roku, członkowie: Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja” w Chełmie, Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie, Chełmskiego Środowiska ŚZŻAK Okręg Wołyński i grupa funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, odwiedzili zbiorową mogiłę pomordowanych mieszkańców przedwojennej polskiej wsi Parośla koło Sarny.

Mieszkańcy zostali zamordowani 9 lutego 1943 roku przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii dowodzoną przez Hrygorija Perechijniaka. Dojście do miejsca w głębi lasu, ( gdzie była polska wieś) było utrudnione. Delegację liczącą 75 osób, do zbiorowej mogiły zaprowadził leśną drogą, ksiądz Władysław Łukasiewicz, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Sarnach.

 


 
Zbrodnia w Parośli I – zbrodnia dokonana przez sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii pod dowództwem Hryhorija Perehijniaka "Dowbeszki-Korobki" (według Władysława Filara dowodził Korziuk Fedir ps. Kora) w dniu 9 lutego 1943 na ludności polskiej we wsi Parośla w gminie Antonówka, w powiecie sarneńskim województwa wołyńskiego. Liczba ofiar szacowana jest w granicach od 149 do 173 zamordowanych Polaków.
Zbrodnia ta była pierwszym masowym mordem UPA i uważana jest za początek rzezi wołyńskiej.

Przed zbrodnią

Parośla I była polską osadą złożoną z 26 zagród, które zamieszkiwały ok. 130 osób. Od grudnia 1942 kilkuosobowe patrole UPA, czasem udające partyzantów radzieckich, kilkakrotnie przechodziły przez okolice.
Kilka dni przed atakiem na polską kolonię Parośla I sotnia "Dowbeszki-Korobki" (pierwsza sotnia UPA podległej OUN-B) zaatakowała niemiecki posterunek we Włodzimiercu. Stoczyła tam potyczkę z oddziałem policji pomocniczej złożonym z Kozaków. Zabito jednego Niemca i trzech Kozaków, zaś sześciu wzięto do niewoli. Po drodze do Parośli w lesie sotnia napotkała pięciu mieszkańców kolonii Wydymer rąbiących drzewo. Wszyscy zostali zabici.

Zbrodnia
Mieszkańcy Parośli I nie spodziewali się ataku. Uzbrojona głównie w noże i siekiery sotnia bez problemu weszła do wsi podając się za partyzantkę radziecką, po czym rozstawiła straże w pobliżu polskich gospodarstw. Upowcy weszli do domów i zażądali podania sobie obiadu. W domu rodziny Kołodyńskich, gdzie wkroczyło dowództwo sotni, przesłuchali i zamordowali siekierami sześciu prowadzonych ze sobą jeńców kozackich. Upowcy otoczyli wieś i zatrzymywali każdego, kto chciał przez nią przejechać. Po zjedzeniu obiadu rzekomi partyzanci radzieccy stwierdzili, że Parośla zostanie niedługo napadnięta przez hitlerowców i w związku z tym muszą zabezpieczyć ludność przed ich zemstą za udzielanie pomocy partyzantom. Zażądali, by wszyscy Polacy położyli się na ziemi i pozwolili się związać. Miało to dowieść, że zostali zmuszeni do wsparcia partyzantki i uratować ich od niemieckich represji. Mieszkańcy wsi zgodzili się lub też zostali do tego zmuszeni - napastnicy posługiwali się językiem ukraińskim, a nie rosyjskim, co wzbudziło podejrzenia niektórych Polaków.
Związanych i bezbronnych mieszkańców wsi napastnicy zamordowali przy użyciu noży i siekier, zabijając od 149 do 173 osób, w tym kobiety, dzieci i niemowlęta. Ze szczególnym okrucieństwem zamordowano komendanta miejscowego Związku Strzeleckiego Walentego Sawickiego. Udało się uratować jedynie 12 Polakom (według innych źródeł - ośmiu), w większości dzieciom. Część z nich do końca życia pozostała niepełnosprawna. Majątek zabitych został zrabowany i wywieziony na saniach.
Zamordowani zostali pochowani we wspólnym grobie, nad którym usypano kurhan. Wieś Parośla przestała istnieć. Napad przeżyła również sześcioosobowa rodzina żydowska, którą ukrywał w piwnicy Klemens Horoszkiewicz i która nie została odkryta przez sprawców zbrodni.
Siemaszkowie podają, że w zbrodni brali udział Ukraińcy mieszkający w sąsiednich wsiach, dobrze znający zamordowanych, zaś napastników określają jako "bulbowców".
 
Po zbrodni

Po odejściu z Parośli oddział Perehijniaka dokonał kolejnej zbrodni na 15 Polakach w Toptach, planował również atak na Wydymer. Ostatecznie nie doszło do niego, gdyż na miejsce spotkania nie stawił się oddział dowodzony przez Ukraińca nazwiskiem Mizowiec, a "Dowbeszka-Korobka" nie chciał ryzykować uderzenia zbyt małymi siłami. W związku z tym część sotni została rozpuszczona, część zaś ukryła się w leśnym obozie.
Wiadomość o zbrodni w Parośli rozeszła się następnego dnia, kiedy do wsi pojechał gospodarz z Wydymeru umówiony na spotkanie z zamordowanym jak się okazało gospodarzem Hilarym Boberem, zaś do Wydymeru dotarła ciężko ranna w Parośli Maria Bułgajewska. Do spalonej wsi zaczęli przyjeżdżać również inni Polacy z okolicy. Odwieźli oni rannych do szpitala we Włodzimiercu oraz poprosili o osłonę Niemców z Antonówki. Pod ich osłoną zdołali pogrzebać zamordowanych oraz wykonać fotografie ciał.
 
 
Upamiętnienie ofiar zbrodni

Jeszcze w 1943 został wzniesiony pierwszy krzyż upamiętniający zabitych, który już nie istnieje. W lesie, w miejscu dawnej kolonii, Ukrainiec Antin Kowalczuk wzniósł pamiątkowy krzyż z informacją, że zbrodni dokonali nacjonaliści ukraińscy. Jest on obecnie jednak bardzo zaniedbany, a dotarcie do niego - utrudnione.

Źródło http://pl.wikipedia.org/
 
Zbudowany z bazaltu w początkach 20-lecia międzywojennego kościół garnizonowy Korpusu Ochrony Pogranicza, obecnie kościół ojców Pallotynów w Sarnach.

 

 

Rzymskokatolicki kościół Przemienienia Pańskiego w Maniewiczach

Za kościół parafialny posłużyła drewniana kaplica w pobliżu torów kolejowych, wybudowana w 1915 jako kaplica wojskowa. W latach 1922–1926 została wykończona. Nowy, murowany kościół został zbudowany w latach 1933–1937 ze składek wiernych – pracami kierował proboszcz ks. Bolesław Jastrzębski (ur. 1893, wyśw. 1925, zm. 1942). Budowla ma plan krzyża z krótkim transeptem, wielobocznie zamkniętym prezbiterium i dwiema zakrystiami. Frontowe elewacje nawy i transeptu zdobią oryginalne schodkowe szczyty. Elewację frontową zdobił również niewidoczny dziś napis "Sursum Corda".
Do końca 1943 kościół funkcjonował dzięki przybyłemu tu ks. Edmundowi Domańskiemu. Po II wojnie światowej władze sowieckie zamknęły świątynię urządzając w jej wnętrzu magazyn soli mineralnych. Przechowywana tu przez 40 lat sól wywołała nieodwracalne zniszczenia. Sól później została wysadzona w powietrze, zniszczeniu uległo sklepienie i dach. Pierwszą Mszę św. po wielu latach na schodach zrujnowanego kościoła odprawił w 1990 o. Jan Paweł Mucharski OFMCap. Kościół został odzyskany przez wiernych w 1992 i jest odbudowywany i poddawany renowacji.
Ponownego poświęcenia kościoła w Maniewiczach, 4 czerwca 1995, dokonał bp Marcjan Trofimiak, ówczesny biskup pomocniczy Archidiecezji lwowskiej. Staraniem ks. prał. Ludwika Kamilewskiego z Łucka została wybudowana plebania. W latach 1992–1994 proboszczem był tu ks. Adam Galek, a w latach 1994–2001 ks. Kazimierz Bolesław Zając. Od listopada 2001 proboszczem parafii Maniewicze i parafii Lubieszów jest ks. Andrzej Maciej Kwiczala.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/Na terenie przykościelnym znajduje się cmentarz legionistów. W centralnej części cmentarza znajduje się betonowy obelisk, o wysokości 4 m, przygotowany do montażu odrestaurowanej płyty pamiątkowej. Na cmentarzu znajduje się 19 mogił ustawionych w dwóch rzędach. Obok kwatery legionowej znajdują się groby proboszczów parafii maniewickiej.
Cmentarz przykościelny powstał w drugiej połowie lat 20. XX wieku, jako cmentarz poekshumacyjny, na który zwieziono szczątki żołnierzy z najbliższej okolicy. 21 czerwca 1929 uroczystego odsłonięcia obelisku na ukończonym cmentarzu dokonał Prezydent RP Ignacy Mościcki. W okresie powojennym cmentarz uległ zniszczeniu, a część mogił została zniwelowana i oddana pod zabudowę. Ze względu na podział gruntów część mogił znalazła się na działce sąsiadującej z plebanią. W 2004 szczątki żołnierzy ze zniwelowanych mogił zostały ekshumowane i pochowane za obeliskiem, tworząc w ten sposób drugi rząd grobów. Ostateczny wygląd cmentarz uzyskał w 2005 po ustawieniu betonowych krzyży i obramowań na mogiłach żołnierzy pochowanych rok wcześniej. Obecnie cmentarz znajduje się pod opieką parafii Maniewicze.

Źrdło: http://pl.wikipedia.org/
Komentarze
#131 | selinofell197 dnia lipiec 14 2020 22:24:52
Pandora Bracelet
Pandora
ECCO Shoes For Women
Retro Jordan
Pandora Bracelets
Pandora
Jordan Retro 14
Balenciaga Triple S
Air Jordan
Nike Clearance
Ferragamo Outlet
Jordan Shoes
Kate Spade Outlet
Fitflop Sandals
Pandora
Red Bottom Shoes
Adidas Yeezy
Pandora Jewelry
Fitflop Sandals Clearance
Nike Vapor Max
NMD
Cheap Nike Shoes
Pandora Jewelry
Nike Air Max
Pandora Jewelry Outlet
Pandora Jewelry
Adidas Outlet
Pandora
Yeezy Shoes
Red Bottoms Louboutin
Air Jordan Retro 8
Soccer Cleats
Harden vol 1
Moncler UK
Nike Air Force 1
Jordan 12
Kyrie Shoes
Air Jordans
Kate Spade Handbags
Pandora Bracelets
Nike Shoes
Adidas NMD
Yeezy Shoes
Moncler Outlet Online
Air Jordan 10
Pandora Jewelry Official Site
Air Jordan Sneakers
Air Jordan 11
Pandora Bracelets Clearance
Jordan 11 Red
Pandora Charms Outlet
Yeezy Shoes
Puma Shoes
Air Jordan 11
Pandora Bracelet
Christian Louboutin
Stephen Curry Shoes
Fitflops
Moncler Jacket
Air Jordan 9
Pandora Charm Bracelet
Yeezy
Pandora Jewelry
Yeezys
Kate Spade Outlet
Pandora Charms Clearance
Pandora Canada
Jordan 4
Moncler UK
Pandora Jewelry CZ
Fjallraven Kanken Backpack
Jordan 11
Pandora Jewelry Official Site
Pandora Bracelets
Pandora Jewelry
Jordan Shoes For Men
Pandora Charms Sale Clearance
Pandora Ring
Pandora Charms
New Jordans
Air Max 98
Retro Jordans
Huaraches Nike
Pandora Jewelry
Jordans Sneakers
Jordan 11 Space Jam
Valentino
Kate Spade
Lebron 15
Pandora Jewelry Official Site
Air Max 270
Adidas Shoes
Pandora Rings
Nike Outlet
Nike Outlet
Louboutin
Goyard Handbags
Moncler
Air Force Ones Shoes
Balenciaga Sneakers
Pandora Jewelry
Nike Air Force
Moncler Outlet
Balenciaga
Pandora Jewelry Charms
Ferragamo Outlet
James Harden Shoes
Pandora Charms
Jordan 11 Win Like 96
Kate Spade
Jordan 11
Yeezys
Kate Spade Handbags
Ferragamo Outlet
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry
Air Jordan Shoes
Goyard Bags
Jordan Retro
Vans Shoes
Air Max 90
Christian Louboutin
Nike Air Max 95
Nike Air Max
Nike Store
Adidas Shoes
Nike Outlet Online Store
New Jordans
Yeezy Boost
Pandora
Pandora Charms Jewelry
Pandora Jewelry Official Site
Louboutin Shoes
Jordan 11
Louboutin shoes
Pandora Jewelry Charms
Hermes Birkin Bag
Kate Spade Handbags
Pandora Jewelry
Pandora Jewelry Official Site
Pandora Jewelry
Pandora
Pandora Outlet
Nike Air Max
Adidas NMD R1
Pandora Rings
Nike Outlet Store Online Shopping
Moncler Outlet
Red Bottoms
Pandora Jewelry
Christian Louboutin Shoes
Pandora Charm
Pandora Jewelry Official Site
Pandora Jewelry Official Site
#132 | Woodlenks788 dnia lipiec 16 2020 12:08:06
Jordan 1 Retro
Wholesale NBA Jerseys
Wholesale Jerseys
Jordan 4
NHL Jerseys
Nike Running Shoes For Women
Cheap NFL Jerseys
Jordan 5
Cheap NHL Jerseys
MLB Jerseys
Cheap MLB Jerseys
Cheap NFL Jerseys
Cheap Nike Shoes
Football Jerseys
NFL Shop Canada
Nike Running Shoes For Men
NFL Jerseys
Adidas Store
Cheap Shoes
Nike Air Jordan
Wholesale Jordan Shoes
Jordan Sneakers
Adidas Canada
MLB Store Official Site
Jordan 33
Cheap NFL Jerseys From China
Nike Hyperdunk
Cheap Jerseys Sale
Cheap Mens Adidas Shoes
Official NFL Jersey
Cheap Hockey Jerseys
Yeezy Boost 350 V2
Nike Cyber Monday 2019
Cheap Nike Jordan Shoes
Adidas Shoes For Men
Pandora Charms Sale Clearance
NBA Jerseys Cheap
Fjallraven Kanken Backpack
Wholesale MLB Jerseys
Air Max
NFL Jerseys
Cheapest Jerseys
Pandora Jewelry
Cheap NFL Jerseys From China
Cheap Jerseys From China
Nike Wholesale
Nike Shoes Canada
NFL Jersey Sales
MLB Jerseys Wholesale
Nike Sneakers For Women
Cheap Jerseys
Nikes Shoes
Nike Outlet Store
Fila Shoes For Men
Jordan 11
Cheap Jordan Shoes
Jordan Retro
Wholesale NHL Jerseys
Wholesale Adidas
Wholesale Jerseys China
Wholesale Jordans China
Cheap Jerseys
Wholesale NFL Jerseys
Nike Roshe
Louboutin Shoes
Jerseys Wholesale
NBA Jerseys
Jordan Shoes From China
NMD
Cheap NFL Jerseys
Cheap Jerseys From China
Pandora Jewelry
Wholesale Adidas Sneakers
Nike Outlet
Nike Wholesale
Nike Air Force 1 High
Cheap Jordans Free Shipping Wholesale
Custom Jerseys
NHL Shop Canada
Jordans Wholesale
Cheap Jordans From China
Cheap Jerseys Free Shipping
Cheap Wholesale Nike Shoes Free Shipping
NBA Jerseys Wholesale
Wholesale Jordan Shoes
Nike Wholesale Dealer
Pandora
NHL Jerseys Wholesale
Fila Sandals
Nike Outlet
Wholesale Jerseys
Wholesale NFL Jerseys
Cheap Jerseys
Cheap Jerseys From China
NBA Store
Nike Air Max
Nike Zoom Pegasus 35
Cheap Jordans
Wholesale Jerseys
Nike Shoes
Nike Air Huarache
Air Jordan Shoes
Nike AF1
Nike Wholesale
NFL Gear
Wholesale Shoes And Clothing
Off White Jordan 1
NFL Football Jerseys
NBA Jerseys
Air Max 720
Air Max
Wholesale Jerseys
Nike Air Force 1
Nike Clearance
Custom MLB Jerseys
NFL Store
Cheap Jerseys From China
Nike Free Rn
Air Jordan 33 shoes
Cheap NBA Jerseys
Jordan 12
Air Force 1 Women
Cheap Jerseys Wholesale
MLB Jerseys
Cheap MLB Jerseys From China
Nike Shoes
Cheap Jordans
Nike Wholesale
Nike Outlet
Nike Epic React
NHL Jerseys
New NBA Jerseys
Nike Air Force Ones
Cheap Jerseys
Adidas Yeezy Official Website
Nike Cortez
Cheap Jerseys
NHL Store
NBA Apparel
Nike Outlet
Off White Nike
NFL Jerseys
NFL Pro Shop
Adidas Outlet Store
Football Jerseys Cheap
Jerseys Wholesale
New Jordans
Christian Louboutin
NFL Store Online Shopping
Nike Huaraches
Raptors Jersey
Wholesale Adidas
#133 | selinofell197 dnia lipiec 18 2020 03:30:20
Pandora Canada
Air Max 720
Red Bottom Heels
Red Bottoms
Adidas UK
Christian Louboutin Outlet
Nike Clearance Sale
Pandora Outlet Online
Puma Shoes
NBA Jerseys Shop
Pandora Jewelry
Mens Nike Shoes
Adidas Outlet UK
Adidas Sale
NFL Fan Shop
Nike Factory Store
Goyard Wallet
MLB Store
Nike Factory Outlet Store Online
Yeezy Boost 350 V2
Nike 720
MLB Fan Shop
Womens Basketball Shoes
Pandora Charms Sale Clearance
Retro Jordans
Nike Men's Running Shoes
Fjallraven Kanken
Valentino Sneakers
Custom Baseball Jerseys
NFL Gear
Lebron Shoes
Fila Sneakers
New Nike Shoes 2019
Pandora Store
Ultra Boost Adidas
New Air Max 2019
NFL Shop Official
Yeezy Boost 350
Nike Outlet Store Online Shopping
Asics Shoes Outlet
Nike Zoom
Air Jordan Retro
Vans Outlet
Christian Louboutin
Cheap Nike Shoes
Womens Nike Shoes
Pandora Charm
Nike Basketball Shoes
Adidas NMD
New NFL Jerseys
NMD
Nike Free Run
Nike Air Max 270 Men
Nike Factory Store Online
Mens Nike Shoes
Jordan Sneakers
Nike Shoes For Men
Pandora Rings
Nike Air Max 2019
Adidas Ultra Boost
Ferragamo Belts
Nike Outlet Online
NFL Pro Shop
Michael Jordan Shoes
Asics Shoes
NFL Store
Christian Louboutin
Pandora Bracelets
Christian Louboutin Sale
Christian Louboutin Heels
MLB Jerseys
Nike Sneakers For Men
Asics Running Shoes For Men
Adidas Outlet Store
Pandora Charms
Nike Factory Outlet
Red Bottom Shoes
Nike Sneakers
MLB Fan Shop
Louboutin Shoes
Nike Air Force One
Ferragamo
New Nike Shoes 2019
Lebron 16
Nike Outlet
Fila Shoes For Women
Ultraboost
NFL Store
Nike Air Max 90
Pandora Jewelry
Pandora Official Site
Balenciaga Sneakers
Yeezy Boost 350
Adidas Yeezy
Nike Air Max 95
Nike Outlet Store
Adidas Sneakers For Men
Cheap Yeezy
Nike Outlet Store
Nike Outlet Store
Air Force 1 High
Nike Outlet Store
Nike Air Max 98
Nike Outlet Online
Yeezy Sneakers
Adidas Ultra Boost
Nike Outlet Store Online
Nike Shoes
Adidas NMD
Nike Factory Store
Pandora Bracelet
Nike Sneakers Sale
KD Shoes
Fjallraven Kanken Backpack
Nike Running Shoes
Adidas NMD
Jordans Sneakers
Cheap Yeezys
Nike Shoes For Men Basketball
Jordan 11
Pandora Jewellery
Pandora Necklace
Christian Louboutin Outlet
Lebron 16 Shoes
Nike Sneakers
Pandora Jewelry
Nike Website
Adidas Store
Pandora Bracelet
Golden Goose Sneakers
Yeezy Shoes
Stan Smith Adidas Sneakers
Custom NFL Jersey
Balenciaga Sneakers
Nike Outlet Store Online Shopping
Nike Running Shoes For Men
Pandora Charms
Red Bottoms
Adidas Yeezy
Adidas Superstar Shoes
New Nike Shoes
Pandora Charms Sale Clearance
Asics Shoes For Women
Nike Outlet Store Online Shopping
Christian Louboutin Shoes
Pandora Jewelry
NHL Gear
Nike Cortez
Jordans Retro
Yeezy 500
Nike Outlet Store
Christian Louboutin Shoes Outlet
Nike Running Shoes For Men
New Nike Shoes 2019
Football Jerseys
Pandora Charms
Salvatore Ferragamo
Yeezy
Nike Shoes Outlet
Pandora
Yeezy Boost 750
NBA Jerseys
Lebron Shoes
Christian Louboutin
Air Max 98
Kyrie Irving Shoes
Nike Shoes
Adidas Outlet
Nike Sneakers For Women
Yeezy Shoes
Nike Outlet Store Online Shopping
Nike UK
New Adidas Shoes
NFL Shop Official Online Store
Red Bottoms Louboutin
NFL Jerseys Sales
Nike Air Max 97
Pandora Rings Official Site
Nike Clearance
Pandora Bracelet
Asics Running Shoes
Pandora Jewelry
#134 | jkelley3 dnia sierpień 02 2020 12:18:19
Nike hyperadapt
Nike aj1
Vapormax
NFL socks wholesale
New york giants
Wholesale football jerseys
Buccaneers jersey
Cheap Nike running shoes
Pink Nike running shoes
Original Air Jordans
Air Jordan 4s
Toddler Jordans wholesale
Chinese New Year Jordans
Yeezy crepe boot
Golden knights apparel
Nike custom jerseys
Calgary flames official site
Pittsburgh steelers gear cheap
China football jersey
La rams
Hockey jersey sizing
Nike flex 2019
Pelicans jersey
New Jordan 8
Air Max 97 orange
Max londons
Cheap Adidas slides
Chinese New Year Air Max
Nike outlet cyber monday
Boston red sox hoodies cheap
Cheap mens Nike shoes
Cheap NHL jerseys China
Air Max 90 Chinese New Year
Dallas cowboys jacket
Cheap authentic jerseys from China
Nike Air Max 2019 cyber monday
Light up Yeezys
NFL China jerseys free shipping
Cheap Jordans from China free shipping
Chinese New Year Jordan 12 2019
Nike polo shirts wholesale
Cheap yankees shirts
Nike Air Huarache womens
Cheap baseball uniforms
Cheap football jerseys
Mens Nike shox shoes
Wholesale infant Jordans
Nike zero drop
Custom cheer uniforms
Gsh on bears uniform
Blank baseball jerseys wholesale
Nike react flyknit
Oakland athletics
Nike outlet coupon
Nike Air Max 270 boys
Chicago cubs jerseys cheap
Jordan 12 bordeaux
Kanye West Yeezy
Christian Louboutin heels
NFL throwback jerseys
Cheap reversible basketball jerseys
Best NFL jerseys
Air monarch
Jordan 1 banned
Cheap Jordan slides
Travis scott Air Force
Houston rockets Chinese jersey meaning 2020
Cheap NFL gear
Nike Blazer mid womens
Cheap NBA jerseys
Jordans that just dropped
Adidas NMD Chinese New Year
Adidas NMD custom
Warriors Chinese new year jersey
Nike duckboot 2019
Yeezy 500
Kyrie 5 Chinese New Year
Nike free flyknit 2019 women's
Custom miami hurricanes jersey
Padres jersey cheap
Raiders shirts cheap
Nike discount store
Carolina panthers gear cheap
Nike shoes China
Adidas NMD green
Yeezy v2
Jordan Retro 12 release date 2019
NFL team shop
Starter jackets NFL
Youth basketball uniforms
KaChina jersey
Nike lunar gato 2019
Washington wizards jersey
Cowboys pro shop
Nike zoom men
Houston rockets Chinese
Cheap softball jerseys
Adidas NMD mens black
Wholesale MLB jerseys
Golden state warriors Chinese new year jersey
Arizona coyotes kaChina jersey
Black Jordans 2019
Nike Air Force 1 wheat
Mens Air Force 1 high
Custom Baseball jerseys
Patriots jacket
Wholesale NBA jerseys
NFL shop
Cheap Jordan shoes free shipping
NFL shop bears
Jordan spizike men's
Pandora elephant charm
Jordan Retro 6
Uga jersey cheap
Cheap NFL jerseys from China
Atlanta braves shop
Nike Air Force 1 2019
Cheap jerseys from China
Size 15 Jordans wholesale
Nikelab acg
Nike Air Max 2019 black and white
Wholesale Air Jordans
Red Bottom boots
Cheap soccer uniforms
Minnesota vikings shirt
Nike air flight classic
La kings insider
Jordan Chinese New Year 2018
Are Yeezys made in China
Nike marathon shoes
Jordan ultra fly 2
James harden Chinese jersey
Cheap soccer jerseys from China
Cheap jerseys from China
Jordan 18s
Steph curry Chinese jersey
Pandora blue
Orioles jersey cheap
Cheap NMD shoes
Nike zoom kdx
Warriors Chinese new year
NFL gear
Nike shoes for girls
Cheap authentic football jerseys
Cheap saints gear
Toddler Nike Air Max
Winnipeg jets
Chinese Nike shirt
Cheap celtics jersey
Nike kids tennis shoes
Air presto Off White
Dallas cowboys womens shirt
Custom panthers jersey
Dallas cowboys youth jerseys cheap
Chinese new year Nike 2019
Cheap Adidas clothing wholesale
Jordan 14 2019
Cheap NBA jerseys reddit
Adidas NMD burgundy
Christian Louboutin shoes for women
Utah jazz city jersey
New Nike Huarache
NBA store
Nike dropshipping
Louboutin sandals
Pandora Rings
Black Yeezys
Air Max one
Coyotes kaChina
Nike classics
New york knicks jersey
Nike slip on sneakers
Jordan Retro 3 black cement
Retro 4
Discount Jordan shoes wholesale
Pandora Charms sale
Max wright
Nike Air Max 95 2019
Wholesale NFL football jerseys
Arizona coyotes kachina
NMD release
Nike men's free rn 2019 running shoes
College football jerseys
Gsw vs cavs
Nike trail running shoes
Wholesale blank jerseys
China hockey jerseys
Cheap drew brees jersey
Nike outlet
Retro 5 Chinese New Year
Nike Free rn
Shox
Wholesale sports jerseys
All black Jordan 13
Nike mag price
Pandora anklet
Air Jordan 1 Retro high og shadow 2019
Football jersey
Chinese New Year Jordan 6
Cheap cowboys gear
Chinese New Year Jordans
Pandora bracelet sale
Adidas Yeezy price
White Nike sneakers for men
Jordan 12 Retro Chinese New Year
Raptors Chinese jersey
Yeezy Boost 2019
Wholesale jerseys online
Cowboys apparel cheap
Throwback NBA jerseys cheap
Cheap green bay packers merchandise
Nike off white drop
Cheap wholesale jerseys
Where to buy Off White
New Huaraches 2019
Soccer team uniforms wholesale
Cheap MLB jerseys
Plain jerseys wholesale
What does gsh mean on the bears uniform
270 Nike 2019
Jordan 1 city of flight
Tampa bay lightning jersey cheap
Mens Air Force ones
Nike zero drop shoes
Roshe 2
Yeezy colorways
Lsu football jersey
Wholesale football jerseys
Foamposite cough drop
Wholesale Jordans China
Cheap China jerseys wholesale
Cheap NMD
Yeezy Boost v2
Predators de nashville
Steelers sweater
Suns jersey
Nike bootroom
Authentic NFL jerseys China
Nike sb delta force vulc
Soccer uniforms wholesale
Cheap Chinese NFL jerseys
Chinese new year NBA jersey
Nike flex experience rn 6
Nike dri fit polo shirts wholesale
MLB clothing
Jordan xxxi
Pandora jewelry charms
Nike Shox 2019
Wheat af1
NMD tri color
$20 jerseys from China
Winnipeg jets whiteout
Saints jerseys
Wholesale soccer jerseys
Cheap NFL Nike jerseys China free shipping
Nike hyperdunk 2016 flyknit
Nike mariah racer
Red uptempo
Majestic baseball jerseys wholesale
Black Yeezys cheap
Wholesale MLB jerseys
Colorado avalanche jersey cheap
Off White pink
Jordan factory outlet China
NMD release 2019
Rockets Chinese new year jersey
New Jordans april 2019
Raptors jersey
Arizona coyotes kaChina
All red Jordan 4
NFL jackets wholesale
Off White Nike drop
All black Huaraches womens
Jordan 1 pine green
Yeezy 350 v2 2019
All red Air Force 1
Nike drop
Custom softball jerseys
Curry Chinese new year jersey
Wholesale jerseys 2020
Yeezy Boost 350 2019
Nike Huarache girls black
Jordan 12 Retro Chinese New Year
Cheap bruins jersey
Nike stability shoes
Blank football jerseys wholesale
Air Max 1 release dates 2019
Lebron jersey Lakers
Nike wholesale suppliers
Are Yeezys made in China
Golden state Chinese jersey
Off White presto 2018
Wholesale Nike shoes China
Pandora price
Cheap sixers jerseys
Jordan love
Wholesale jerseys online
Yeezy 2019 release
Girls NMD
Patriots super bowl jersey
Nike apparel wholesale distributors
Nike china jersey
Nike shoe wholesale distributors
Houston rockets Chinese
Jordan 12 blue
NFL socks wholesale
Supreme NBA jersey
Cheap stitched jerseys
Steph curry Chinese jersey
Nike wholesale distributors
NMD
Nike ban
#135 | Woodlenks788 dnia sierpień 07 2020 17:20:57
Wholesale Adidas
Nike Air Max
NFL Store
NHL Apparel
Nike Sneakers
Air Force Ones Nike
Cheap Jerseys Wholesale
Nike Wholesale
Cheap Jerseys
Air Max 2019
Official NFL Jersey
Christian Louboutin
Off White Nike
Football Jerseys
Nike Zoom Pegasus
Nike Cortez
Jordan 1
Cheap NBA Jerseys
Nike Blazer Low
Cheap Jerseys From China
Nike Outlet Online
Pandora Charms
Nike Shoes
Nike Outlet
Nike Canada
Nike Clearance
Nike Free
Cheap NHL Jerseys
Air Max
NBA Jerseys
NBA Jerseys Wholesale
Cheap NFL Jerseys
Baseball Jerseys
Nike Outlet
Cheap NFL Jerseys From China
Wholesale NBA Jerseys
New NBA Jerseys
Wholesale NFL Jerseys
Fila Shoes For Women
Wholesale Adidas
Jordan Shoes
Hockey Jerseys
Best Nike Running Shoes
Cheap NFL Jerseys
Fjallraven Kanken Backpack
Wholesale NFL Jerseys
Wholesale Jerseys
Cheap Jordan 1
Nike Air Max 720
MLB Store Official Site
Wholesale Jerseys
Hockey Jerseys
Cheap Jerseys
Jordan 5
Cheap MLB Jerseys
Cheap MLB Jerseys
Wholesale NFL Jerseys
Jordan 33
Adidas China
Custom NBA Jerseys
Jerseys Wholesale
Jerseys Cheap Free Shipping
Adidas Yeezy
Nike Wholesale
Cheap NFL Jerseys
Cheap Jerseys Wholesale
NFL Football Jerseys
NFL Jersey Sales
Off White
Nike Shoes
Nike Wholesale China
Nike Wholesale
Custom Jerseys Canada
NFL Shop
NBA Store
MLB Jerseys
Cheap NFL Jerseys
Wholesale Jerseys China
Wholesale Air Jordans
Cheap Jerseys Wholesale
Wholesale Jerseys
Nike Shoes
Jordan 4 Retro
Wholesale Jerseys
Wholesale MLB Jerseys
Louboutin
Nike Huaraches
Wholesale Air Jordans
Pandora Canada
Foamposites
Wholesale Jordan Shoes From China
Nike Running Shoes
NHL Jerseys
Cheap NHL Jerseys
Nike Air Jordan
Wholesale Nike Shoes
New Jordan
NBA Jerseys From China
Fila Shoes
NFL Pro Shop
Pandora
Air Jordan
Nike Cyber Monday
Wholesale Jordans
NFL Gear
Wholesale Jerseys
Jordan Wholesale Distributors
Wholesale Nike Blazers
NFL Jerseys
NMD
Basketball Jerseys
NFL Gear
Cheap MLB Baseball Jerseys
Nikes Wholesale
Nike Shoes
Nike Epic React Flyknit
Air Force 1 Women
Cheap Jerseys Sale
Adidas Outlet
Wholesale Jordans
Jerseys Wholesale
Adidas Yeezy Boost 350 V2
Jordan 12
Cheap Jerseys
Adidas Wholesale Distributor
NHL Jerseys Wholesale
New Nike Shoes
Nike Shoes
Nike Huaraches
Cheap Jerseys From China
Cheap MLB Jerseys
Wholesale Nikes
NFL Store Online Shopping
Adidas Canada
NBA Jerseys
Cheap Jordan
Wholesale Nike Shoes China
Cheap Jordans From China
Cheap Adidas Shoes
Cheap Jordan Shoes From China
Cheap Jerseys From China
Cheap Jordan 12
Jordan Retro 11
Air Force 1s
Air Jordan 33 shoes
Nike Air Force 1s
Jordans Sneakers
Wholesale Jerseys
NHL Jerseys
Adidas Outlet
Pandora Jewelry Official Site
Cheap NFL Jerseys From China
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 6,910
Najnowszy użytkownik: udoqyf
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
ZARZĄD GŁ. I ODDZIAŁY
WALNE ZEBRANIE 29-09-2014
STATUT
SPRAWOZDANIA
WALNE ZEBRANIE 20-10-2017
TAM BYLIŚMY..
W KOWLU 16.11.2019
HELENÓWKA 11.07.2019
W OSTRÓWKACH 31,08.2019
NA ZAKARPACIU 5-8,08.2019
W KOWLU 17.11.2018
W OSTRÓWKACH 2.09.2018
WARĘŻ,BEŁZ, SOKAL 3.08.2018
NA GROBACH-WOŁYŃ 20.07.2018
75.ROCZNICA-WOŁYŃ 7.07.2018
W RYMACZCH I LUBOMLU 19.04.2018
W ŁUCKU 2-3.02.2018
W KOWLU 12.11.2017
NA ZIEMI LWOWSKIEJ 13-15.09.2017
NA GROBACH-WOŁYŃ 14.07.2017
NA PODOLU 22-27.05.2017
W KOWLU 13.11.2016
LWÓW, KRZEMIEN. 7-9.10.2016
NA KASZUBACH 20.09.2016
W OSTRÓWKACH 28.08.2016
W HELENÓWCE 22.07.2016
CHORWACJA, CZARNOG.-2016
W WARSZAWIE 16.03.2016
W KOWLU 13.12.2015
W KOWLU 14.11.2015
WE LWOWIE 10 - 11.10.2015
W OSTRÓWKACH 30.08.2015
W KOSTIUCHNÓWCE 21.08.2015
NA WOŁYNIU 25.07.2015
W BIAŁORUSI 15-19.07.2015
WARSZAWA 24.03.2015
OPŁATEK W KOWLU 14.12.2014
W KOWLU 15.11.2014
NA CMENTARZU W BIELINIE
W RYMACZACH I BINDUDZE
W PAROŚLI I SARNACHi
W ŁUCKU, OŁYCE I KLEWANIU
LWÓW, OLESKO, PODHORCE..
PUBLIKACJE
ZAPOMNIANE POWSTANIE...
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

---------------------------------

 
27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------


Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------


Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły
Helenówka - 11 lipc...
Obchody Święta Nie...
2019. OSTRÓWKI miej...
Wycieczka na Zakarpa...
Wyjazd do Kowla - 17...
Copyright © 2014
Towarzystwo Przyjaciół Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie
Administrator - Tadeusz Halicki, e-mail: thalicki@poczta.onet.pl

 

Administrator - Tadeusz Halicki: thalicki@poczta.onet.pl
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.17