Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 2

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 18,294
» Najnowszy użytkownik: gncplwmkhc
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
TAM BYLIŚMY..
PUBLIKACJE
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

--------------------------------- 
 

27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------

Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------
 

Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły
Nawigacja
Byliśmy we Lwowie w dniach 11 i 12 października 2015 r.

2015-10-17

W dniach 10 i 11 października 2015 r. czterdziestosiedmio osobowa grupa Członków Towarzystwa  Miłosników Wołynia i Polesia po raz kolejny odwiedziła Lwów.

Okazją do wyjazdu do Lwowa był udział naszego Towarzystwa w akcji organizowanej przez Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej pod nazwą "Światełko dla Cmentarza Janowskiego we Lwowie"... 

Towarzystwo nasze zakupiło i przekazało Zarządowi Towarzystwa  Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej  we Lwowie 300 sztuk zniczy, które w dniach Wszystkich Świętych zostaną zapalone na grobach Polaków pochowanych na trochę zapomnianym Cmentarzu Janowskim.

 

W pierwszym dniu  członkowie  Zarządu i Komisji Rewizyjnej naszego Towarzystwa spotkali się w siedzibie TKPZL we Lwowie z Prezesem Zarządu Głównego Panem Emilem Legowiczem. TKPZL istnieje od 1988 roku, posiada 22 oddziały i zrzesza 16 500 członków.

Cmentarz Janowski na Kleparowie założony został w 1883 roku i mieści się na powierzchni 45 ha. Na cmentarzu tym znajduje się kwatera wojskowa ofiar walk polsko-ukraińskich w latach 1918-1920 żołnierzy polskich jak również i ukraińskich tzw. strzelców siczowych.

Za pomnikiem w formie krzyża zachowała się oryginalna tablica w języku polskim poświęcona Obrońcom Lwowa i Kresów Wschodnich zainstalowana w lipcu 1939 r. 

W alei głównej znajduje się pomnik nagrobny św. Józefa Bilczewskiego  arcybiskupa Lwowa w latach 1900-1923. Odwiedziliśmy groby polskich księży i lwowskich ofiar sowieckiego NKWD z lat II wojny światowej. Na odwiedzanych grobach zapaliliśmy znicze a w polskiej kwaterze wojskowej odśpiewaliśmy "Rotę".

Po przybyciu do Lwowa w godzinach południowych zakwaterowani byliśmy w hotelu   "Żorż" w samym centrum Lwowa  obok pomnika A. Mickiewicza.

Po spożyciu obiadu i dwugodzinnym zwiedzaniu centrum Lwowa udaliśmy się na zwiedzanie gmachu lwowskiej opery im. Salomei Kruszelnickiej, gdzie następnie obejrzeliśmy prawie 3 godzinne przedstawienie pięknej opery Giuseppe Verdiego "Rigoletto".


Po operze do północy bankietowaliśmy w restauracji "Lwowska Premiera", gdzie za czasów polskich występowali Szczepcio i Toncio.

W programie niedzielnego zwiedzania znalazły się historyczne obiekty w najstarszej  części Lwowa tzw. książęcej, gdzie znajdują się kościoły pw. św. Jana Chrzciciela, Matki Bożej Śnieżnej  i Wszystkich Świętych oraz cerkiew pw. św. Mikołaja. Kościoły są aktualnie w użytkowaniu cerkwi greko-katolickiej.

Przed południem zwiedzieliśmy również katedrę ormiańską  i łacińską w której uczestniczyliśmy w niedzielnej Mszy Świętej.
Każdorazowe uczestnictwo we mszy w polskiej katedrze wspólnie z lwowską Polonią jest dla nas Polaków wielkim przeżyciem.

Po zakupach i obiedzie ok. godziny  17-ej udaliśmy się do Chełma do którego dotarliśmy już po meczu Polska -Irlandia.


Tym razem naszym logistykiem i przewodnikiem po Lwowie był Członek Zarządu TKPZL Pan Zbigniew Pakosz.

Stanisław Senkowski.

Więcej zdjęć >>