Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 2

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 17,117
» Najnowszy użytkownik: NicholeFuelf
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
TAM BYLIŚMY..
PUBLIKACJE
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

--------------------------------- 
 

27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------

Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------
 

Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły
Nawigacja
75. Rocznica zagłady Ostrówek i Woli Ostrowieckiej

2018-09-05


W niedzielę 2 września 2018 r., na dawnym Cmentarzu Parafialnym w Ostrówkach miała miejsce uroczystość patriotyczno-religijna z okazji 75. rocznicy zgłady mieszkańców wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka dokonanej w dniu 30 sierpnia 1943 roku przez kureń Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) dowodzonej przez Iwana Kłymczaka "Łysego" w której to zagładzie uczestniczyli licznie miejscowi Ukraińcy z pobliskich miejscowości... 

 

W Ostrówkach zamordowano 474 Polaków a w Woli Ostrowieckiej 628 Polaków. Od 1990 roku corocznie w rocznicę tego bestialskiego mordu odbywają się pielgrzymki byłych mieszkańców i ich potomków i nie tylko do Ostrówek, które organizowane są przez Pana dra Leona Popka syna ocalałej z rzezi Ostrówek Heleny Popek. 

     Dzięki staraniom Pana Leona dotychczas w latach 1992, 2011 i 2015 odbyły się trzy ekshumacje, w których wydobyto z dołów śmierci szczątki 694 osób, które pochowano z godnością w zbiorowej mogile na której w 2011 roku Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wystawiła pomnik w postaci granitowego Krzyża z godłem Rzeczypospolitej. Pomnik ten do chwili obecnej nie został oficjalnie odsłonięty, gdyż  nie dokończono ekshumacji i nie dokończono do końca budowy Pomnika, który powinien zawierać po obu stronach krzyża tablice z nazwiskami zamordowanych mieszkańców Ostrówek i Woli Ostrowieckiej.

  W niedzielnej uroczystości uczestniczyła 32 osobowa grupa Członków Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie, która złożyła wieniec na zbiorowej mogile.


        

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.00 czasu polskiego powitaniem uczestników przez Pana Leona Popka Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie a następnie odprawiona została Msza św. której przewodniczył Ordynariusz Diecezji Łuckiej bp Witalij Skomarowski.

   W uroczystości uczestniczył Wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk i Dyrektor Oddziału IPN w Lublinie Marin Krzysztofik.

     Jak co roku w uroczystości uczestniczył Starosta Lubomelski i Wójt Gminy Rivne na terenie której położone są Ostrówki.


   Uroczystość uświetnił Chór z Parafii Rozesłania Apostołów w Chełmie pod dyrekcją Pana Romualda Turowskiego, który w bieżącym roku obchodzi 100 lecie swojego istnienia.

W uroczystości uczestniczyło ok 200 osób przybyłych z Polski.

Po zakończonej uroczystości grupa nasza spożyła wspólny obiad w restauracji Hotelu Jagodzin. Wiele czasu straciliśmy na przekroczenie granicy ukraińsko polskiej. Do chełma wróciliśmy tuż przed zachodem słońca.

                                                                             Tekst i zdjęcia -  Stanisław Senkowski.


 

 

Więcej zdjęć - Album w GOOGLE >>