Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 3

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 21,737
» Najnowszy użytkownik: jameciller
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
TAM BYLIŚMY..
PUBLIKACJE
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

--------------------------------- 
 

27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------

Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------
 

Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły
Nawigacja
Uroczystość na cmentarzu wojennym 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Bielinie na Wołyniu.

W dniu 18 października 2014 r., grupa 18 członków Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie, na czele z Prezesem Stanisławem Senkowskim, uczestniczyła w uroczystej mszy świętej na cmentarzu wojennym 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Bielinie na Wołyniu.


Organizatorem uroczystości było Środowisko Chełmskie Żołnierzy 27 Dywizji Wołyńskiej oraz Komendanci Placówek Straży Granicznej: w Hrubieszowie, Horodle i Skryhiczynie. Uroczystość odbyła się w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych oraz odsłonięciem nowej tablicy pamiątkowej, po ostatniej rewitalizacji tego cmentarza.

W bieżącym roku dzięki pomocy Mera Włodzimierza Wołyńskiego Pana Piotra Saganiuka, ukraińscy leśnicy usunęli z terenu cmentarza kilkanaście starych topól i osik, które zagrażały krzyżom nagrobnym. Po usunięciu drzew, cmentarz został odchwaszczony, zasiano trawę i posadzono krzewy ozdobne.


Koncelebrowanej mszy św. przewodniczył: ks. prałat Jan Buras - kanclerz kurii diecezjalnej w Łucku,  ks. Leszek Koszlaga - proboszcz Parafii św. Anny we Włodzimierzu Wołynskim i ks. prałat ppłk Andrzej Puzon -  proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie, który wygłosił patriotyczną homilię. We mszy uczestniczyło dwóch księży prwosławnych obrządku kijowskiego. 


W uroczystości uczestniczył Mer Włodzimierza Wołyńskiego Pan Piotr Saganiuk, który w dniu 30 września br. w Wytycznie odznaczony został przez Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - Pana Andrzeja Krzysztofa Kunerta, złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. W uroczystości uczestniczł również burmistrz Hrubieszowa Pan Tadeusz Garaj, oraz Pani Janina Kalinowska - prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu z Zamoscia. Stowarzyszenie to w roku 2013 zostało uhonorowane Medalem Kustosza Pamięci Narodowej.

Na uroczystość w Bielinie przybyłi z Warszawy: Pani Anna Lewak - prezes Zarządu Głownego Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy AK,  PanTadeusz Szymański – wiceprezes i Pani Krystyna Kulczycka – skarbnik.  W uroczystości uczestniczło liczne grono członków Środowiska Chełmskiego Światowego Związku Żołnierzy AK, wielu funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówek: w Chełmie, Hrubieszowie, Horodle i w Skryhiczynie, łącznie około 100 osób.


Po mszy św. dokonano odsłonięcia i poświęcenia nowej tablicy pamiątkowej, wykonanej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Zakończeniem uroczystości był współny obiad w restauracji „Drużba” i spacer po Włodzimierzu Wołyńskim.

Stanisław Senkowski

Fotorelacja >>

-----------------------------------------

Jak to było...

Mniej więcej 20 kilometrów od Włodzimierza Wołyńskiego leży wieś Bielin. Była świadkiem bitew 27. dywizji Armii Krajowej z Niemcami i Ukraińcami.
Mieściło się tu dowództwo polskich partyzantów. We wsi kiedyś był kościół - obecnie przerobiony na cerkiew. Wokół był cmentarz, ale zabitych było tak wielu, że się nie mieścili. Chowano ich gdzieś w lesie. Można to niego dotrzeć pieszo albo samochodem terenowym. Drogi praktycznie nie ma. Jak opowiadają żołnierze, którzy przeżyli kopano tu głębokie doły do których wrzucano żołnierzy i ludność cywilną. Wiele osób zginęło w trakcie niemieckich nalotów. W większości grzebano ich bez trumien, bo skąd je było wziąć? Mogło tu zginąć nawet kilka tysięcy ludzi - opowiada ks. Andrzej Puzon.
Dziś jest tylko niewielki cmentarz wojenny poświęcony pamięci 27 wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej. Kilkanaście symbolicznych mogił. Na tablicy pamiątkowej, kilkadziesiąt nazwisk. Umieściliśmy te, które żołnierze byli sobie w stanie przypomnieć - mówi ksiądz.
------------------------------