- Drukuj
- 17 paź 2015
- TAM BYLIŚMY
- 6776 czytań
2015-10-17
Okazją do wyjazdu do Lwowa był udział naszego Towarzystwa w akcji organizowanej przez Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej pod nazwą "Światełko dla Cmentarza Janowskiego we Lwowie"...
Towarzystwo nasze zakupiło i przekazało Zarządowi Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej we Lwowie 300 sztuk zniczy, które w dniach Wszystkich Świętych zostaną zapalone na grobach Polaków pochowanych na trochę zapomnianym Cmentarzu Janowskim.
W pierwszym dniu członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej naszego Towarzystwa spotkali się w siedzibie TKPZL we Lwowie z Prezesem Zarządu Głównego Panem Emilem Legowiczem. TKPZL istnieje od 1988 roku, posiada 22 oddziały i zrzesza 16 500 członków.
Cmentarz Janowski na Kleparowie założony został w 1883 roku i mieści się na powierzchni 45 ha. Na cmentarzu tym znajduje się kwatera wojskowa ofiar walk polsko-ukraińskich w latach 1918-1920 żołnierzy polskich jak również i ukraińskich tzw. strzelców siczowych.
Za pomnikiem w formie krzyża zachowała się oryginalna tablica w języku polskim poświęcona Obrońcom Lwowa i Kresów Wschodnich zainstalowana w lipcu 1939 r.
W alei głównej znajduje się pomnik nagrobny św. Józefa Bilczewskiego arcybiskupa Lwowa w latach 1900-1923. Odwiedziliśmy groby polskich księży i lwowskich ofiar sowieckiego NKWD z lat II wojny światowej. Na odwiedzanych grobach zapaliliśmy znicze a w polskiej kwaterze wojskowej odśpiewaliśmy "Rotę".
Po przybyciu do Lwowa w godzinach południowych zakwaterowani byliśmy w hotelu "Żorż" w samym centrum Lwowa obok pomnika A. Mickiewicza.
Po spożyciu obiadu i dwugodzinnym zwiedzaniu centrum Lwowa udaliśmy się na zwiedzanie gmachu lwowskiej opery im. Salomei Kruszelnickiej, gdzie następnie obejrzeliśmy prawie 3 godzinne przedstawienie pięknej opery Giuseppe Verdiego "Rigoletto".
Po operze do północy bankietowaliśmy w restauracji "Lwowska Premiera", gdzie za czasów polskich występowali Szczepcio i Toncio.
W programie niedzielnego zwiedzania znalazły się historyczne obiekty w najstarszej części Lwowa tzw. książęcej, gdzie znajdują się kościoły pw. św. Jana Chrzciciela, Matki Bożej Śnieżnej i Wszystkich Świętych oraz cerkiew pw. św. Mikołaja. Kościoły są aktualnie w użytkowaniu cerkwi greko-katolickiej.
Przed południem zwiedzieliśmy również katedrę ormiańską i łacińską w której uczestniczyliśmy w niedzielnej Mszy Świętej.
Każdorazowe uczestnictwo we mszy w polskiej katedrze wspólnie z lwowską Polonią jest dla nas Polaków wielkim przeżyciem.
Po zakupach i obiedzie ok. godziny 17-ej udaliśmy się do Chełma do którego dotarliśmy już po meczu Polska -Irlandia.
Tym razem naszym logistykiem i przewodnikiem po Lwowie był Członek Zarządu TKPZL Pan Zbigniew Pakosz.
Stanisław Senkowski.