STATUT
Statut
Towarzystwa MiĹoĹników WoĹynia i Polesia
RozdziaĹ I. Postanowienia ogólne
Par. 1.
3. Towarzystwa MiĹoĹników WoĹynia i Polesia, zwane dalej "Towarzystwem" Jest stowarzyszeniem zarejestrowanym i posiadajÄ cym osobowoĹÄ prawnÄ .
2. Towarzystwo moĹźe przystÄpowaÄ do ogólnokrajowych organizacji, których cele sÄ zbieĹźne z celami Towarzystwa.
Par. 2.
1. Terenem dziaĹalnoĹci Towarzystwa jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej i zagranica.
- Towarzystwo moĹźe tworzyÄ KoĹa Terenowe lub OddziaĹy na terenie caĹego kraju, zwane dalej "KoĹami Terenowymi". KoĹa te posiadajÄ osobowoĹÄ prawnÄ .
- Za granicÄ mogÄ tworzyÄ siÄ KoĹa Zagraniczne na prawach KóĹ Terenowych, o \]e zezwalajÄ na to przepisy prawne tych paĹstw.
- SiedzibÄ ZarzÄ du GĹównego Towarzystwa jest stoĹeczne miasto Warszawa.
Par. 3.
DziaĹalnoĹÄ Towarzystwa polega na pracy spoĹecznej czĹonków okreĹlonej w rozdziale II niniejszego statutu.
Par. 4.
Towarzystwo uĹźywa wĹasnych znaków i pieczÄci zgodnie z obowiÄ zujÄ cymi w tym zakresie przepisami.
RozdziaĹ II. Cele i sposoby ich realizacji
Par. 5.
Ceiem Towarzystwa jest:
a/ kultywowanie tradycji wywodzÄ cych siÄ z WoĹynia i Polesia
b/ upamiÄtnianie losów ludnoĹci polskiej na WoĹyniu i Polesiu na tle wydarzeĹ historycznych i
obecnych c/ organizowanie spoĹecznego ruchu na rzecz pomocy Polakom pozostajÄ cym na ziemiach kresowych d/ organizowanie ochrony pozostaĹych na WoĹyniu i Polesiu dóbr polskiej kultury d podejmowanie dziaĹaĹ zapewniajÄ cych zachowanie wiÄzi z ludnoĹciÄ polskÄ na ziemiach kresowych i dÄ Ĺźenie do zapewnienia im peĹni praw przysĹugujÄ cych mniejszoĹciom narodowym zgodnie z prawem miÄdzynarodowym Ĺwiadczenie pomocy swoim czĹonkom.
Par. 6.
Towarzystwo realizuje swoje cele przez;
a/ pogĹÄbianie wiadomoĹci o wkĹadzie Polaków z terenu WoĹynia i Polesia w dzieje kultury polskiej przez organizowanie odczytów, wycieczek turystyczno krajoznawczych, spotkaĹ z organizacjami polskimi dziaĹajÄ cymi na ziemiach kresowych itp. b/ badanie, utrwalanie i rozpowszechnianie historii, tradycji i dziedzictwa kulturowego Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej w kraju i za granicÄ c/ zasilanie polskich bibliotek na WoĹyniu i Polesiu oraz w innych skupiskach ludnoĹci polskiej w polskÄ literaturÄ, podrÄczniki i wydawnictwa d/ udzielanie pomocy w zakresie konserwacji zabytków polskoĹci, w tym kaplic, cmentarzy i koĹcioĹów e/ udzielanie pomocy prawnej i finansowej potrzebujÄ cym czĹonkom Towarzystwa
RozdziaĹ III. Prawa i obowiÄ zki czĹonków
Par. 7.
Towarzystwo skĹada siÄ z czĹonków zwyczajnych, wspierajÄ cych i honorowych zorganizowanych w KoĹach Terenowych o liczebnoĹci co najmniej 10 osób.
Par. 8.
- CzĹonkami zwyczajnymi mogÄ byÄ osoby peĹnoletnie, narodowoĹci polskiej, pochodzÄ ce z WoĹynia lub z Polesia oraz miĹoĹnicy WoĹynia i Polesia, którzy zgĹoszÄ deklaracje o przystÄ pieniu do Towarzystwa.
- CzĹonkami wspierajÄ cymi mogÄ byÄ osoby fizyczne lub prawne, które zadeklarujÄ wspóĹpracÄ z Towarzystwem w realizacji jego celów.
- CzĹonkami honorowymi mogÄ byÄ osoby fizyczne spoza czĹonków zwyczajnych i wspierajÄ cych, które w szczególny sposób zasĹuĹźyĹy siÄ dla Towarzystwa.
Par. 9.
1. CzĹonków zwyczajnych i wspierajÄ cych przyjmujÄ ZarzÄ dy KóĹ Terenowych na podstawie deklaracji z poparciem dwóch czĹonków zwyczajnych lub ZarzÄ d GĹówny jeĹli na danym terenie nie istnieje KoĹo Terenowe.
- Od decyzji odmownej ubiegajÄ cemu siÄ o przyjÄcie przysĹuguje prawo odwoĹania siÄ do ZarzÄ du GĹównego oraz w dalszej kolejnoĹci do Walnego Zgromadzenia Delegatów.
- CzĹonkostwo honorowe nadaje Walne Zgromadzenie Delegatów na wniosek uzasadniony przez jednego z delegatów.
Par. 10.
KaĹźdy czĹonek zwyczajny ma prawo:
a/' czynne i bierne prawo wyborcze do wĹadz Towarzystwa
b/ uczestniczenia w zebraniach, zgromadzeniach i imprezach organizowanych przez Towarzystwo
c/ stawiania wniosków oraz zgĹaszania opinii
d/ korzystania z pomocy Towarzystwa
Par. 11
CzĹonkowie wspierajÄ cy i honorowi majÄ prawo:
a/' uczestniczenia w zebraniach Towarzystwa z gĹosem doradczym
b/ udziaĹu w pracach Towarzystwa
c/ skĹadania wniosków i uwag
Nie majÄ gĹosu stanowiÄ cego na zebraniach oraz nie majÄ czynnego i biernego prawa wyborczego.
Par. 12
CzĹonkowie Towarzystwa majÄ obowiÄ zek:
a/ udziaĹu w realizacji celów i zadaĹ Towarzystwa
b/ przestrzegania postanowieĹ statutu i uchwaĹ wĹadz Towarzystwa
c/ propagowania haseĹ i idei Towarzystwa dla pozyskiwania nowych czĹonków i sympatyków
d/ opĹacenia wpisowego i uiszczania regularnie skĹadek czĹonkowskich
Par. 13.
Utrata praw czĹonkowskich nastÄpuje przez:
a/ wystÄ pienie zgĹoszone na piĹmie do ZarzÄ du KoĹa Terenowego
b/ wykluczenie uchwaĹÄ ZarzÄ du GĹównego na wniosek KoĹa Terenowego lub KoleĹźeĹskiego SÄ du Honorowego za naruszenie statutu bÄ dĹş za dziaĹanie na szkodÄ Towarzystwa
c/ skreĹlenie z listy czĹonków przez ZarzÄ d KoĹa Terenowego na skutek niepĹacenia skĹadek i nieudzielania siÄ w pracach Towarzystwa przez okres 12 miesiÄcy
d/ zgon czĹonka
- Wykluczonym w myĹl p.l.b. przysĹuguje prawo odwoĹania do Walnego Zgromadzenia Delegatów w terminie 6 tygodni od daty zawiadomienia.
- SkreĹlonym w myĹl p.I.c. przysĹuguje prawo odwoĹania do ZarzÄ du GĹównego w terminie 6 tygodni od daty zawiadomienia.
Par. 14.
1. WysokoĹÄ wpisowego i skĹadek czĹonkowskich ustala corocznie Walne Zgromadzenie Delegatów
- W uzasadnionych przypadkach ZarzÄ d GĹówny moĹźe zmniejszyÄ lub podwyĹźszyÄ wysokoĹÄ skĹadki na wniosek ZarzÄ du KoĹa Terenowego.
Par.15
1. WĹadzami Towarzystwa sÄ :
a/ Waine Zgromadzenie Delegatów
b/ ZarzÄ d GĹówny
c/ Komisja Rewizyjna
d/ KoleĹźeĹski SÄ d Honorowy
- Kadencja kaĹźdej z wĹadz trwa 3 lata. CzĹonkowie wybrani do wĹadz peĹniÄ
swe funkcje honorowo.
- Wybory wĹadz okreĹlonych w p. Ĺ. odbywajÄ siÄ przez Walne Zgromadzenie Delegatów w gĹosowaniu jawnym. GĹosowanie tajne obowiÄ zuje tylko w przypadku ĹźÄ dania tego przez któregokolwiek z uczestników.
- W przypadku kiedy któryĹ z wybranych czĹonków wĹadz Towarzystwa utraci zdolnoĹÄ sprawowania swojej funkcji, kaĹźdy organ wĹadzy wymieniony w p. 1. ma prawo dokooptowaÄ w to miejsce nowego czĹonka, który na najbliĹźszym Walnym Zgromadzeniu Delegatów powinien uzyskaÄ akceptacjÄ. W razie nie uzyskania akceptacji uzupeĹnienie skĹadu wĹadz odbywa siÄ w trybie okreĹlonym w p.3.
- JeĹli statut nie stanowi inaczej, uchwaĹy wĹadz Towarzystwa zapadajÄ zwykĹÄ wiÄkszoĹciÄ gĹosów w obecnoĹci przynajmniej poĹowy czĹonków uprawnionych do gĹosowania.
Par. 16.
1. Walne Zgromadzenie Delegatów jest najwyĹźszÄ wĹadzÄ Towarzystwa i ostatecznÄ instancjÄ w podejmowaniu decyzji dotyczÄ cych dziaĹalnoĹci statutowej.
- Do kompetencji Walnego Zgromadzenia Delegatów naleĹźy:
a/ wybór Prezesa i czĹonków ZarzÄ du GĹównego, czĹonków Komisji Rewizyjnej oraz czĹonków
KoleĹźeĹskiego SÄ du Honorowego b/ rozpatrywanie sprawozdaĹ ZarzÄ du GĹównego, Komisji Rewizyjnej i KoleĹźeĹskiego SÄ du Honorowego
c/ udzielanie absolutorium ZarzÄ dowi GĹównemu na wniosek Komisji Rewizyjnej
d/ uchwalanie programów dziaĹalnoĹci Towarzystwa
e/ uchwalanie wysokoĹci wpisowego i skĹadek czĹonkowskich
f/ rozstrzyganie odwoĹaĹ od uchwaĹ ZarzÄ du GĹównego
g/ uchwalanie budĹźetu Towarzystwa
h/ uchwalanie zmian statutu Towarzystwa
i/ uchwalanie regulaminu obrad
j/ nadawanie godnoĹci czĹonka honorowego i pozbawianie jej
k/ podejmowanie decyzji w sprawach istotnych dla caĹego Towarzystwa wymagajÄ cych zgody Walnego Zgromadzenia Delegatów
l/ podjÄcie uchwaĹy o rozwiÄ zaniu Towarzystwa i sposobie likwidacji jego majÄ tku
Par. 17.
1. Walne Zgromadzenie Delegatów odbywa siÄ raz w roku i ma charakter sprawozdawczy.
- Co 3 Ĺata odbywa siÄ Walne Zgromadzenie Delegatów sprawozdawczo-wyborcze.
- ZarzÄ d GĹówny z inicjatywy wĹasnej, Komisji Rewizyjnej, ZarzÄ du KoĹa Terenowego lub co najmniej 10 czĹonków zwyczajnych moĹźe w terminie co najmniej 6 tygodni zwoĹaÄ Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów dla rozstrzygniÄcia spraw waĹźnych dla Towarzystwa. Zawiadomienie o Nadzwyczajnym Walnym zTgromanĹźeĹii?Delegatów winno zawieraÄ temat wymagajÄ cy podjÄcia decyzji oraz na czyje ĹźÄ danie jest ono zwoĹywane.
W Walnym Zgromadzeniu Delegatów, z gĹosem stanowiÄ cym, udziaĹ biorÄ :
a/ czĹonkowie ZarzÄ du GĹównego
b/ po jednym przedstawicielu Komisji Rewizyjnej i KoleĹźeĹskiego SÄ du Honorowego
c/ delegaci z KóĹ Terenowych KoĹa Terenowe delegujÄ kaĹźdorazowo na Walne Zgromadzenie Delegatów swoich przedstawicieli w zaleĹźnoĹci od liczebnoĹci KoĹa Terenowego. KoĹa liczÄ ce do 15 osób delegujÄ 1 delegata KoĹa liczÄ ce do 30 osób delegujÄ 2 delegatów KoĹa liczÄ ce ponad 30 osób delegujÄ 3 delegatów Kadencja delegata trwa przez okres Walnego Zgromadzenia Delegatów.
O terminie, miejscu i proponowanym porzÄ dku obrad ZarzÄ d GĹówny zawiadamia wszystkie KoĹa Terenowe najpóĹşniej 20 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia Delegatów. KoĹa Terenowe winny byÄ powiadomione listami zwykĹymi wysĹanymi z wyprzedzeniem co najmniej 30 dni przed ustalonym terminem.
UchwaĹy Walnego Zgromadzenia Delegatów w pierwszym terminie zapadajÄ zwykĹÄ wiÄkszoĹciÄ gĹosów, przy obecnoĹci co najmniej poĹowy osób uprawnionych do gĹosowania. Przy braku Ä uorum, po upĹywie póĹ godziny od wyznaczonego terminu pierwszego, uchwaĹy podjÄte w drugim terminie zapadajÄ zwykĹÄ wiÄkszoĹciÄ gĹosów czĹonków uprawnionych do gĹosowania. UchwaĹy Walnego Zgromadzenia Delegatów dotyczÄ ce zmian statutu oraz rozwiÄ zania Towarzystwa i sposobu likwidacji jego majÄ tku wymagajÄ 2/3 gĹosów obecnych na Walnym Zgromadzeniu Delegatów.
ZarzÄ d GĹówny Towarzystwa skĹada siÄ z 11-15 czĹonków, w tym z prezesa, dwóch zastÄpców,sekretarza i skarbnika.
Prezes ZarzÄ du GĹównego jest wybierany przez Walne Zgromadzenie Delegatów.
PozostaĹe funkcje w ZarzÄ dzie GĹównym ustalane sÄ na pierwszym posiedzeniu ZarzÄ du. ZarzÄ d spoĹród siebie wybiera odpowiedzialnych za opiekÄ nad poszczególnymi zakresami dziaĹania Towarzystwa.
Posiedzenia ZarzÄ du GĹównego mogÄ byÄ zwoĹywane w miarÄ potrzeby, jednak nie rzadziej niĹź raz w miesiÄ cu. Dopuszcza siÄ przerwÄ w okresie letnich miesiÄcy wakacyjnych.
Par 18.
ZarzÄ d GĹówny Towarzystwa skĹada siÄ z 11-15 czĹonków, w tym z prezesa, dwóch zastÄpców, sekretarza i skarbnika.
Prezes ZarzÄ du GĹównego jest wybierany przez Walne Zgromadzenie Delegatów.
PozostaĹe funkcje w ZarzÄ dzie GĹównym ustalane sÄ na pierwszym posiedzeniu ZarzÄ du. ZarzÄ d spoĹród siebie wybiera odpowiedzialnych za opiekÄ nad poszczególnymi zakresami dziaĹania Towarzystwa.
Posiedzenia ZarzÄ du GĹównego mogÄ byÄ zwoĹywane w miarÄ potrzeby, jednak nie rzadziej niĹź raz w miesiÄ cu. Dopuszcza siÄ przerwÄ w okresie letnich miesiÄcy wakacyjnych.
Par. 19.
zakresu dziaĹania ZarzÄ du GĹównego naleĹźy:
a/ reprezentowanie Towarzystwa na zewnÄ trz
b/ kierowanie caĹoĹciÄ dziaĹalnoĹci Towarzystwa
c/ nadzór nad realizacjÄ uchwaĹ Walnego Zgromadzenia Delegatów
d/ sprawowanie opieki na wszystkimi KoĹami Terenowymi
e/ zwoĹywanie Walnych ZgromadzeĹ Delegatów
f/ przygotowywanie wniosków wymagajÄ cych uchwaĹ Walnego Zgromadzenia Delegatów
g/ sporzÄ dzanie sprawozdaĹ rocznych i bilansów oraz przedstawianie ich Walnemu Zgromadzeniu
Delegatów do rozpatrzenia IV podejmowanie decyzji o powoĹywaniu lub rozwiÄ zywaniu KóĹ Terenowych i rozpatrywanie odwoĹaĹ od uchwaĹ KóĹ Terenowych.
Par. 20.
1. Komisja Rewizyjna skĹada siÄ z 3 do 5 czĹonków wybranych na Walnym Zgromadzeniu Delegatów. PrzewodniczÄ cego wybierajÄ czĹonkowie spoĹród siebie na pierwszym posiedzeniu.
- Komisja Rewizyjna jest organem kontrolnym Towarzystwa i dokonuje kontroli dziaĹalnoĹci wszystkich KóĹ Terenowych przynajmniej raz w roku, ze szczególnym uwzglÄdnieniem spraw majÄ tkowych.
- Sprawozdanie z przeprowadzonych kontroli przewodniczÄ cy Komisji skĹada na dorocznym Walnym Zebraniu Delegatów.
- Na Walnym Zgromadzeniu Delegatów sprawozdawczo-wyborczym przewodniczÄ cy Komisji skĹada wniosek o absolutorium dla ustÄpujÄ cego ZarzÄ du GĹównego.
- Komisja Rewizyjna ma prawo wystÄpowaÄ do ZarzÄ du GĹównego i- do ZarzÄ dów KóĹ Terenowych z wnioskami wynikajÄ cymi z ustaleĹ kontroli i ĹźÄ daÄ wyjaĹnieĹ.
Par. 21.
1. KoleĹźeĹski SÄ d Honorowy wybierany jest na Walnym Zgromadzeniu Delegatów w liczbie 3 do 5 czĹonków. Na pierwszym zebraniu czĹonkowie wybierajÄ spoĹród siebie przewodniczÄ cego.
- KoleĹźeĹski SÄ d Honorowy rozpatruje wszystkie sprawy sporne, które mogÄ wyniknÄ Ä pomiÄdzy czĹonkami Towarzystwa lub czĹonkami i wĹadzami Towarzystwa w trakcie ich dziaĹalnoĹci statutowej.
- Zasady dziaĹania KoleĹźeĹskiego SÄ du Honorowego zostanÄ okreĹlone w odrÄbnym regulaminie zatwierdzonym przez Walne Zgromadzenie Delegatów.
Par. 22.
I KoĹa Terenowe tworzÄ siÄ w warunkach istnienia grupy inicjatywnej zĹoĹźonej z co najmniej 6 osób na podstawie wniosku zaakceptowanego przez ZarzÄ d GĹówny. Wniosek powinien zawieraÄ okreĹlenie obszaru terytorialnego dla dziaĹalnoĹci KoĹa z zaĹÄ czonymi wypeĹnionymi deklaracjami czĹonkowskimi osób zakĹadajÄ cych KoĹo Terenowe.
2. Po zatwierdzeniu przez ZarzÄ d GĹówny, KoĹo Terenowe na swoim Walnym Zebraniu wybiera
_ spoĹród czĹonków ZarzÄ d KoĹa skĹadajÄ cy siÄ co najmniej z prezesa i skarbnika. Liczniejsze KoĹa mogÄ wybieraÄ do ZarzÄ du wiÄkszÄ iloĹÄ osób (maximum 9 osób) w tym sekretarza i do 2 zastÄpców prezesa. UzupeĹnienie skĹadu ZarzÄ du odbywa siÄ w tym samym trybie.
- Zebrania ZarzÄ du KoĹa mogÄ byÄ zwoĹywane w miarÄ potrzeby, jednak nie rzadziej niĹź raz w miesiÄ cu. Dopuszcza siÄ przerwy w okresie letnich miesiÄcy wakacyjnych.
- WĹadzami KoĹa Terenowego sÄ :
a/ Walne Zebranie czĹonków KoĹa
b/ ZarzÄ d KoĹa
5. Przepisy paragrafu 15 poza p. 1. stosuje siÄ odpowiednio.
Par. 23.
1. NajwyĹźszÄ wĹadzÄ Kola Terenowego jest Walne Zebranie czĹonków.
- Postanowienia zawarte w paragrafie 17 p. 2, 6, 7 stosuje siÄ odpowiednio.
- ZarzÄ d Kola z inicjatywy wĹasnej, wĹadz Towarzystwa lub co najmniej 5 czĹonków moĹźe zwoĹaÄ Nadzwyczajne Walne Zebranie dla rozstrzygniÄcia spraw waĹźnych dla KoĹa w terminie 3 tygodni.
Par. 24
1. Do zakresu dziaĹania Walnego Zebrania KoĹa Terenowego:
a/ uchwalanie programu dziaĹalnoĹci KoĹa Terenowego
b/ wybór delegatów na Walne Zgromadzenie Delegatów
c/ rozpatrywanie sprawozdania ZarzÄ du KoĹa
d/ wybór ZarzÄ du KoĹa
e/ rozpatrywanie spraw wniesionych przez ZarzÄ d KoĹa lub przez czĹonków KoĹa Terenowego
2. Do zakresu dziaĹania ZarzÄ du KoĹa Terenowego naleĹźy:
a/ realizowanie planów i uchwaĹ Walnego Zgromadzenia Delegatów oraz zaleceĹ ZarzÄ du GĹównego
b/ przyjmowanie czĹonków zwyczajnych i wspierajÄ cych oraz prowadzenie ich ewidencji
c/ prowadzenie spraw finansowych i majÄ tkowych KoĹa wg zasad okreĹlonych w rozdziale V niniejszego statutu
d/ ustalenie trybu i regulaminu prac KoĹa
e/ utrzymywanie ĹcisĹej ĹÄ cznoĹci z ZarzÄ dem GĹównym
f/skĹadanie do ZarzÄ du GĹównego okresowych sprawozdaĹ z dziaĹalnoĹci w zakresie:
â organizacji KoĹa i ewidencji czĹonków
â dziaĹalnoĹci finansowej
â dziaĹalnoĹci statutowej
â spraw wnioskowanych przez KoĹo
Sprawozdania winny byÄ dostarczane na wniosek ZarzÄ du GĹównego co najmniej raz do roku w terminie ustalonym przez ZarzÄ d GĹówny.
RozdziaĹ V. MajÄ tek Towarzystwa
Par. 25.
1. MajÄ tek Towarzystwa stanowiÄ :
a/ wpisowe i skĹadki czĹonkowskie
b/ dotacje, darowizny, zapisy i spadki
c/ dochody z imprez i z dziaĹalnoĹci gospodarczej prowadzonej zgodnie z obowiÄ zujÄ cymi w tym zakresie przepisami
d/ dochody z ofiarnoĹci publicznej
e/ dochody z majÄ tku Towarzystwa
2. Finanse KoĹa Terenowego przeznaczone sÄ na prowadzenie dziaĹalnoĹci KoĹa, po ustaleniu z ZarzÄ dem GĹównym wysokoĹci odpisu odprowadzanego do ZarzÄ du GĹównego (maximurn 25 procent). WielkoĹÄ odpisu oraz sposób i tryb przekazywania pieniÄdzy ZarzÄ dy KóĹ Terenowych uzgadniajÄ z ZarzÄ dem GĹównym.
Par. 26.
1. Pisma dotyczÄ ce spraw majÄ tkowych Towarzystwa oraz KóĹ Terenowych podpisujÄ ĹÄ cznie 2 osoby -prezes lub wiceprezes oraz skarbnik ZarzÄ du GĹównego albo ZarzÄ du KoĹa Terenowego.
- Inne pisma wymagajÄ podpisu prezesa lub jego zastÄpcy oraz sekretarza albo innego czĹonka ZarzÄ du odpowiedniego szczebla organizacyjnego.
- Pisma w sprawach wykraczajÄ cych poza teren dziaĹania KoĹa Terenowego podpisujÄ odpowiedni czĹonkowie ZarzÄ du GĹównego.
RozdziaĹ VI. Postanowienia koĹcowe
Par. 27.
UchwaĹÄ o zmianie statutu lub rozwiÄ zaniu Towarzystwa podejmuje Walne Zgromadzenie Delegatów wiÄkszoĹciÄ 2/3 gĹosów przy obecnoĹci có najmniej poĹowy liczby uprawnionych delegatów, a w drugim terminie wiÄkszoĹciÄ gĹosów bez wzglÄdu na iloĹÄ obecnych uprawnionych do gĹosowania.
Par. 28.
1. W przypadku rozwiÄ zania Towarzystwa Walne Zgromadzenie Delegatów ustala KomisjÄ LikwidacyjnÄ oraz postanawia o przeznaczeniu majÄ tku Towarzystwa.
2. JeĹźeli Walne Zgromadzenie nie podjÄĹo uchwaĹy o przeznaczeniu majÄ tku Towarzystwa orzeka o tym sÄ d zgodnie z Art. 38 i 39 Prawa o Stowarzyszeniach.
Statut Plik PDF >>