Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 2

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 18,294
» Najnowszy użytkownik: gncplwmkhc
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
TAM BYLIŚMY..
PUBLIKACJE
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

--------------------------------- 
 

27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------

Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------
 

Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły
Nawigacja
Na grobach Polaków na Wołyniu, 20 lipca 2018 r.

2018-07-25

W piątek 20 lipca 2018 r. grupa 38 Członków Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie po raz kolejny odwiedziła zbiorowe mogiły Polaków zamordowanych na Wołyniu przez ukraińskich nacjonalistów w czasie Rzezi Wołyńskiej w latach 1943-1945, w miejscowościach Helenówka i Werba. Skromne upamiętnienia w postaci metalowych krzyży z tabliczkami na których umieszczone były informacje o ilości Polaków zamordowanych postawione zostały staraniem byłej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w roku 2001.

Do 2014 roku stały nienaruszone, a w roku 2015 jakiś banderowiec czarną farbą zamalował na tych tabliczkach tylko liczbę zamordowanych.

 

Przez rok od poprzednich naszych odwiedzin tych miejsc, przetrwały nasze wiązanki ze sztucznych kwiatów, które  zawieszone były  na krzyżach.


      

  Na obu krzyżach w Helenówce i Werbie zostawiliśmy nowe  wiązanki w biało-czerwonych kolorach i zapalono znicze oraz odmówiono modlitwy za zmarłych.
     W drodze powrotnej odwiedziliśmy zbiorową mogiłę i pomnik na Cmentarzu Komunalnym we Włodzimierzu Wołyńskim upamiętniający ofiary sowieckiego NKWD z ostatniej wojny światowej.

  Stanisław Senkowski

ALBUM W GOOGLE >>