Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 1

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 18,294
» Najnowszy użytkownik: gncplwmkhc
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
TAM BYLIŚMY..
PUBLIKACJE
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

--------------------------------- 
 

27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------

Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------
 

Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły
Nawigacja
Uroczystość w Ostrówkach w dniu 28. 08. 2016 r.

2016-08-31

W dniu 28 sierpnia 24 osobowa grupa członków Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie uczestniczyła w corocznej uroczystości patriotyczno-religijnej na Cmentarzu w Ostrówkach na Wołyniu.

W tym roku w dniu 30 sierpnia minie 73 lat od zagłady mieszkańców wsi Ostrowki i Wola Ostrowiecka dokonanej w dniu 30 sierpnia 1943 roku przez kureń UPA dowodzony przez Iwana Kłymczaka ps. "Łysy".

Tamtego dnia  banderowcy zamordowali w bestialski sposób 628 Mieszkańców Ostrówek w tym 220 dzieci do lat 14-tu i 568 Mieszkańców Woli Ostrowieckiej w tym 222 dzieci.

W dniu 30 sierpnia 1943 roku przestały istniec te dwie polskie wsie, które istniały tam od 6-ciu wieków.

Uroczystości te od 24 lat organizuje Pan dr  Leon Popek, którego staraniem uporządkowany został dawny cmentarz parafialny w Ostrówkach i odbyły się trzy ekshumacje w których wydobyto z dołów śmierci szczątki 680 osób zamordowanych niewinnie w 1943 roku, które z należnym szacunkiem i po katolicku zostały pogrzebane na cmentarzu w Ostrówkach. Na ekshumację oczekuje jeszcze ok. 380 osób.

W uroczystości uczestniczył   kończący swoją misję dyplomatyczną  na Ukrainie Pan Ambasador Henryk Litwin wraz z Małżonką, przedstawicielka Wojewody Lubelskiego, Starosta Lubomelski i Wójt Gminy Riwne na której terenie położone są Ostrowki.

Z Polski oprócz naszej grupy  na  uroczystość tą przybyło  8 osób, którym udało się przeżyć tamten dzień, członkowie rodzin pomordowanych i dawnych mieszkańców tych wsi  oraz osoby majace sentyment do Wołynia. Uroczystość rozpoczęła sie o godzinie 11 miejscowego czasu powitaniem uczestników przez Pana Leona Popka. Następnie w intencji ofiar Rzezi Wołyńskiej odprawiona została koncelebrowana msza świeta, której przewodniczył ks. prałat Jan Buras. 

Pan Ambasador Henryk Litwin w swoim wystapieniu zapowiedział, że po ostatnich rozmowach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko, mają nastąpić lepsze czasy i odbędą się następne ekshumacje i pogrzeby pomordowanych Polaków.

Po mszy delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przy okazałym krzyżu nad zbiorową mogiłą kryjącą szczątki osób wydobytych w ostatnich ekshumacjach. 

Po wspólnym obiedzie w Hotelu "Jahodin" po godzinie 16-ej wróciliśmy do Chełma.

Tekst:  Stanisław Senkowski.

 

Ambasador Henryk Litwin

 

Przedstawicielka Wojewody Lubelskiego

 

Starosta Lubomelski

Delegacja TMWiP z przewodniczącym Stanisławem Senkowskim

Delegacja TMWiP z przewodniczącym Stanisławem Senkowskim

 

 

Osoby które przeżyły mord

Nasza grupa. Na przedzie Pan dr  Leon Popek (którego staraniem uporządkowany został dawny cmentarz parafialny w Ostrówkach i odbyły się trzy ekshumacje) i Stanisław Senkowski przezes Towarzystawa Przyjaciół Wołynia i Polesia w Chełmie.