Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 3

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 19,194
» Najnowszy użytkownik: JamesTuh
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
TAM BYLIŚMY..
PUBLIKACJE
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

--------------------------------- 
 

27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------

Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------
 

Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły

Siedziba Stowarzyszenia Miłośników Wołynia i Polesia im. Wincentego Pola w Chełmie:
 22-100 Chełm, ul. Wojsławicka 14/34. Telefon - xxxxx, NIP: 5632451509,
REGON: 524379896, KRS: 0001017654 (Stan na dzień 07.02.2023)
konto bankowe: 96 1240 2223 1111 0011 3318 4474


NASZE ALBUMY Z PODRÓŻY I SPOTKAŃ
W Kowlu świętowano XXV – lecie powstania Towarzystwa Kultury Polskiej

Na początku wszyscy uczestnicy uroczystości zaśpiewali hymny polski i ukraiński. Następnie prezes TKP w Kowlu, Anatolij Herka, podziękował w swoim przemówieniu wszystkim za przybycie i za wieloletnią owocną współpracę.

Po nim głos zabrał Konsul Rzeczpospolitej Polskiej Marcin Chruściel, który w swoim przemówieniu podziękował za wieloletnią współpracę i działanie na rzecz polskiej mniejszości narodowej.

Po nim wystąpił Mer Kowla, Igor Czajka, który także złożył podziękowania Towarzystwu, życzył zebranym zwycięstwa w wojnie z agresorem oraz podziękował Polakom i Polsce jako najbliższemu sąsiadowi za pomoc w tym wyjątkowym czasie dla Ukraińców.

Prezes Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Tadeusza Kościuszki Nina Poremska, także podziękowała za współpracę przez 25 lat oraz odczytała list i życzenia od prezes FOPNU Elżbiety Korowieckiej.

Towarzystwo otrzymało także życzenia od Jarosława Góreckiego – dyrektora Centrum Kostiuchnówka i od Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia z Chełma.

Po przemówieniach nastąpiła część artystyczna, w której członkowie towarzystwa i uczniowie Szkoły Polskiej wystąpili z programem muzyczno – słownym. Goście mogli wysłuchać pięknego poloneza a – moll „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego, preludium e-moll op. 28 nr 4 Fryderyka Chopina.  Na scenie zabrzmiały pieśni i wiersze patriotyczne, które wyrażały tęsknotę i miłość do Ojczyzny.

Goście mogli obejrzeć również film, który przedstawiał historię Towarzystwa Kultury Polskiej w Kowlu od roku 1998 do dziś oraz dwa filmiki – podziękowania od byłych uczniów – absolwentów. Uczennice zaśpiewały także patriotyczne pieśni ukraińskie jako podziękowanie żołnierzom walczącym na froncie z wrogiem, który zaatakował Ukrainę. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali także ulotkę opisująca historię towarzystwa kowelskiego ze zdjęciami z różnych lat.

Po części artystycznej nastąpiło wręczenie podziękowań i upominków dla gości i najstarszych członków towarzystwa Kultury Polskiej w Kowlu.

Anatol Herka podziękował wszystkim, którzy pomogli przy przygotowaniach do uroczystości, nauczycielom, uczniom, rodzicom, członkom towarzystwa, prowadzącym uroczystość, występującym na scenie, śpiewającym i recytującym wiersze.

Po części artystycznej był czas na posiłek i rozmowy o trudnym czasie, który przechodzi Ukraina, o wspólnych projektach i wspominanie tych, którzy już odeszli. Wszyscy życzyli sobie zwycięstwa i nastania czasu pokoju, powtarzając hasło uroczystości: „Razem jesteśmy silniejsi”. 

Wiesław Pisarski nauczyciel języka polskiego skierowany do Kowla przez ORPEG  

Z poważaniem

Anatolij Herka

Prezes TKP w Kowlu
Ukraina. 45000 Kowel,
ul. Szewczenki 46tel +38 050 5394357 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2023. 

Tekst przysłał: 2023-11-06 21:49:28 użytkownik Анатолий <anatolygerka@ukr.net>


Więcej zdjęć w albumie Google >>