Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 2

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 18,294
» Najnowszy użytkownik: gncplwmkhc
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
TAM BYLIŚMY..
PUBLIKACJE
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

--------------------------------- 
 

27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------

Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------
 

Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły

Siedziba Stowarzyszenia Miłośników Wołynia i Polesia im. Wincentego Pola w Chełmie:
 22-100 Chełm, ul. Wojsławicka 14/34. Telefon - xxxxx, NIP: 5632451509,
REGON: 524379896, KRS: 0001017654 (Stan na dzień 07.02.2023)
konto bankowe: 96 1240 2223 1111 0011 3318 4474


NASZE ALBUMY Z PODRÓŻY I SPOTKAŃ
Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia na obchodach 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP w Kowlu.

W kwaterze polskich żołnierzy z I wojny światowej oraz kwaterze polskich policjantów z okresu międzywojennego grupa nasza zapaliła ponad 120 zniczy ofiarowanych przez Chełmian 1 listopada w dniu Wszystkich Świętych z przeznaczeniem na groby Polaków na Wołyniu.  

 

Następnie uczestniczyliśmy w uroczystej akademii poświęconej naszemu Narodowemu Dniu Niepodległości. Akademię przygotowało Towarzystwo Kultury Polskiej w Kowlu, na zaproszenie którego uczestniczyliśmy w tej uroczystości oraz Uczniowie Szkoły Języka Polskiego.


Uroczystość otworzył Pan Wacław Herka długoletni Prezes TKP w Kowlu, który w styczniu przyszłego roku obchodził będzie jubileusz 90 lat życia.


W uroczystości uczestniczył Konsul, Konsulatu Generalnego w Łucku Pan Krzysztof Sawicki i towarzyszący Konsulowi I Radca w Departamencie Azji i Pacyfiku MSZ Pan Paweł Krupka.

Władze Kowla reprezentowała Pani Wiera Fedosiuk Sekretarz Rady Miasta Kowla.    


Ponad godzinny program słowno-muzyczny poświęcony historii walki Polaków o Niepodległość w wykonaniu polskich i ukraińskich dzieci bardzo podobał się wszystkim uczestnikom. Śpiewane patriotyczne pieśni i deklamowane wierszyki przez najmłodsze dzieci z charakterystycznym kresowym akcentem  słuchane były przez nas Polaków z dużym wzruszeniem.  


W programie wystąpił Pan Radca Krzysztof Krupka, który przy własnym gitarowym akompaniamencie zaśpiewał 3 piosenki. Wystąpił również kowelski chór kobiecy "Rodzinka".      Po programie artystycznym głos zabierali,  Sekretarz Rady Miasta Kowla, Pani Wiera Fedosiuk,  Konsul, Pan Krzysztof Sawicki i Prezes Oddziału Chełmskiego TMWiP,  Stanisław Senkowski.  


Zakończeniem tej uroczystości był wspólny poczęstunek.    Towarzystwo nasze i tym razem przekazało dla Szkoły Języka Polskiego pewne rzeczy i przedmioty potrzebne Szkole, którą wspieramy od 12 lat.


Prezes Towarzystwa przekazał dla Szkoły   "Słownik współczesnego języka polskiego" pod redakcją prof.  Bugusława  Dunaja,  ofiarowany przez Członkinię Towarzystwa  Panią Janinę Kosiniec.

     Pobyt w Kowlu zakończyliśmy wspólnym obiadem w Restauracji "Nasze Misto".Przy powrocie grupa nasza poddana była szczegółowej kontroli celnej ale nie stwierdzono przekroczenia norm celnych i dzięki internetowemu systemowi "eBooking Bus" w miarę szybko opuściliśmy przejście graniczne w Dorohusku i po 20-ej byliśmy już w domach.
 

 

Tekst: Stanisław Senkowski.

Więcej zdjęć >>