- Drukuj
- 15 cze 2021
- Bez kategorii
Niech nasze artystyczne dziaĹanie wybrzmi gĹoĹno i wyraĹşnie w niedzielÄ 11 lipca 2021 r. w Narodowym Dniu PamiÄci Ofiar Ludobójstwa. Tego dnia – lub w dniach sÄ siadujÄ cych – czytajmy wiersze, które zostaĹy zebrane w specjalnym pakiecie (link poniĹźej).Sugerujemy do odczytania co najmniej trzy utwory z proponowanego pakietu.Liczymy na PaĹstwa zaangaĹźowanie i zachÄcamy do zapoznania siÄ ze szczegóĹami projektu, które zostaĹy zawarte w poetyckim apelu (link poniĹźej). |
POETYCKI APEL
PAMIÄTAMY CISZO MILCZ! BÓLU MÓW! - Polacy w 78. rocznicÄ rzezi woĹyĹskiej -
JeĹli siÄ nie nazwie drzewa drzewem, lampy lampÄ , a czĹowieka czĹowiekiem, to Ĺwiat powinien zapaĹÄ siÄ pod ziemiÄ. Wszelkie normy Ĺwiata sprowadzajÄ siÄ do tego, Ĺźe Ĺźyjemy dziÄki prawdzie. GdybyĹmy mieli ĹźyÄ w kĹamstwie, cóĹź wart byĹby Ĺwiat? – to sĹowa pisarza StanisĹawa Srokowskiego, autora scenariusza filmu „WoĹyĹ”, ale równieĹź m.in. autora tomu wierszy, którego tytuĹ staĹ siÄ hasĹem wywoĹawczym naszego projektu-apelu. Ten wielki polski twórca kresowy najwaĹźniejsze ze swoich dzieĹ poĹwieciĹ ludobójstwu, którego dokonali ukraiĹscy nacjonaliĹci na Polakach, czÄsto swoich sÄ siadach. Tak uzasadnia ten swój artystyczny wybór: (…) muszÄ o tym mówiÄ. Bo trzeba wykrzyczeÄ Ĺwiat zĹa. Takiego ludobójstwa Polacy nigdy wczeĹniej nie przeĹźyli. Nie moĹźemy pozwoliÄ, by gĹupi ludzie amputowali nam narodowÄ pamiÄÄ. Tylko 20 procent Polaków wie, co wydarzyĹo siÄ na Kresach. MoĹźe dlatego ocalaĹem, by krzyczeÄ i woĹaÄ w imieniu tych, którzy nie mogÄ juĹź o tym mówiÄ. Bo kaĹźde nowe kĹamstwo o ludobójstwie to kolejny cios zadany ofiarom. Jakby nowa ĹmierÄ.
KierujÄ c siÄ wĹaĹnie takim rozumieniem prawdy i jej bezcennÄ dla ludzkiej wraĹźliwoĹci kreacjÄ poprzez róĹźnorodne dziaĹania artystyczne, Teatr Nie Teraz dziesiÄÄ lat temu stworzyĹ przedstawienie „Ballada o WoĹyniu”, pierwszÄ w polskim teatrze próbÄ opowiedzenie tego, co ocalonym z ZagĹady przez lata caĹe nie pozwalaĹy wypowiedzieÄ ĹciĹniÄte strachem i grozÄ usta. PodróĹźowanie po kraju z tym spektaklem uĹwiadomiĹo nam, Ĺźe mówienie o tej tragedii wciÄ Ĺź jest gipsowane przez nieludzkÄ politycznÄ poprawnoĹÄ i edukacyjnÄ ignorancjÄ.
11 lipca 1943 roku to jedna z najwaĹźniejszych dat we wspóĹczesnej historii. ByĹ to dzieĹ tzw. krwawej niedzieli, kiedy to jednoczeĹnie w ok. 100 miejscowoĹciach na WoĹyniu doszĹo do zaplanowanej fali mordów na Polakach, co czÄsto miaĹo teĹź miejsce w koĹcioĹach, gdy wierni gromadzili siÄ na Msze Ĺw.
ChcielibyĹmy zaprosiÄ polskich artystów, szczególnie artystów sztuki sĹowa, ale równieĹź wszystkich rozumiejÄ cych sens tego dziaĹania, do wspólnego czytania poezji dedykowanej lub inspirowanej historiÄ ZagĹady, którÄ ukraiĹscy naziĹci, sojusznicy hitlerowskiej III Rzeszy zgotowali Polakom w latach 40-tych XX wieku. Niechaj nasze dziaĹanie wybrzmi gĹoĹno i wyraĹşnie w niedzielÄ 11 lipca 2021 r. w Narodowym Dniu PamiÄci Ofiar Ludobójstwa. Tego dnia (lub w dniach sÄ siadujÄ cych) czytajmy wiersze, które w specjalnym pakiecie zostanÄ rozesĹane do jak najwiÄkszej liczby adresatów. Sugerujemy do odczytania co najmniej trzy utwory z proponowanego pakietu. Liczymy, Ĺźe odbiorcy nie tylko sami zechcÄ siÄ w ten artystyczny projekt zaangaĹźowaÄ, ale zainspirujÄ do tego jeszcze innych chÄtnych. Liczymy na wspóĹpracÄ Ĺrodowiska szkolnego i harcerskiego, z którymi nawiÄ zaliĹmy juĹź wspóĹpracÄ. ZachÄcamy do udziaĹu w tym projekcie takĹźe Ĺrodowiska polskie znajdujÄ ce siÄ poza granicami kraju.
Proponowane liryki sÄ krzykiem zza Ĺciany niepamiÄci, gĹosem sprzeciwu wobec nietolerancji i barbarzyĹstwa, które to przecieĹź wciÄ Ĺź sÄ obecne we wspóĹczesnym Ĺwiecie. Ta lektura to wyjÄ tkowa lekcja czĹowieczeĹstwa.
KaĹźdemu „czytaniu” mogÄ towarzyszyÄ widzowie – to byĹoby bardzo piÄkne, szczególnie, gdyby wĹród odbiorców byli mĹodzi Polacy. Niemniej postarajmy siÄ, aby kaĹźda z tych prezentacji zostaĹa zarejestrowana w formie dĹşwiÄku i obrazu (przy pomocy telefonu lub w inny sposób) i przesyĹana na podany poniĹźej adres. NastÄpnie zamieĹÄmy to nagranie w dniu 11 lipca na profilach mediów spoĹecznoĹciowych podmiotów biorÄ cych udziaĹ w tym dziaĹaniu i pozwólmy, Ĺźeby to nasze poetyckie przesĹanie pamiÄci byĹo dostÄpne przynajmniej do koĹca lipca.
Instytut PamiÄci Narodowej jest wspóĹtwórcÄ projektu. I na adres mailowy IPN: sergiusz.kazimierczuk@ipn.gov.pl , prosimy zgĹaszaÄ swój akces do tej artystycznej patriotycznej inicjatywy. Mile widziane bÄdÄ przesĹane nagrania recytowanych tekstów (lub linki do nich), co pozwoli je upowszechniÄ dodatkowo poprzez komunikatory Instytutu PamiÄci Narodowej oraz Teatru Nie Teraz.
Maszkienice / Warszawa 11 czerwca 2021
Tomasz Antoni Ĺťak dr JarosĹaw Szarek Dyrektor Teatru Nie Teraz Prezes SYN WOĹYĹSKIEJ RODZINY INSTYTUTU PAMIÄCI NARODOWEJ |
PamiÄtamy - teksty >> plik pdf
ĹšródĹo: https://nieteraz.pl/ciszo-milcz-bolu-mow-78-rocznica-rzezi-wolynskiej/