Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 5

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 21,737
» Najnowszy użytkownik: jameciller
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
TAM BYLIŚMY..
PUBLIKACJE
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

--------------------------------- 
 

27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------

Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------
 

Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły

Siedziba Stowarzyszenia Miłośników Wołynia i Polesia im. Wincentego Pola w Chełmie:
 22-100 Chełm, ul. Wojsławicka 14/34. Telefon - xxxxx, NIP: 5632451509,
REGON: 524379896, KRS: 0001017654 (Stan na dzień 07.02.2023)
konto bankowe: 96 1240 2223 1111 0011 3318 4474


NASZE ALBUMY Z PODRÓŻY I SPOTKAŃ
WYJAZD DO LWOWA 10 -11 września 2021 r.

 

Uroku dodają liczne kawiarenki tętniące życiem od świtu do późnej nocy w tym znana           Palarnia Kawy – w dawnym pałacu Lubomirskich. Kawa smakuje wybornie.

       Przez te dwa dni towarzyszyli nam przewodnicy: pani Teresa i pan Zbigniew Pakoszowie.        Spacerując po Starówce trafiamy na pozostałości po dawnych polskich szyldach reklamowych. Przecież Lwów od wieków zamieszkiwała różnorodna, wielokulturowa społeczność. Odwiedziliśmy Dzielnicę Ormiańską z XIV wieczną katedrę z freskami Józefa Mehofera.          Kolejki ustawiały się przed Lwowską Manufakturą Czekolady, która na miejscu serwuje      doskonałe słodkości. Zatem dla każdego coś miłego.

Zaliczyliśmy też nieco „wyższej kultury”  a mianowicie wieczór w Operze Lwowskiej. Mieliśmy niebywałą okazję obejrzeć  aż dwa przedstawienia w tej operze Dymitra Bortniańskiego - tj „Sokół i Akcyden „ - była to próba ogólna oper wystawianych we Lwowie po raz pierwszy.

      Jedną z dzielnic starego Lwowa jest Dzielnica Żydowska - ze znanym Kasynem Końskim         - Kasynem Szlacheckim, zwanym też Ziemiańskim - ponieważ bywali w nim bogaci ziemianie      hodowcy koni. Budynek kasyn wzniesiony w XIX w. wg wiedeńskiego biura projektowego          uznany jest za najpiękniejszą lwowską budowlę w stylu neobarokowym. Obecnie jest  tu Dom Uczonych. Było to miejsce spotkań najbardziej wpływowych mieszkańców miasta - gdzie coś kupowano - sprzedawano – dobijano targów. Grywano w gry hazardowe  a zwycięzcy dopełniali radości szampanem lejącym się z fontanny. Miejsce to stało się  mecenasem lwowskiej sztuki, imprez i kontaktów. W budynku była biblioteka - głównie z polskimi książkami. Nam udało się wejść do środka. Miejsca tego pilnuje cieć, który  kasuje do kieszeni drobną opłatę.

         O Lwowie można wiele. To był nasz kolejny pobyt. Zdjęcia, wspomnienia pozostaną.

Nasz pobyt zakończyliśmy na cmentarzu Janowskim paląc znicze na polskich mogiłach. Miejscem tym opiekuje się Towarzystwo Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej „Zabytek”. Udzieliliśmy wsparcia w formie zakupionej cegiełki na renowację polskich  nagrobków. Tak zakończył się nasz dwudniowy pobyt we Lwowie. Wrócimy tu jeszcze.

 

          Relację spisała :Alicja Nawrocka

          Wyjazd zorganizowali: Ewelina Nowosad, Urszula Mrozowska i Andrzej Zalewski

         Zdjęcia wykonał: Tadeusz Sławiński

 

Więcej zdjęć >>