Mieszkańcy Chełma upamiętnili ofiary rzezi wołyńskiej.
2021-07-15
Mieszkańcy Chełma upamiętnili ofiary rzezi wołyńskiej.
Uroczystości odbyły się w niedzielę, w 78. rocznicę „krwawej niedzieli” – apogeum ludobójstwa Polaków przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu w 1943 roku.Jak co roku Stowarzyszenie Pamięć i Nadzieja we współpracy z Miastem Chełm zorganizowało uroczystości ku pamięci ofiar tej straszliwej tragedii. Okolicznościowe przemówienia oraz składanie wieńców pod pomnikiem Piety Wołyńskiej na Dyrekcji poprzedziła Msza Święta w Parafia Narodzenia NMP w Chełmie. W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści Ziemi Chełmskiej, przedstawiciele władz samorządowych, a także środowisk kresowych i kombatanckich. W imieniu chełmskiego samorządu hołd ofiarom oddali wiceprezydent miasta Dorota Cieślik oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Dariusz Grabczuk...
78. rocznica „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu - obchody w Chełmie
2021-07-05
78. rocznica „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu - obchody w Chełmie
Zarząd Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia w Chełmie - zawiadamia, że w związku z kolejną - 78 rocznicą „krwawej niedzieli” na Wołyniu, w niedzielę 11 lipca 2021 roku, o godz. 9.00, w Bazylice p.w. Narodzenia NMP na Górze Chełmskiej, zostanie odprawiona msza św. w intencji polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa.
W tym samym dniu, o godz.11.00, nastąpi składanie wieńców u stóp pobudowanego staraniem Stowarzyszenia "Pamięć i Nadzieja" pomnika „Piety Wołyńskiej” na Skwerze im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chełmie.
Po uroczystym złożeniu wieńców, odbędzie się spotkanie członków Towarzystwa w restauracji Lotos. Będą omawiane sprawy organizacyjne i plany na najbliższą przyszłość.
11 lipca, dzień tzw. krwawej niedzieli, kiedy to na Wołyniu w 1943 roku doszło do zaplanowanej fali mordów na Polakach, co często miało też miejsce w kościołach, gdy wierni gromadzili się na nabożeństwie. To szczególnie ważna dla nas data – jako dla twórców pierwszego w Polsce spektaklu, który opowiada o ludobójstwie na polskiej ludności Kresów Wschodnich (“Ballada o Wołyniu”).
Czujemy się w obowiązku, by o Kresach mówić i o nich pamiętać. Z tej wewnętrznej potrzeby pamiętania zrodził się projekt, do którego współtworzenia zapraszamy – szczególnie artystów sztuki słowa, ale również wszystkich rozumiejących sens tego działania – do wspólnego czytania poezji dedykowanej lub inspirowanej historią Zagłady, którą ukraińscy naziści zgotowali Polakom w latach 40-tych XX wieku...
Powinność. Pismo kulturalno-społeczne Ziemi Chełmskiej nr 3 (63) z czerwca 2021 r.
2021-06-11
Udostępniamy pismo kuturalno-społeczne Ziemi Chełmskiej nr 3(63) z czerwca 2021 r. poświęcone pamięci o ofiarach ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.
Przed nami kolejna rocznica krwawej niedzieli na Wołyniu (11 lipca). Tego dnia zbrojne oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii, podległe Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, wspierane przez cywilną ludność ukraińską, dokonały napaści na 99 polskich miejscowości, bestialsko mordując ich mieszkańców (Timoth Snyder podaje, że „od wieczora 11 lipca 1943 r. do rana 12 lipca” upowcy zaatakowali 167 wsi i osad polskich). Już do końca czerwca – tego roku - ukraińscy oprawcy zamordowali ok. 10-15 tys. niewinnych ludzi. Niedziela 11 lipca przeszła do historii jako jeden z najtragiczniejszych dni dla Polaków okresu II wojny światowej. Z tej racji, osnowę niniejszego numeru jest ta problematyka opraz także tło historyczne tamtych tragicznych wydarzeń...
Zarząd Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia zawiadamia, że po krótkiej ale ciężkiej chorobie, 16.05.2021 zmarł nasz Kolega Marek Cierpisz - członek Towarzystwa.
Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 18 czerwca br. o godz.14:00 w kościele Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie przy ul.Lubelskiej.
Po mszy św. pochówek na cmentarzu komunalnym w Chełmie (wejście od bramy głównej).
Zarząd Towarzystwa składa Rodzinie Marka wyrazy współczucia.
Członków Towarzystwa prosimy o uczestnictwo w ostatniej drodze naszego kolegi.
O Towarzystwie Miłosników Wołynia i Polesia w piśmie "Powinność"
2021-03-28
W kwietniowym numerze Pisma kulturalno-społecznego Ziemi Chełmskiej "Powinność", na stronie 29 został opublikowany tekst autorstwa Józefa Solaka i Urszuli Mrozowskiej pt. "Chełmski Oddział Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia".
Historia powstania i działalność Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia w okresie od 2004 do 2020 r.
Organizacje kresowe -Towarzystwo Miłośników Wołynia Polesia w Chełmie
Chełmski Oddział tego Stowarzyszenia należy do polskiej pozarządowej organizacji społeczno-kulturalnej, której głównym celem jest propagowanie wiedzy o Wołyniu i Polesiui utrwalanie pamięci o polskich kresach wschodnich I i II RP. Organizacja wchodzi w skład Światowego Kongresu Kresowian. Siedziba Zarządu Głównego znajduje się w Warszawie a oddziały terenowe zawiązały sięm.in.w Olsztynie, Wrocławiu, Toruniu, Nidzicy, Oświęcimiu, Inowrocławiu i Chełmie. Oddział Chełmski Stowarzyszenia powstał w 2004 roku a I Prezesem został Wiesław Kostrobała. W skład grupy inicjatywnej weszli Edyta Bronisz, Stefania Kurcewicz, Janusz Dzik i Józef Siomak...
Jak co roku Święty Mikołaj nie zapomniał odwiedzić Szkoły Polskiej w Kowlu. W tym roku był u nas ubrany w tradycyjny strój w piątek 4 grudnia i przez dwie godziny i rozdawał prezenty. Najpierw uczniom szkoły, a potem dzieciom członkom TKP w Kowlu. Wśród prezentów były słodycze i przybory szkolne.
Najpierw dzieci słuchały opowieści o historii tego wyczekiwanego przez nich dnia i o postaci biskupa oraz odpowiadały na pytania dotyczące św. Mikołaja. Każdy uczeń recytował wiersz lub śpiewał piosenkę. Nikt nie pozostał w tym dniu bez prezentu i bez słodkości...
PATRIOTYCZNY TYDZIEŃ W SZKOLE POLSKIEJ W KOWLU Z OKAZJI NARODOWEGO DNIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI
2020-12-26
PATRIOTYCZNY TYDZIEŃ W SZKOLE POLSKIEJ W KOWLU Z OKAZJI NARODOWEGO DNIA NIEPODLEGŁOSCI POLSKI
Tydzień od 09.11 do 13.11. 2020 r. w Szkole Polskiej przy Towarzystwie Kultury Polskiej w Kowlu od przebiegał pod znakiem Narodowego Dnia Niepodległości. Na lekcjach uczniowie uczyli się o najważniejszych wydarzeniach prowadzących do odzyskania niepodległości Polski w roku 1918. Rozwiązywali krzyżówki, oglądali filmy i prezentacje o wybitnych postaciach z historii Polski.
We wtorek uczniowie uczyli się o historii hymnu i odśpiewali go w ramach akcji # SzkołaDoHymnu i tym samym ponownie dołączyli do społeczności polskich szkół na całym świecie.
W piątek, 13 listopada 2020 r., zostały wręczone nagrody i dyplomy dla uczniów, którzy wzięli udział w konkursie na najładniejszy rysunek i recytację wierszy patriotycznych. W kategorii – rysunki dorośli I i II miejsce zdobyła uczennica V grupy V Tamara Kylyba. III miejsca zdobyła absolwentka naszej szkoły i wieloletnia animatorka kultury w naszym środowisku Natalia Balecka. W kategorii rysunki – dzieci i młodzież I miejsce zajęła Bogdana Żukowska, II – Anna Rabczuk, III – Krysyna Żukowska. W kategorii recytacja wierszy patriotycznych zwyciężyła Natalia Balecka, II miejsca zajęła Sofia Hlyniuk i III miejsce Natalia Żyrycka.
Cieszyliśmy się też, że pamiętają o nas absolwenci szkoły i zaglądają czasem do nas. W piątek odwiedziły nas: Jana Wiśniewska i Julia Sech...
za Pana pośrednictwem pragnę złożyć podziękowania dla Zarządu Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia oraz jego Członków za pamięć oraz mszę świętą zamówioną w intencji śp. Stanisława Senkowskiego w rocznicę jego śmierci.
Proszę o przekazanie wszystkim zainteresowanym wyrazów naszej wdzięczności, jak również życzeń dalszej owocnej działalności Towarzystwa.
Z poważaniem, W imieniu rodziny - Tomasz Senkowski
W sobotę, 24 października 2020 r. na cmentarzu w Kowlu na grobach polskich został położony wieniec i zapalone zostały znicze przed dniem wszystkich Świętych. W uroczystości upamiętniających naszych przodków uczestniczyli ojciec Radosław, Komendant Jarek Górecki i przedstawiciele Centrum Dialogu Kostiuchnówka i członkowie Towarzystwa Kultury Polskiej w Kowlu. Znicze zostały zebrane przez uczniów szkół polskich i przekazane przez Konsulat Rzeczpospolitej Polskiej w Łucku,