Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 5

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 13,592
» Najnowszy użytkownik: upovukih
Nawigacja
ORGANIZACYJNE
TAM BYLIŚMY..
PUBLIKACJE
PODOBNA TEMATYKA


Stowarzyszenie
"Pamięć i Nadzieja"w Chełmie

--------------------------------- 
 

27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------

Kresowy Serwis Informacyjny

-------------------------------
 

Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

Ostatnie artykuły

NASZE ALBUMY Z PODRÓŻY I SPOTKAŃ
O Towarzystwie Miłosników Wołynia i Polesia w piśmie "Powinność"

2021-03-28

W kwietniowym numerze Pisma kulturalno-społecznego Ziemi Chełmskiej "Powinność", na stronie 29 został opublikowany tekst autorstwa Józefa Solaka i Urszuli Mrozowskiej pt. "Chełmski Oddział Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia".

Zapraszamy do lektury...


Historia powstania i działalność Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia w okresie od 2004 do 2020 r.

Organizacje kresowe -Towarzystwo Miłośników Wołynia Polesia w Chełmie

Chełmski Oddział tego Stowarzyszenia należy do polskiej pozarządowej organizacji społeczno-kulturalnej, której głównym celem jest propagowanie wiedzy o Wołyniu i Polesiui utrwalanie pamięci o polskich kresach wschodnich I i II RP. Organizacja wchodzi w skład Światowego Kongresu Kresowian. Siedziba Zarządu Głównego znajduje się w Warszawie a oddziały terenowe zawiązały sięm.in.w Olsztynie, Wrocławiu, Toruniu, Nidzicy, Oświęcimiu, Inowrocławiu i Chełmie. Oddział Chełmski Stowarzyszenia powstał w 2004 roku a I Prezesem został Wiesław Kostrobała. W skład grupy inicjatywnej weszli Edyta Bronisz, Stefania Kurcewicz, Janusz Dzik i Józef Siomak...


Święty Mikołaj znowu w Szkole Polskiej w Kowlu

2020-12-26

Święty Mikołaj znowu w Szkole Polskiej w Kowlu

Jak co roku Święty Mikołaj nie zapomniał odwiedzić Szkoły Polskiej w Kowlu. W tym roku był u nas ubrany w tradycyjny strój  w piątek 4 grudnia i przez dwie godziny i rozdawał prezenty. Najpierw uczniom szkoły, a potem dzieciom członkom TKP w Kowlu. Wśród prezentów były słodycze i przybory szkolne.

Najpierw dzieci słuchały opowieści o historii tego wyczekiwanego przez nich dnia i o postaci biskupa oraz odpowiadały na pytania dotyczące św. Mikołaja. Każdy uczeń recytował wiersz lub śpiewał piosenkę. Nikt nie pozostał w tym dniu bez prezentu i bez słodkości...


PATRIOTYCZNY TYDZIEŃ W SZKOLE POLSKIEJ W KOWLU Z OKAZJI NARODOWEGO DNIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

2020-12-26

PATRIOTYCZNY TYDZIEŃ W SZKOLE POLSKIEJ W KOWLU  Z OKAZJI NARODOWEGO DNIA NIEPODLEGŁOSCI POLSKI

Tydzień od 09.11 do 13.11. 2020 r. w Szkole Polskiej przy Towarzystwie Kultury Polskiej w Kowlu od przebiegał  pod znakiem Narodowego Dnia Niepodległości. Na lekcjach uczniowie uczyli się o najważniejszych wydarzeniach prowadzących do odzyskania niepodległości Polski w roku 1918. Rozwiązywali krzyżówki, oglądali filmy i prezentacje o wybitnych postaciach z historii Polski.

 We wtorek uczniowie uczyli się o historii hymnu i odśpiewali go w ramach akcji # SzkołaDoHymnu i tym samym ponownie dołączyli do społeczności polskich szkół na całym świecie.

W piątek, 13 listopada 2020 r.,  zostały wręczone nagrody i dyplomy dla uczniów, którzy wzięli udział w konkursie na najładniejszy rysunek i recytację wierszy patriotycznych. W kategorii – rysunki dorośli I i II miejsce zdobyła uczennica V grupy V Tamara Kylyba. III miejsca zdobyła absolwentka naszej szkoły i wieloletnia animatorka kultury w naszym środowisku Natalia Balecka. W kategorii rysunki – dzieci i młodzież I miejsce zajęła Bogdana Żukowska, II – Anna Rabczuk, III – Krysyna Żukowska. W kategorii recytacja wierszy patriotycznych zwyciężyła Natalia Balecka, II miejsca zajęła Sofia Hlyniuk i  III miejsce Natalia Żyrycka.

Cieszyliśmy się też, że pamiętają o nas absolwenci szkoły i zaglądają czasem do nas. W piątek odwiedziły nas: Jana Wiśniewska i Julia Sech...
PODZIĘKOWANIE

2020-11-25

Szanowny Panie Tadeuszu,

za Pana pośrednictwem pragnę złożyć podziękowania dla Zarządu Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia oraz jego Członków za pamięć oraz mszę świętą zamówioną w intencji śp. Stanisława Senkowskiego w rocznicę jego śmierci.


Proszę o przekazanie wszystkim zainteresowanym wyrazów naszej wdzięczności, jak również życzeń dalszej owocnej działalności Towarzystwa.


Z poważaniem,
W imieniu rodziny - Tomasz Senkowski


Na cmentarzu w Kowlu na grobach polskich

30.10.2020 r.

W sobotę, 24 października 2020 r. na cmentarzu w Kowlu na grobach polskich został położony wieniec i zapalone zostały znicze przed dniem wszystkich Świętych.
W uroczystości upamiętniających naszych przodków uczestniczyli ojciec Radosław, Komendant Jarek Górecki i przedstawiciele Centrum Dialogu Kostiuchnówka i członkowie Towarzystwa Kultury Polskiej w Kowlu.
Znicze zostały zebrane przez uczniów szkół polskich i przekazane przez Konsulat Rzeczpospolitej Polskiej w Łucku,

Prezes TKP w Kowlu: Anatolij Herka


Rocznica śmierci Stanisława Senkowskiego

2020-10-16

Przed rokiem (22.11.2019) zmarł nasz Kolega Stanisław Senkowski.

W rocznicę Jego śmierci w dniu 22 listopada 2020 r. (niedziela) o godz. 18:00 zostanie odprawiona msza św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego przy ul.Grottgera w Chełmie.

Do uczestnictwa we mszy św. w intencji ś.p. Stanisława - zaprasza Zarząd Towarzystwa.


PLANOWANA WYCIECZKA ODWOŁANA

2020-08-07

Zarząd Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia, informuje o odwołaniu planowanej wycieczki na Mierzeję Kurońską w dniach od 24 do 28 sierpnia br.

Powodem odwołania wyjazdu, są pesemistyczne doniesienia naszych mediów w związku z panującą zarazą.


ORGANIZUJEMY WYCIECZKĘ NA MIERZEJĘ KUROŃSKĄ

2020-07-27

Zarząd Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia organizuje pięciodniową wycieczkę  z Biurem Podróży "PAULINA" na Mierzeję Kurońską w dniach od 24 do 28 sierpnia br. 

Mierzeja Kurońska (UNESCO) to malowniczy wąski i długi na blisko 100 km nadmorski półwysep, położony w południowo-wschodniej części wybrzeża Morza Bałtyckiego. Obszar ten znajduje się w granicach Litwy oraz Rosji i oddziela Zalew Kuroński od Morza Bałtyckiego.

Zgłoszenia przyjmujemy do 3 sierpnia br., wraz zaliczką w kwocie 500 (pięćset) zł...


JASEŁKA W KOWLU 14.12.2019 r.

2020-01-07

14 grudnia grupa 20 osób członków Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia w Chełmie uczestniczyła w Jasełkach zorganizowanych przez uczestników Szkoły Polskiej w Kowlu i Towarzystwo Kultury Polskiej w Kowlu.

Przy okazji dostarczyliśmy do szkoły książki i podręczniki a do Towarzystwa Kultury Polskiej materiały biurowe. Złożyliśmy życzenia świąteczne i podzielili się opłatkiem z kowelską Polonią. 

Zdjęcia z pobytu...


Obchody Święta Niepodległości Polski na Ukrainie - 16 listopada 2019 roku

2019-12-03

Doroczne Obchody Święta Niepodległości Polski  na Ukrainie odbyły się 16 listopada 2019 roku w Domu Kultury w Kowlu. Zaproszenie na uroczystości otrzymało nasze Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia.

Z zaproszenia skorzystaliśmy –  w  obchodach uczestniczyły   43 osoby . W rezultacie byliśmy jedną z dwu grup z Polski. Tę drugą grupę stanowili emerytowani policjanci z Lublina...